چگونه «پرنس ویلیام» پروتکل خاندان سلطنتی را زیر پا گذاشت

پرنس ویلیام، بعد از مرگ ملکه الیزابت دوم و به دنبال آن، به سلطنت رسیدن پدرش چارلز، حالا ولیعهد پادشاهی انگلیس است. ویلیام، بزرگ‌ترین پسر شاه چارلز، به عنوان پادشاه آینده‌ی این کشور باید قوانین و پروتکل‌های زیادی را رعایت کند.
چگونه «پرنس ویلیام» پروتکل خاندان سلطنتی را زیر پا گذاشت
کد خبر : ۴۸۸۷۰

پرنس ویلیام، بعد از مرگ ملکه الیزابت دوم و به دنبال آن، به سلطنت رسیدن پدرش چارلز، حالا ولیعهد پادشاهی انگلیس است. ویلیام، بزرگ‌ترین پسر شاه چارلز، به عنوان پادشاه آینده‌ی این کشور باید قوانین و پروتکل‌های زیادی را رعایت کند. با این حال، او گهگاه برخی از این قوانین را زیر پا می‌گذارد.

۱- در سال ۲۰۰۸ ریش گذاشت

۵ باری که پرنس ویلیام پروتکل خاندان سلطنتی را زیر پا گذاشت

پرنس ویلیام در سال ۲۰۰۸، زمانی که ۲۶ سال داشت، بعد از انتشار تصویری از او با ریش، خبرساز شد. او در یک سفر ۱۰ روزه به باربادوس به همراه «سرویس ویژه‌ی نیرو‌های دریایی» که از واحد‌های نیروی دریایی انگلیس است، ریش گذاشته بود. ممکن است برای پنهان کردن هویتش در آن سفر تصمیم به این کار گرفته بود، موضوعی که هرگز از سوی کاخ باکینگهام تأیید نشده است.

منبعی نزدیک به خاندان سلطنتی انگلیس در سال ۲۰۱۴ به رسانه‌ها گفت که ملکه الیزابت با اینکه مردان خاندان سلطنتی در زمان خدمت در ارتش ریش بگذارند، مشکلی نداشت، اما از آن‌ها انتظار داشت که وقتی به خانه بازمی گردند، ریش خود را زده باشند.

پرنس هری از قرار معلوم در کتاب خاطراتش به نام Spare که ژانویه‌ی امسال منتشر شد، این شایعه را تأیید کرده است. او در این کتاب نوشته که ویلیام به خاطر اینکه هری اجازه داشت برای مراسم عروسی اش با مگان مارکل در سال ۲۰۱۸ ریش بگذارد، به او حسادت می‌کرد.

پرنس هری همچنین در مصاحبه‌ای در اینباره گفت: «ویلیام یک بار خودش ریش گذاشته بود، ولی مادربزرگ و بقیه گفتند که ریشش را بزند.»

او در ادامه گفت: «فرق من – همانطور که برای مادربزرگم هم توضیح دادم – این بود که این ریش، که هنوز هم آن را می‌گذارم، برای من آن زمان حس تبدیل شدن به یک هری جدید را داشت، تقریباً مثل یک محافظ در برابر اضطرابم بود.»

۲- در سال ۲۰۱۴ با پسرش جورج با یک هواپیما سفر کرد
پرنس هری در کتاب خاطرات خود نوشته وقتی کوچک بود، پرنس ویلیام و شاه چارلز اجازه نداشتند با هم با یک هواپیما سفر کنند، چون بر اساس پروتکل خاندان سلطنتی، دو جانشین تاج و تخت نباید باهم سفر کنند تا اگر حادثه‌ای رخ داد، هر دوی آن‌ها جان خود را از دست ندهند.

پرنس ویلیام اولین بار در سال ۲۰۱۴ این قانون را زیر پا گذاشت، زمانی که به همراه همسرش، کیت میدلتون و بزرگ‌ترین پسرش جورج، که حالا نفر دوم صف جانشینی تاج و تخت انگلیس محسوب می‌شود به استرالیا سفر کرد. ویلیام به طور مرتب به همراه فرزندانش، پرنس جورج ۹ ساله، پرنسس شارلوت ۷ ساله و پرنس لویی ۴ ساله برای شرکت در برنامه‌های عمومی و خصوصی با هواپیما سفر می‌کند.

به گفته‌ی کارشناسان، پرنس ویلیام به این دلیل سفت و سخت به این قانون پایبند نبوده که پادشاه می‌تواند تا ۱۲ سالگی جورج از آن چشم پوشی کند. اما بعد از این سن، دیگر هیچ استثنایی وجود نخواهد داشت.

۳- در سال ۲۰۱۹ درباره‌ی سیاست صحبت کرد

۵ باری که پرنس ویلیام پروتکل خاندان سلطنتی را زیر پا گذاشت

از آنجایی که انگلیس پادشاهی مشروطه دارد، اعضای خاندان سلطنتی باید به لحاظ سیاسی بی طرف بمانند و صحبت بی پرده درباره‌ی سیاست در ملأعم، برای اعضای خاندان سلطنتی، خلاف پروتکل محسوب می‌شود.

پرنس ویلیام از قرار معلوم در سال ۲۰۱۹ این پروتکل را زیر پا گذاشت، زمانی که به طور صریح درباره‌ی موضوع برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه‌ی اروپا) با چند کشاورز انگلیسی صحبت کرد.

ویلیام از کشاورز‌ها پرسید که آیا برگزیت را نگرانی بزرگی می‌دانند، که یکی از آن‌ها در پاسخ به او گفت: «صادقانه بگویم، من خیلی تعجب کردم که کشاورز‌ها به برگزیت رأی مثبت دادند. مثل این بود که بوقلمون‌ها به کریسمس رأی مثبت دهند.»

۴- ویلیام بار‌ها مردم عادی را در آغوش کشیده است
تماس بدنی با اعضای خاندان سلطنتی در اولین دیدار با آن ها، خلاف پروتکل سلطنتی است.

نباید آن‌ها را بغل کرد، یا اینکه تلاش کرد آن‌ها را ببوسید یا دست خود را دورشان حلقه کرد. این کار بسیار ممنوع است. به طور خلاصه اینکه، نباید به آن‌ها دست زد. به طور حتم، دلایل امنیتی‌ای در پشت این قانون وجود دارد، اما با جایگاه آن‌ها هم جور درنمی آید.

بر اساس وبسایت خاندان سلطنتی انگلیس هیچ گونه اصول رفتاری «اجباری»‌ای در مورد شکل مواجهه‌ی مردم عادی با اعضای خاندان وجود ندارد، اما بعضی مردم عادی دوست دارند به «شیوه‌ی سنتی» عمل کنند که بر اساس آن مردان گردن را اندکی خم می‌کنند و زنان تعظیم مخصوص بانوان را انجام می‌دهند.

پرنس ویلیام از قرار معلوم در این مورد سختگیر نیست، چرا که بار‌ها در حال به آغوش کشیدن مردم عادی در زمان شرکت در برنامه‌ی مختلف دیده شده است.

۵- بعد از مرگ ملکه با یک هوادار سلفی گرفت

۵ باری که پرنس ویلیام پروتکل خاندان سلطنتی را زیر پا گذاشت

پروتکل سلطنتی، اعضای خاندان سلطنتی را از سلفی گرفتن با مردم به شدت نهی می‌کند. در سال ۲۰۱۷ مگان مارکل در جریان حضورش با پرنس هری در یک دیدار عمومی با مردم، درخواست یک هوادار برای سلفی گرفتن با او را رد کرد. مارکل به او گفته بود: «ما اجازه‌ی سلفی گرفتن نداریم.»

با این حال، این امر مانع پرنس ویلیام برای سلفی گرفتن با مردم در ملأعام نشده است. در سال ۲۰۲۲ او اندکی بعد از درگذشت ملکه الیزابت دوم، در حال سلفی گرفتن با یک هوادار دیده شد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
روزیاتو
مجله زندگی
ارسال نظر