آماده افزایش قیمت مرغ باشید

.مرغ همواره از منابع پروتئینی پر مصرف در ایران بوده و با گرانی گوشت قرمز سهم بیشتری از سبد پروتئینی خانواده را تشکیل داده است. آغاز ایام نوروز و پس از آن ماه رمضان تقاضا برای مصرف مرغ را افزایش می‌دهد.

آماده افزایش قیمت مرغ باشید

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران از‌ ایستادن قیمت مرغ در بازار روی نرخ مصوب خبر داد. وی معتقد است؛ این قیمت تا پایان ماه رمضان حفظ خواهد شد. اما، بررسی اقتصاد آنلاین نشان می‌دهد با توجه به قیمت خرید امروز مرغ زنده از مرغداران و قیمت کشتار، افزایش قیمت این کالا در روز‌های آینده به بیش از نرخ مصوب دور از انتظار نیست.مرغ همواره از منابع پروتئینی پر مصرف در ایران بوده و با گرانی گوشت قرمز سهم بیشتری از سبد پروتئینی خانواده را تشکیل داده است. آغاز ایام نوروز و پس از آن ماه رمضان تقاضا برای مصرف مرغ را افزایش می‌دهد.
در ابتدای ماه جاری قیمت مرغ در یک روند صعودی به طور متوسط تا بیش از ۶۶ هزار تومان افزایش یافت؛ این در حالی بود که ستاد تنظیم بازار کشور در سال جاری پس از اصلاح نظام یارانه ای در طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ را ابتدا ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان و بعد از آن با افزایش هزینه‌های تولید و زیان مرغداران به ۶۳ هزار تومان رساند.
قیمت مرغ در بازار چقدر است؟
قیمت مرغ در میانه ماه جاری با افزایش عرضه روند نزولی به خود گرفت و به گفته مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران؛ امروز روی قیمت مصوب‌ ایستاده است.
یوسف خانی یادآور شد: آخرین نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ گرم برای مصرف که توسط ستاد تنظیم بازار تعیین و اعلام شد ۶۳ هزار تومان است.
وی درباره وضعیت تأمین و عرضه مرغ در روز‌های پایانی ماه نیز گفت: میزان تأمین و عرضه در سطح مناسبی قرار دارد و کمبودی در بازار نیست.
به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران، میزان نیاز روزانه پایتخت به مرغ را حداکثر یک هزار و ۲۰۰ تن اعلام کرد که در حال حاضر عرضه بیش از این میزان است.
قیمت مرغ در میادین چقدر است؟
بر اساس آخرین نرخنامه سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ در میادین ۶۱ هزار تومان است.
به این ترتیب قیمت مرغ در میادین ۲ هزار تومان کمتر از خرده فروشی‌های سطح شهر است.
گفتنی است؛ ایوب فصاحت، مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار پایتخت در ابتدای هفته جاری اعلام کرد: با مذاکراتی که با وزارت جهادکشاورزی داشتیم قرار بر این است که تا چند روز آینده مرغ با قیمت ۵۸ هزار تومان در اختیار میادین قرار گیرد و ما آن را با قیمت ۶۰ هزار و ۹۰۰ تومان توزیع کنیم.
وی این قول را داد که قیمت مرغ در میادین هیچگاه از نرخ مصوب ۶۳ هزار تومان تجاوز نکند.
فصاحت افزود: قیمت هر کیلوگرم مرغ منجمد در میادین نیز برای مصرف‌کننده ۴۵ هزار تومان خواهد بود.
قیمت خرید مرغ از مرغداران چقدر است؟
بررسی اقتصاد آنلاین نشان می‌دهد، در روز‌های پایانی سال هر کیلوگرم مرغ از مرغداران درب مرغداری به طور متوسط ۴۵ هزار و ۷۸۲ تومان خریداری می‌شود.
همچنین قیمت مرغ کشتار نیز هر کیلوگرم بیش از ۶۳ هزار و ۸۰۳ تومان است.
به این ترتیب افزایش قیمت مرغ به بیش از نرخ مصوب در روز‌های آینده دور از انتظار نیست.

دیگر رسانه ها

ویدئو

ارسال نظر