سناریوهای مختلف برای یحیی؛ گل‌محمدی چگونه در پرسپولیس می‌ماند و چطور جدا می‌شود؟

حوالی ساعت 11 شب چهارشنبه 10 خرداد پرسپولیس دوباره قهرمان شد اما کمتر از 12 ساعت بعد و در حالی که جشن و کری خوانی‌ها در فضای مجازی پا گرفته بود یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم قهرمان چنان شوکی به هواداران تیمش داد که می‌تواند تا مدتی اخبار پیرامون پرسپولیس و دستاوردهای بزرگش در فصل اخیر را تحت‌الشعاع قرار دهد.
سناریوهای مختلف برای یحیی؛ گل‌محمدی چگونه در پرسپولیس می‌ماند و چطور جدا می‌شود؟
کد خبر : ۲۲۲۵۴

گل‌محمدی درست بعد از قهرمانی حذفی و تکمیل سه‌گانه رؤیایی در حالی که به‌عنوان یک مربی فاتح شنل امپراطوری را بار دیگر روی دوش انداخته بود به محدودیت‌های مالی جدید اعمال شده توسط سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال برای نقل و انتقالات پیش رو اشاره کرد و با اعتراض به اینکه آیا اهالی فوتبال چنین تصمیمی گرفتند، روی این نکته انگشت گذاشت که چطور می‌شود برای فصل بعد با 300 میلیارد تومان تیم ببندد؟

آن روز یحیی حرفی از رفتن نزد و فقط به این نکته اشاره کرد که شرایط باید مهیا باشد. یحیی آن شب چیزی از جدایی نگفت و صراحتاً گفت باید از قهرمانی لذت برد اما کمتر از 12 ساعت بعد در یک برنامه تلویزیونی همه پرسپولیسی‌ها و شاید استقلالی‌ها را هم شوکه کرد.

 

گل‌محمدی در این مصاحبه صراحتاً گفت به خاطر فشار زیادی که از نظر روحی، روانی و جسمی  متحمل شده شاید نیم فصل استراحت کند و شاید هم به تیمی برود که فشار کمتر باشد. این مصاحبه از سوی درویش واکنشی به همراه نداشت، افشین پیروانی مدیر تیم آرزو کرد که این مسأله صحت نداشته باشد و محمدی معاون اجرایی باشگاه هم همه چیز را به جلسه با یحیی بعد از استراحتش منوط کرد. دیروز گفته شد یحیی برای استراحت به دبی رفته و طبق گفته خودش بعد از این تعطیلات چند روزه، جلسه‌ای با درویش خواهد داشت که خروجی این جلسه می‌تواند تکلیف او را روشن کند. دیروز یک مقام مسئول در پرسپولیس هم به ما گفت هیچ چیز در این زمینه مشخص نیست تا شایعات مبنی بر جدایی یحیی قوام داشته باشد.

 

با وجود این در این مورد چند فرضیه و احتمال قابل بررسی است و شاید با کنار هم قرار دادن این فکت‌ها بتوان مهم‌ترین موضوع فصل بعد پرسپولیس را بهتر تحلیل کرد:

 استراحت برای نیم فصل: فشاری که یحیی در سه فصل و نیم اخیر تحمل کرد وحشتناک بود و حالا او بحث استراحت برای نیم فصل را مطرح کرده اما باور این مسأله کمی عجیب به نظر می‌رسد. در واقع پرسپولیس نمی‌تواند برای نیم فصل با یک مربی شروع کند و برای نیم فصل دوم یحیی را برگرداند. در عین حال مربی‌ای که سه جام در یک فصل آورده و قیمتش را بالا برده از قرارداد کلان‌تر و چرب‌تر براحتی عبور نخواهد کرد.

 
 

تقویت برای آسیا: یک فرضیه این است که یحیی جایی نخواهد رفت اما میخ اول را محکم کوبیده تا تیم فصل آینده‌اش با بهترین نفرات و بهترین تدارک ممکن بسته شود. او همیشه از مدیریت باشگاه درخواست داشته تا تیم تحت اختیارش مشکل مالی نداشته باشد و البته در فصل نقل و انتقالات بهترین نفرات جذب شوند. گل‌محمدی می‌خواهد برای قهرمانی آسیا، تنها جامی که در کارنامه‌اش کم دارد بهترین ابزار را در اختیار بگیرد و با چنین مصاحبه‌ای قصد داشته باشگاه را از همین حالا تحت فشار بگذارد که اگر بهترین‌ها جذب نشوند، رفتنی است و این‌طوری باشگاه رودرروی هوادار قرار خواهد گرفت.

ناراحتی از هواداران: در برخی از محافل رسانه‌ای گفته شد یحیی به خاطر آنچه در پایان فصل قبل به او گذشت بشدت از برخی هواداران شاکی است. از دست دادن قهرمانی لیگ بیست و یکم در مسابقه با تیم فرهاد مجیدی ضربات جبران‌ناپذیری به او وارد کرد و در فضای هواداری و مجازی بمباران شد. انتقادها از یحیی بعد از باخت به سپاهان در آخرین روزهای سال 1401 هم زیاد بود و گفته شد یحیی به خاطر همین انتقادهای بعضاً عجولانه و یکطرفه می‌خواهد جدا شود که پذیرفتن چنین مسأله‌ای دشوار است چرا که گل‌محمدی با پذیرفتن چنین مسئولیت سنگینی و تجربه قبلی‌اش در پرسپولیس پیه این انتقادها و حملات را به تنش مالیده بود.

رفتن به گل‌گهر با قیمت بالاتر و مسئولیت کمتر: گل‌محمدی در بخشی از صحبت‌هایش اشاره کرد که شاید به تیمی برود که فشار کمتری متحمل شود. از طرفی پیشنهاد گل‌گهر سیرجان به او در زمره شایعات جدی نقل و انتقالات قرار گرفته. یحیی می‌داند که در این باشگاه احتمالاً با قرارداد بیشتر از پرسپولیس، مسئولیت بسیار سبک‌تری دارد و فشار خیلی کمتری تحمل خواهد کرده و شاید این پیشنهاد هوایی‌اش کرده اما گل‌محمدی در مصاحبه بعد از بازی صراحتاً قسم خورده که هیچ پیشنهادی از تیم‌های ایرانی و داخلی ندارد.

جدایی بعد از درو کردن تمام افتخارات: اینکه یحیی بخواهد به‌عنوان یک مربی برنده و بعد از درو کردن تمام افتخارات، رکوردها و جام‌ها از پرسپولیس جدا شود اصلاً چیز عجیبی هم نیست. برانکو هم بعد از دبل قهرمانی و رسیدن به همه جام‌ها از پرسپولیس رفت چون چیزی برای بردن وجود نداشت. فرانتس بکن باوئر هم بعد از قهرمانی آلمان در جام جهانی 1990 از سمتش کنار رفت درست مثل خیلی از مربیان بزرگ دیگر که بعد از کسب افتخارات بزرگ در اوج کنار کشیدند. یحیی می‌داند که جدا از بستن تیم قدرتمند و در نظر گرفتن تمام برنامه‌ریزی‌های آماده سازی، باید برای قهرمانی‌های بعدی در بازیکنان و تیم جدیدش انگیزه ایجاد کند که شاید این دشوارترین کار ممکن باشد و از این بابت مأموریت او بسیار دشوارتر هم خواهد شد.

در انتظار تعیین تکلیف باشگاه: امروز جلسه مجمع باشگاه پرسپولیس برگزار می‌شود و ممکن است خروجی این جلسه منجر به تغییراتی در بدنه مدیریتی باشگاه شود. جدا از تغییرات هیأت مدیره، وضعیت درویش در پست مدیرعاملی هم چندان محکم نیست. شاید یحیی منتظر است تا ترکیب تیم مدیریتی جدید باشگاه را ارزیابی کند و ببیند این ترکیب جدید قادر به برآورده کردن خواسته‌های او هستند یا نه و بعد تصمیم نهایی را بگیرد.

 

منبع :
فرتاک
ارسال نظر