حمله خداداد عزیزی به کی روش

حمله خداداد عزیزی به کی روش

پیشکسوت فوتبال ایران در مورد شکست سنگین مقابل انگلیس و دو بازی پیش روی تیم ملی صحبت کرد

. خداداد عزیزی در خصوص دیدار ایران مقابل انگلیس و شکست سنگین ملی‌پوشان در این بازی اظهار داشت: به هر حال فوتبال همین است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که انگلیس را کشست دهیم ولی خب یکی از روزهای بد فوتبال ایران بود و انتظار شکست با این نتیجه سنگین را نداشتیم. به هر حال نتایج این چنینی در فوتبال هر کشوری ممکن است اتفاق بیافتد و دیدید که آرژانتین هم مقابل عربستان باخت و این نشان می‌دهد که فوتبال در جام جهانی غیر قابل پیش بینی است.

وی در مورد انتقاداتی که به چینش ترکیب از سوی کی‌روش می‌شود، گفت: به نظرم ترکیب، ترکیب خوبی نبود و بازی با سه دفاع کاملاً اشتباه بود و تقریباً خود کی‌روش در طول ۸ سال با ۴ دفاع بازی کرد و این سیستم در زمان ویلموتس و اسکوچیچ هم ادامه داشت و ما با سه هافبک مرکزی همیشه وسط میدان را در اختیار داشتیم ولی ما در این بازی چون ۱-۴-۵ بازی کردیم و دو هافبک وسط داشتیم، میانه زمین را به انگلیس دادیم و از ما گرفتند و سه دفاع وسط ما هم روز خوب ما نبود و هماهنگ نبودند. جدا از بحث سیستم ما در چینش ترکیب هم اشتباهاتی داشتیم. طبیعتاً کی‌روش خودش شرایط تیمش را بهتر می‌داند ولی خب ما خیلی وقت است که دیگر شجاع و کنعانی زادگان را کنار هم داشتیم که خیلی خوب کار می‌کردند و حالا نمی‌دانم چطور دو مدافع اصلی تیم ملی می‌روند کنار و سه دفاع وسط دیگر که کمتر کنار هم بازی کردند وارد می‌شوند برای من عجیب است. یک بحث دیگر هم این است که چشمی اصلاً پست تخصصی‌اش مدافع وسط نیست و هافبک دفاعی است و عجیب است که کی‌روش او را به عنوان مدافع بازی داد.

 

پیشکسوت فوتبال در ادامه عنوان کرد: چشمی، پورعلی‌گنجی و مجید حسینی هرکدام به تنهایی مدفعان وسط خوبی هستند ولی چون کنار هم بازی نکرده بودند و هماهنگ نبودند نتوانستند هماهنگ شود و عمده دلیل شکست ما یکی همین ضعف در ساختار دفاعی بود و دیگری هم از دست دادن وسط زمین به واسط سیستمی که داشتیم و استفاده از دو هافبک مرکزی بود. سوای اینکه در خط جلوی ما هم بازیکنی مثل قلی‌زاده جایش خیلی خالی بود و در نبود قلی زاده بار هجومی تیم روی مهدی طارمی بود و جهانبخش هم بعضاً اضافه می‌شد. حاج صفی بازی خوبی انجام داد ولی او زیاد نفوذ نمی‌کند. کما اینکه دیدید وقتی قلی‌زاده وارد زمین شد جریان بازی تغییر کرد. بازی کردن علی کریمی خیلی دور از ذهن بود چرا که مدت‌ها بود در ترکیب تیم ملی نبوده است و بیرون ماندن سعید عزت اللهی هم اتفاق عجیب دیگر این ترکیب بود. یک سری انتخاب‌هایی بود که از نظر ما که بیرون گود نشستیم و بازی تمام شده ایراد داشت ولی در کل من همیشه عقیده دارم سیستم بازی و چینش ۱۱ بازیکن اصلی سلیقه سرمربی است.

عزیزی در مورد اینکه انتخاب ترکیب و سیستم با سرمربی است ولی وقتی تیم شکست می‌خورد مسئولیت شکست هم با اوست، گفت: بله درست است و خودش هم فکر می‌کنم بین دو نیمه متوجه اشتباهاتش شد و با چند تعویض جریان بازی را تغییر داد. اینکه می‌گویند انگلیس در نیمه دوم شل کرد را موافق نیستم و در فوتبال حرفه ای دنیا چنین چیزی نداریم. قلی‌زاده و عزت اللهی وارد زمین شدند و عملکرد خوبی داشتند. در کل ۱-۴-۵ برای فوتبال ما جواب نمی‌دهد و ما حتما باید ۳-۳-۴ بازی کنیم و سه هافبک وسط زمین داشته باشیم که میانه زمین را در دست بگیریم و ضمن اینکه ما سه دفاع مرکزی خطی نمی‌توانیم داشته باشیم و ابزارش را نداریم.

وی در مورد اینکه چرا کی‌روش در نشست خبری به جای پذیرفتن مسئولیت شکست، مسائل دیگر را عامل باخت تیم مطرح می‌کند، توضیح داد: وقتی یک تیم می‌بازد هر مربی سعی دارد اشکالاتی را مطرح کند تا به عنوان دلایل شکست از آنها نام ببرد و این در دنیای فوتبال طبیعی است. وقتی یک تیم بد می‌بازد یک صحبت‌های این چنینی می‌شود. حالا اسمش را هرچه می‌خواهند بگذارند. در کل ما بیشتر به مشکلات فنی و اشتباه در سیستم و چینش ترکیب بازی باختیم و فکر می‌کنم یک سرمربی مثل کی‌روش که باتجربه و فوتبال دیده است بهتر بود در مورد مسائل فنی صحبت کند تا اینکه مسائل حاشیه‌ای مطرح شود. ما در زمین فوتبال باختیم و روز بد تیم ما بود.

پیشکسوت فوتبال در ادامه گفت: شما بازی ولز و آمریکا را دیدید که بازی دادن اشتباه یک بازیکن در ترکیب ولز در نیمه اول چقدر به این تیم ضربه زد و با یک تعویض در نیمه دوم جریان بازی برگشت و من فکر می‌کنم مربی ولز از ابتدا اشتباه کرد مهاجمش را بازی نداد و عملکرد تیمش تغییر می‌کرد. اتفاقات این چنینی در نیمه اول بازی ما با انگلیس هم رخ داد.

عزیزی در مورد اینکه همه انتقادات بابت این شکست متوجه حسین حسینی و روزبه چشمی شده است، توضیح داد: نه به نظرم حسینی روی گل ها مقصر نبود. هر شش گل بازی را نگاه کردم و گل‌هایی که خورد را بررسی کردم و روی هیچ کدام مقصر نبود. گل اول با ضربه سر به جایی رفت که اشمایکل هم نمی‌توانست بگیرد. گل دوم و سوم را هم به همین شکل رقم خورد. روی گل چهارم با توی سر توپ راشفورد این اتفاق رخ داد و تک به تک شد و گل استرلینگ هم به همین شکل رقم خورد و گل ششم هم تقریباً ۳ به ۲ شدیم. برای همین من فکر می‌کنم حسینی مقصر نبود. این را هم در نظر بگیرید در جام جهانی یک گلر مثل بیرانوند وارد زمین می‌شود با یک ذهنیت آماده و یکباره مصدوم می‌شود و گلر دوم بدون آمادگی ذهنی یک هو وارد زمین می‌شود طبیعتاً خیلی تحت فشار قرار می‌گیرد. باید منصف باشیم. روزبه چشم و مجید حسینی هم کارشان را انجام دادند ولی مشکل عدم هماهنگی آنها بود. روزبه چشمی هافبک است و وقتی سرمربی می‌گوید دفاع بازی کن مجبور است بازی کند. مقابل خط حمله انگلیس اگر دو مدافع بگذاریم هری کین را بگیرد دو وینگر دیگر آزادانه بازی ‌می‌کنند. کین در این بازی طعمه وسط بود همه گل ها را وینگرهایشان زدند.

 

ویدئو

ارسال نظر

 

پربحث ترین‌ها

ارسال نظر