عکس | تجهیزات مخوف آمریکایی در دستان طالبان

ریچارد هادسون می‌گوید که ایالات متحده 33 بلک هاوک را به طالبان واگذار کرده است که بیش از 85 درصد از سایر کشورها است.
عکس | تجهیزات مخوف آمریکایی در دستان طالبان
کد خبر : ۲۱۵۹۸

بنابر گزارش STATESMAN جمهوری خواهان می گویند که خروج ارتش ایالات متحده از افغانستان به قدری اتفاقی بود که طالبان را با سلاحی که تنها 15 درصد از کشورهای جهان از آن استفاده می کردند، رها کرد.

در یک پست فیس بوک در تاریخ 1 سپتامبر، ریچارد هادسون نماینده ایالات متحده، R-N.C، تصویری را منتشر کرد که در آن می گوید "زرادخانه جدید طالبان" شامل 33 هلیکوپتر بلک هاوک است، و افزود: به لطف پرزیدنت بایدن، طالبان اکنون بیش از 85 درصد از کشورهای جهان هلیکوپترهای بلک هاوک دارند.

یواچ-۶۰ بلک هاوک یا «شاهین سیاه» هلیکوپتر نظامی چندمنظوره و ترابری تاکتیکی آمریکایی است. این هلیکوپتر دوموتوره و چهارپره در شرکت سیکورسکی طراحی شده و تولید می‌شود.

عکس | «شاهین‌سیاه» آمریکا در دستان طالبان

این هلیکوپتر به کشورهای متعددی صادر شده و در نیروهای مسلح کشورهایی چون افغانستان، استرالیا، کره جنوبی، جمهوری خلق چین، تایوان، تایلند، مکزیک، کلمبیا، عربستان، اسرائیل، شیلی، برزیل، ایران، آرژانتین، بحرین، برونئی، امارات و ترکیه هم از آن استفاده می‌شود. یواچ-۶۰ در جنگ‌ها و مناقشات نظامی متعددی در گرنادا، پاناما، عراق، افغانستان، سومالی، بالکان و نقاط مختلف خاورمیانه به کار گرفته شده‌است.

 

در دهه ۱۹۷۰ ارتش آمریکا در جستجوی یک هلیکوپتر ترابری تاکتیکی چندمنظوره برای جایگزینی با هلیکوپترهای یواچ-۱ ایروکوای بود و سیکورسکی در سال ۱۹۷۲ این بالگرد را برای شرکت در این رقابت انتخاب و هلیکوپتر جدید را به نیروی زمینی آمریکا معرفی کرد. نیروی زمینی آمریکا بلک‌هاوک را در سال ۱۹۷۶ به عنوان برنده معرفی کرده و در سال ۱۹۷۹ استفاده از آن را به‌طور رسمی آغاز کرد.

در سال‌های بعد انواع مخصوص جنگ الکترونیک و عملیات‌های ویژه و انواع ارتقایافته یواچ-۶۰ال و یواچ۶۰-ام نیز تولید شدند و مدل‌های اصلاح شده‌ای هم برای نیروی دریایی، نیروی هوایی و گارد ساحلی آمریکا تولید شد.

 

ارسال نظر