براساس آمار بانک مرکزی، بیش از ۶۰ هزار دستگاه عابربانک در کشور وجود دارد که ۱۳ هزار دستگاه آن در استان تهران فعالند. اما اولین باجه عابربانک ایران چه تاریخی و کجا افتتاح شده است؟

اولین باجه عابربانک ایران چه تاریخی و کجا افتتاح شد؟

عابربانک ایران و حتی خاورمیانه ۵۰ سال پیش در خیابان جمهوری افتتاح شده است. روزنامه کیهان، در تاریخ شانزده بهمن ۱۳۵۱نوشته‌است: «اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری که در محل شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان نصب شده است، از بامداد امروز آغاز به کار کرد و بدین ترتیب، ایران، در گروه کشورهای پیشرفته جهان که از سیستم اتوماتیک کامپیوتری در امر بانکداری استفاده می‌کنند، جای گرفت. آقای «راد ـ لون» مسئول آموزش موسسه «باروس» کارت اعتبار نقدی خود را در محل مخصوص باجه اتوماتیک کامپیوتری قرار می‌دهد ۱۰ ثانیه بعد، پول نقد موردنیاز به طور  اتوماتیک در اختیار آقای «لون» قرار خواهد گرفت.»

اولین عابر بانک تهران کجاست؟

باجه اتوماتیک

باجه اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان، نخستین دستگاه کامپیوتری است که در خاورمیانه آغاز به‌کار کرده است و روزنامه کیهان، دراین‌باره آورده است: «با شروع بهره‌برداری از این دستگاه، همه دارندگان هر یک از حساب‌های بانکی در بانک بیمه بازرگانان اعم از حساب پس انداز، حساب سپرده ثابت، حساب جاری و حساب اعتباری، خواهند توانست، با داشتن کارت اعتباری نقدی از باجه اتوماتیک کامپیوتری استفاده کنند و در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته، پول نقد مورد نیاز خود را بسادگی و فقط در ۱۰ ثانیه دریافت دارند.»

اولین در خاورمیانه

در مراسم افتتاح اولین عابربانک ایران، روزنامه کیهان با دو متخصص انگلیسی که نصب و راه اندازی این سیستم را به عهده داشتند، گفت‌وگو کرده که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید: «در مراسم آغاز فعالیت نخستین باجه کامپیوتری گفت و شنودی داشتیم با دو متخصص بین‌المللی که در کار نصب باجه اتوماتیک کامپیوتری بانک بیمه بازرگانان نظارت مستقیم داشته‌اند. آقای «راد ـ لون» مسئول آموزش موسسه بین المللی «باروس» انگلستان که در نصب باجه های اتوماتیک کامپیوتری در چند کشور جهان نظارت و شرکت داشته و آقای «جیم ساترلند» متخصص باجه های کامپیوتری که اهل انگلستان است و هم اکنون مدیریت فنی شرکت «دیبا» را به عهده دارد.

  • آیا در کشورهای خاورمیانه نیز این دستگاه نصب شده است؟

خیر. ایران، نخستین کشور در خاورمیانه است که باجه اتوماتیک کامپیوتری در آن آغاز به کار می‌کند.

  • آیا از باجه های اتوماتیک کامپیوتری، باز هم در ایران نصب خواهید کرد؟

بله، ما در اسفند ماه دومین باجه اتوماتیک کامپیوتری را در ایران نصب می کنیم. دومین باجه در یکی دیگر از شعب بانک بیمه بازرگانان در تهران آغاز به کار خواهد کرد.»

 

ارسال نظر