هشدار درمورد کمبود گاز در زمستان امسال

یک عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و ایران گفت: امسال با توجه به مقدار مشخص میزان تولید و مصرفی، کسری گاز حتمی است و باید در تدوین برنامه توسعه کشور حضور و پیشرفت انرژی‌های نو و تجدید پذیر لحاظ شود.
هشدار درمورد کمبود گاز در زمستان امسال
کد خبر : ۴۸۹۷۹

کسری گاز در زمستان قطعی خواهد بود و باید در این خصوص تدبیری اتخاذ شود؛ این هشدار یک فعال اقتصادی است. البته پیش از این نیز بسیاری هشدار قطعی گاز در زمستان خصوصا برای واحد‌های تولیدی را اعلام کرده بودند؛ برای مثال روز گذشته، یکی از نمایندگان مجلس، اعلام کرد که زمستان امسال ۲۵۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز داریم! البته کسری گاز در زمستان برای واحد‌های تولیدی مساله جدیدی نیست و سالیان سال است که دولت برای تامین گاز خانگی در زمستان، بدون توجه به ضرر قطعی گاز به تولید و اقتصاد، گاز واحد‌های تولیدی را قطع می‌کند.

عباد، در گفتگو با خبرنگاران، در خصوص کسری گاز زمستان امسال گفت: کسری گاز در سال‌های اخیر اتفاقی نیست و باتوجه به اینکه سبد انرژی کشور بر اساس گاز تامین میشود و درصد بالایی از گازبرای تبدیل گاز به برق و سوزندان گاز و تبدیل آن به مواد بالاتر مانند پلیمر استفاده میشود، باعث کمبود انرژی گاز شده است.

وی افزود: دوعامل مهم و تاثیرگذار در ناترازی گاز در ده سال اخیر عبارتند از تحریم ها؛ مستهلک بودن ماشین آلات و تجهیزات پالایشگاه‌های گازی که به واسطه تحریم‌ها نتوانستیم تجهیزات جدید جهت استخراج، ذخیره سازی و حمل گاز مایع را واردکنیم. همچنین، قدیمی بودن چاه‌های گازی که به نوعی استخراج آن‌ها را مشکل میسازد و باید از میادین مشترک گازی و میادین اقتصادی که در ایران داریم استفاده کنیم، اما با توجه به استفاده از تکنولوژی فوق سرد درصنعت گاز نمیتوان انرژی را ذخیره و در ماه‌های کمبود انرژی از آن استفاده کرد.

او ادامه داد: با توجه به اینکه همچنان در ایران گاز را به صورت طبیعی و با روش فوق سرد مورد استفاده قرار میدهیم و ابزار و تجهیزات لازم جهت ذخیره سازی انرژی گاز به صورت مایع و ... که در تمام دنیا استفاده میشود را نداریم و در بهترین حالت گاز را به صورت فشرده در می‌آوریم، باید از تکنولوژی روز دنیا جهت جمع آوری، استحصال و خالص سازی که ارزش افزوده زیادی برای ما خواهد داشت استفاده کنیم.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در خصوص راهکار برون رفت از این شرایط به نحوی که واحد‌های تولیدی دچار کمبود گاز و برق نشوند و به تولید لطمه‌ای وارد نشود، اظهار کرد: در اقدام کوتاه مدت، باید برای نخوابیدن صنایع، گاز صنایع و تولید را قطع نکنند تا تولید ما متوقف نشود، در اقدامات میان مدت؛ سیستم‌های انتقال گاز در لوله کشی‌های شهری که رگلاتور‌ها حدود ۲۰ درصد نشتی دارد همچنین فلر‌های موجود سر چاه‌های گاز، انرژی زیادی را خارج و فلر‌های گازی میسوزد و باعث آلودگی میشود که باید روی مسئله هدررفت منابع کار کرد و پیشگیری‌های لازم را انجام داد، دراقدامات بلند مدت توسط دولت باید استراتژی کشور عوض شود و انرژی‌های تجدید پذیر به برنامه توسعه کشور اضافه شود و همچنین بحث هم جوشی هسته‌ای که در سطح آزمایشگاهی انجام شده، ولی همه کشور‌های در حال توسعه از سوخت‌های فسیلی دست کشیدند و باید روی آن مطالعات بیشتری صورت بگیرد.

او در پایان افزود: استفاده از انرژی‌های فسیلی در تمام دنیا رو به اتمام است و به سمت انرژی‌های هیدروژنی روی آورده اند که باعث تولید سیمان سبز و فولاد سبز شده که در ایران نیز شاهد آن هستیم، اما همچنان نزدیک ۹۸ درصد انرژی کشور از طریق گاز تامین میشود که مشکلات زیادی را در این زمینه شاهد هستیم و باید با روی آوردن به انرژی‌های نو و محدود نساختن آن به باد و خورشید مشکلات این حوزه را حل نمود.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر