اجازه ندهید غم و اندوه شدید بر قلب شما تأثیر بگذارد زیرا می تواند باعث سندرم قلب شکسته شود.

همه چیز درباره سندرمی که قلبتان را هدف می‌گیرد/ زنان بیشتر دچار می‌شوند!

شکستگی قلبی یا اخبار ناراحت کننده می تواند باعث شکستگی قلب شود. اما تعداد کمی می دانند که این می تواند منجر به یک بیماری جدی شود. جدا از زاویه عاطفی، یک زاویه بهداشتی حیاتی نسبت به قلب شکسته وجود دارد که منجر به سندرم قلب شکسته می شود.

یک بیماری نادر، TCM یا BHS (سندرم قلب شکسته) تنها سه تا چهار درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. تنها دو درصد از افراد مبتلا به حملات قلبی که سریعاً به اتاق اورژانس منتقل می شوند، به BHS مبتلا هستند، و 98 درصد باقیمانده موارد حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد است.

در 85 درصد موارد، زنان بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند، به ویژه زنان یائسه که اغلب بالای 50 سال سن دارند. مردان 10 تا 15 درصد موارد را تشکیل می دهند.

سندرم قلب شکسته یک پدیده غیرمنتظره است که ناشی از افزایش ناگهانی سطح هورمون استرس و فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک است. غم و اندوه شدید در مورد مرگ یکی از عزیزان یا برخی اخبار بسیار وحشتناک مانند ضرر مالی، قطع رابطه، طلاق و غیره، برخی از عوامل محرک BHS هستند که اغلب اتفاق می افتد.

علاوه بر این، استرس فیزیکی ناشی از مواردی مانند خونریزی مغزی، سپتی سمی شدید، تصادفات و مسائل مربوط به بارداری می تواند منجر به ضعیف شدن عضلات قلب شود. به ندرت ممکن است با فعالیت بدنی یا حتی جنسی بیش از حد ایجاد شود.

سندرم قلب شکسته چگونه تشخیص داده می شود؟

گفته می‌شود که برای بیماری‌های مرتبط با قلب، ECG بهترین آزمایش است، اما تشخیص BHS فقط از طریق نوار قلب یا اکوکاردیوگرام به دلیل شباهت‌های بین علائم بیماری و حملات قلبی، چالش برانگیز است.

بنابراین تشخیص‌های انحصاری را انجام می‌دهند. پس از رد کردن حملات قلبی واقعی و سایر بیماری‌های قلبی، با معاینات بالینی، پرس‌وجو از تاریخچه پزشکی بیماران و خانواده‌هایشان و آنژیوگرافی عروق کرونر، می‌تواند تشخیص دهد که وضعیت فعلی بیمار ممکن است ناشی از BHS باشد.

دلایل BHS (سندرم قلب شکسته):

از دست دادن یکی از عزیزان

قطع رابطه یا طلاق

خسارات مالی یا شغلی قابل توجه

یک تشخیص پزشکی شوم غیرمنتظره

برخی از عوامل فیزیکی

حوادث ناگوار جدی مانند آسیب به سر

شرایطی از جمله COVID-19، شرایط عصبی مانند صرع، مشکلات دوران بارداری و سپتی سمی

یک عملیات قابل توجه

تلاش قابل توجه از ورزش

برخی از داروهای آسم و افسردگی که باعث ترشح هورمون های استرس می شوند

سندرم قلب شکسته

سندرم قلب شکسته را می توان به راحتی مدیریت و درمان کرد اگر مراقبت های مناسب به موقع انجام شود. افراد باید برای مدیریت سطح استرس خود تلاش کنند تا از عوارض مرتبط با این فروپاشی عاطفی جلوگیری کنند.

طی چند هفته تا چند ماه، بیمار در 80 تا 90 درصد موارد به طور کامل بهبود می‌یابد، مشروط بر اینکه مراقبت‌های پزشکی مناسب و توجه دقیق دریافت کند. غلبه بر غم و اندوه آسان نیست، اما می تواند برای برخی از افراد به خصوص کسانی که قلب ضعیفی دارند، تهدید کننده زندگی باشد.

 

 

 

منبع: گفتنی

ارسال نظر