ویروس جدید نیش پشه آلوده چقدر خطرناک است؟ | جزئیات علائم و درمان

در حال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری یا دارویی برای درمان عفونت ویروس چیکونگونیا وجود ندارد و محافظت از خود در برابر نیش پشه‌ها راهی مهم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
ویروس جدید نیش پشه آلوده چقدر خطرناک است؟ | جزئیات علائم و درمان
کد خبر : ۴۹۵۱۴

سایت اطلاع رسانی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، نوشت: ویروس چیکونگونیا از طریق نیش پشه آلوده به افراد منتقل می‌شود. شایع‌ترین علائم این عفونت نیز تب و درد مفاصل است.

شیوع این بیماری تاکنون در کشور‌های آفریقایی، آمریکایی، آسیایی، اروپایی و کارائیب، اقیانوس هند و اقیانوس آرام رخ داده است.

همچنین این خطر وجود دارد که ویروس توسط مسافران آلوده به مناطق دیگر نیز سرایت کند.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری یا دارویی برای درمان عفونت ویروس چیکونگونیا وجود ندارد و محافظت از خود در برابر نیش پشه‌ها راهی مهم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

* علائم

اکثر افرادی که به ویروس چیکونگونیا آلوده می‌شوند، برخی علائم را نشان می‌دهند. علائم این بیماری معمولاً سه تا هفت روز پس از نیش زدن پشه آلوده شروع می‌شود.

شایع‌ترین علائم تب و درد مفاصل است. همچنین علائم دیگر این بیماری ممکن است شامل سردرد، درد عضلانی، تورم مفاصل یا بثورات پوستی باشد.

همچنین افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری شدیدتر عبارتند از: نوزادان مبتلا به این بیماری که در حوالی زمان تولد مبتلا شدند، افراد مسن (بیش از ۶۵ سال) و افراد مبتلا به اختلالات و بیمای‌های مزمن مانند فشار خون بالا، دیابت یا بیماری قلبی.

اکثر بیماران در عرض یک هفته احساس بهتری پیدا می‌کنند. با این حال، درد مفاصل می‌تواند شدید و ناتوان کننده باشد و ممکن است برای ماه‌ها ادامه داشته باشد.

مرگ ناشی از چیکونگونیا نادر است.

* تشخیص

اگر اخیرا به منطقه‌ای سفر کردید که ویروس چیکونگونیا در آن یافت شده است و علائمی را که در بالا توضیح داده شد دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. به پزشک خود بگویید که چه زمانی و به کجا سفر کرده اید.

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای تشخیص چیکونگونیا یا سایر ویروس‌های مشابه مانند «دنگی» و «زیکا» تجویز کند.

* درمان

در حال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری یا دارویی برای درمان چیکونگونیا وجود ندارد.

استراحت کردن، مصرف مایعات و دارو‌های مسکن بدون نسخه ممکن است برخی علائم را تسکین دهند.

برای کاهش تب و درد از دارو‌هایی مانند استامینوفن استفاده کنید.

اگر چیکونگونیا دارید، در هفته اول بیماری از خود در برابر نیش پشه محافظت کنید.

در هفته اول بیماری، ویروس چیکونگونیا را می‌توان در خون یافت. این ویروس می‌تواند از طریق نیش پشه از یک فرد آلوده به پشه منتقل شود. پس از آن پشه آلوده می‌تواند ویروس را به افراد دیگر نیز منتقل کند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر