ترفند جدید قاچاقچی‌ها برای گول زدن فرزندان شما و افتادن به دام اعتیاد

جوانان اسم ماده را در اینترنت جستجو می‌کنند و درباره آن منبع جدیدی نیست که با آن کلیدواژه از عوارض آن ماده گفته شده باشد در نتیجه جوانان به سمت آن گرایش پیدا می‌کنند. کارشناس پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: این ترکیب ممکن است هر چیزی باشد مثلا احتمال دارد، هروئین را با شیشه یا حتی حشیش را با محرک‌های دیگر ترکیب کنند و به هر شکلی ممکن است این تصور را ایجاد کنند که ماده جدیدی آمده است و اقبال جوانان را به سمت آن بیشتر کنند.
ترفند جدید قاچاقچی‌ها برای گول زدن فرزندان شما و افتادن به دام اعتیاد
کد خبر : ۴۴۸۱۵

کارشناس پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، گفت: مافیای مواد مخدر با استفاده از اسامی جدید، قصد دارد اجناس خود را به جوانان عرضه کند.

آزاده اولیایی افزود: یکی از ترفند‌هایی که مافیای مواد به آن دستاویز می‌شوند این است که اسم یک سری مواد بعد از اینکه عوارض آن مشخص شد و دوره مصرف آن منقضی می‌شود، را تغییر می‌دهند.

وی اضافه کرد: سوداگران، برخی از مواد موجود را با همدیگر ترکیب کرده و اسم جدیدی هم روی آن می‌گذارند و در نهایت به جوانان می‌فروشند.

 

اولیایی گفت: مافیای مواد با ترفند‌هایی از قبیل «این ماده اعتیادآور نیست»، «این ماده هیچگونه عارضه‌ای ندارد»، «این ماده شما را به اوج می‌رساند» یا «ماده جدید باعث بهره وری و نشاط می‌شود» جوانان را فریب می‌دهند.


وی یادآور شد: جوانان اسم ماده را در اینترنت جستجو می‌کنند و، چون منبع جدیدی نیست که با آن کلیدواژه از عوارض و خطرات مطالبی منتشر شده باشد، در نتیجه به سمت ماده مخدر مدنظر مافیا گرایش پیدا می‌کنند و از سرکنجکاوی شاید بخواهند، امتحان کنند.

کارشناس پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره ماده کمیکال، هم گفت: ماده جدیدی نیست و سال‌ها است که در بازار مواد مخدر وجود دارد و در واقع همان ماری جوانای صنعتی است که افزودنی‌هایی را به آن اضافه می‌کنند، اما به هرحال جدید نیست قبلا هم بوده و همچنان هم هست.

بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، اکنون ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف‌کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد که بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از ۶۶ درصد مربوط به تریاک است.

تهمینه باهری اسلامی مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر پیش از این درباره کمیکال گفته بود که کمیکال یکی ازکانابینوئید‌هایی است که به کشور ما هم وارد شده است، هر چند در تبلیغ آن گفته می‌شود باعث سرخوشی، آرامش و شادی می‌شود، اما ضربان قلب را بعد از مصرف افزایش می‌دهد.

وی اضافه کرده بود: روانگردان هر روز با یک اسم و یک ماده جدید معرفی می‌شوند این در حالیست که مشخص نیست چه دوزی از این مواد در هر گرم وجود دارد بنابراین مصرف کننده نمی‌داند چه ماده مخدری با چه دوزی را مصرف می‌کند و به همین دلیل مصرف کنندگان با مشکل اور دوز مواجه می‌شوند.

منبع :
ایرنا
ارسال نظر