هفته‌هاست مردم تبریز آبِ طعم‌دار و بودار می‌نوشند؛ به نظر می‌رسد با افزایش مصرف آب در تابستان شاهد کاهش کیفیت آب شرب مناطق مختلف شهر تبریز هستیم.

چرا آب تبریز بودار شد؟ متهم اصلی کیست؟

تابستان امسال آب تبریز با بو و طعم نامطبوعی همراه بود و شهروندان مجبور بودند با این شرایط آن را بنوشند که طی روزهای اخیر مسئولان استانی دلیل آن را رشد جلبک‌ها عنوان کردند که تنها راه حل آن نیز بارش باران و سرد شدن هوا است اما با این وجود مسئولان می‌گویند آب سالم است.

این روزها تغییر رنگ و بوی آب شرب تبریز باعث نارضایتی شهروندان شده است و آنها از طعم و بوی نامناسب آن گله‌مند بوده و از مسئولین ذی‌ربط خواستار رسیدگی هستند. همین موضوع باعث شده تا مردم به آب معدنی پناه آورند که قیمت آن نیز بالا بوده و توجیهی در این شرایط اقتصادی ندارد.

چندین هفته بود که این معما همچنان حل نشده باقی مانده بود و مسئولین مربوطه این مسئله را برعهده نمی‌گرفتند؛ آب منطقه‌ای، شرکت آب و فاضلاب را مسئول عنوان می‌کرد و خود را تنها موظف به تأمین آب می‌دانست، در این میان مسئولان شرکت آب و فاضلاب نیز علوم پزشکی تبریز را مسئول می‌دانستند درحالیکه مسئولان علوم پزشکی هم ادعا می‌کردند گرچه طعم و بوی آب شهر تبریز تغییر کرده اما به‌لحاظ کیفی استاندارد و مورد تأیید است.

متهم اصلی پرونده شناسایی شد

طی هفته‌ی اخیر بالاخره پاسخ این معما پیدا شد و «جلبک» به‌عنوان متهم اصلی این پرونده اعلام شد؛ مسئولان آبفای آذربایجان شرقی، شرکت آب منطقه‌ای را ملزم به انجام اقدامات لازم برای رفع بو و طعم نامناسب آب انتقالی به تبریز می‌دانند که البته که این اقدامات در بلندمدت مؤثر خواهد بود و افزایش بارندگی‌ها و سردی هوا مشکل را برطرف می‌کند و علوم پزشکی نیز اعلام کرد علیرغم بو و طعم نامطبوع آب کاملاً سالم و بهداشتی است.

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی وضعیت آب تبریز را تشریح کرده و گفت: نقاط مختلف آذربایجان شرقی ۲۲ تا ۲۸ درصد با کاهش بارندگی نسبت به درازمدت مواجه بوده‌اند که این کاهش‌ها باعث شد تا میزان آب به حداقل برسد و طبیعی است که کیفیت آب مانند گذشته نباشد.

محمد خانی ادامه داد: رویش جلبک دلیل نفوذ بو به آب بوده است اما علی‌رغم این‌که این بو در حدود ۵۵ درصد از سطح تبریز حس می‌شود، مشکل بهداشتی و میکروبی ندارد و آب تبریز قابل شرب بوده و مردم نگران نباشند چراکه مسئولان درصدد برطرف کردن این مشکل هستند.

او در رابطه با قطعی‌های مکرر آب نیز افزود: باتوجه به کاهش سطح مخازن، پیک مصرف و گرمای شدید هوا، در برخی مناطق، کمبود فشار آب در کلانشهر تبریز متصور بود که خوشبختانه با تلاش همکاران در شبانه روز گذشته این مشکل رفع شد و شرایط تأمین آب در کلانشهر تبریز و شهرهای بزرگ استان همچنان پایدار است.

رئیس گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با مهر در خصوص وضعیت آب تبریز اظهار کرد: باتوجه به اینکه در سال‌های اخیر به‌ویژه امسال شاهد تغییرات آب و هوایی بوده و خشکسالی بوده‌ایم، باعث شد تا میزان ذخیره منابع آب در پشت سدها و مخازن همچنین میزان آبدهی و اکسیژن کاهش پیدا کند و کیفیت آن را تغییر دهد و امکان رشد جلبک‌ها فراهم شود که با حذف آنها مواد دفعی در آب باقی مانده و ایجاد طعم و بو کند.

محمد قنبری افزود: کاهش منابع آب و روباز بودن مناطق حوزه آبگیر و سدها می‌تواند سبب رشد مواد جلبکی توأم با رنگ و بو شود البته در ورودی تصفیه خانه‌ها حذف شده و توسط فرآیندهای فیزیکی از بین می‌روند اما تولیدات و مواد دفعی آنها در آب مانده و امکان حذف آنها توسط روش‌های متداول وجود ندارد و این باعث می‌شود تا به منابع آب راه پیدا کرده و با کلرزنی هم بوی تولیدی تشدید شود.

او خاطرنشان کرد: اینکه برخی از مسئولین تنها راهکار آن را افزایش بارش و سرد شدن هوا اعلام کرده‌اند، درست نیست؛ دستگاه‌های مسئول باید پاسخگو باشند تا این موضوع به صورت علمی برطرف شود.

او ادامه داد: به واسطه کلر باقی‌مانده، آب از نظر میکروبی مشکلی ندارد و آزمایشات آن سالم است اما برای این طعم و بو باید اقدامات لازم انجام شود چراکه مصرف آب شهروندان را با مشکل مواجه کرده است.

قنبری یادآور شد: آب منطقه‌ای، آب را از منابع آبی تأمین و به آب و فاضلاب واگذار می‌کند و آب فاضلاب وظیفه‌ی توزیع آن را دارد و باید آب سالم و بهداشتی را به مشتریان خود عرضه کنند و طبیعی نیست که مصرف کنندگان مشکلی داشته باشند.

او گفت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز راهکار دهنده نیست اما در کنار مردم به جد پیگیر آن هستیم و این دو دستگاه باید عزم خود را جزم کنند تا این مشکل برطرف شود.

اما با این وجود که مسئولین آب را سالم و بهداشتی عنوان کرده‌اند، مردم تبریز قانع نشده و از وضعیت آب راضی نیستند.

فاطمه نیکنام، از شهروندان تبریزی ساکن محله شهناز در خصوص وضعیت آب می‌گوید: طی چندین هفته‌ی اخیر وضعیت آب محله‌ی ما کاملاً نامناسب بوده و طعم خاک می‌دهد، گاهی اوقات هم بوی آن تغییر کرده و نامطبوع می‌شود.

او با بیان اینکه بوی بد آنچنان نامناسب بوده که در هنگام استحمام نیز آزار می‌دهد، ادامه می‌دهد: این طعم و بوی آب حتی ما را به بیمارستان کشاند و چندین روز بیمار بودیم درحالیکه مسئولین آن را سالم می‌دانند.

رضا یاری ساکن محله باغمیشه تبریز است، او نیز از وضعیت بد آب شکایت می‌کند: وضعیت آب محله‌ی ما مناسب نیست، علاوه‌بر بو و طعم نامطبوع، چندین روز هم قطع شد، پیگیری هم کردیم اما به جایی نرسیدیم.

او می‌افزاید: امسال برخلاف سال‌های گذشته مشکلی از نظر قطعی برق نداشتیم اما آب چندین بار قطع شد، از طعم و بوی بد آن هم اجازه دهید چیزی نگویم، آنچنان بوی بدی می‌دهد که اصلاً قابل استفاده نیست.

یاری یادآور می‌شود: مسئولان استانی اظهار می‌کنند، آب که سالم است اما اصلاً از طعم آن راضی نیستیم و از آب معدنی استفاده می‌کنیم که هزینه‌ی بالایی دارد.

گفتنی است؛ با این وضع شهروندان تبریزی باید تا شروع بارش‌ها، آبی با طعم و بویی نامطبوع را بنوشند یا هم راهکار جدیدی برای برطرف کردن این مشکل پیدا شود، آبی که بنابه گفته‌ی مسئولین بهداشتی و سالم است؛ اما باید پرسید آب طعم و بودار سالم می‌شود؟

 

منبع: مهر

ارسال نظر