اگر صبحانه نخورید چه می‌شود ؟

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز است و اگر آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید، فاکتور‌های مهمی را در حفظ سلامت خود از دست خواهید داد.
اگر صبحانه نخورید چه می‌شود ؟
کد خبر : ۴۹۵۹۹

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز است که جا انداختن این وعده اساسی می‌تواند باعث شود بد خلق شوید و سلامت مغزتان به خطر بیوفتد.


صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز است و اگر آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید، فاکتور‌های مهمی را در حفظ سلامت خود از دست خواهید داد. اگر از همین حالا تصمیم گرفته اید که به طور منظم صبحانه بخورید به خاطر بسپارید که انتخاب مواد غذایی سالم و مغذی نیز حیاتی است.
صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم تلقی می‌شود، چون روزه شبانه را می‌شکند، ذخیره گلوکز بدن را مجدداً پر کرده و مواد مغذی لازم برای بالا نگه داشتن سطح انرژی بدن در طول روز را تامین می‌کند. غفلت از خوردن صبحانه، عملکرد مغز را تقلیل می‌دهد. خوردن صبحانه به یادگیری کمک می‌کند، به اینصورت که شما علاقه بیشتری برای یادگیری نشان خواهید داد و روی مطلب هم تمرکز بیشتری خواهید داشت. یک صبحانه سالم از بروز خیلی از بیماری‌ها جلوگیری میکند. افرادی که صبحانه نمی‌خورند، تمایل بیشتری به ریزه خوری در اواسط روز دارند.


صبحانه اگر نخورید چه میشود؟
متاسفانه بسیاری از مردم صبحانه را نادیده می‌گیرند. برخی با این کار سعی می‌کنند میزان مصرف کالری را کاهش دهند، برخی اول صبح آنقدر سرشان شلوغ است که فرصت نمی‌کنند و افراد دیگری هم هستند که می‌گویند اصلا احساس گرسنگی ندارند. تحقیقات نشان داده خوردن صبحانه بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است. در یک تحقیق که توسط دانشگاه هاروارد انجام گرفت محققان به این نتیجه رسیدند آقایانی که صبحانه نمی‌خورند در مقایسه با گروهی که صبحانه می‌خورند، ۲۷ درصد بیشتر در خطر حمله قلبی و بیماری‌های قلبی قرار دارند. با اینکه در این تحقیقات به یک دلیل مشخص اشاره نشده، اما محققان فکر می‌کنند غذا نخوردن برای مدت زمان طولانی روی بدن فشار می‌آورد و مجبورش می‌کند سخت‌تر کار کند، در نتیجه مشکلات متابولیسم به وجود می‌آید. تغییر در هورمون‌ها جهت کمک به تثبیت سطح قند خون و حرکت به سمت اضافه شدن وزن در افرادی که صبحانه را جا می‌اندازند می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی شود. این تغییرات منجر به انباشته شدن پلاک در شریان و افزایش خطر مشکلات قلبی می‌شود.


بیشتر در خطر ابتلا به دیابت قرار می‌گیرید

جا انداختن صبحانه می‌تواند قند خونتان را دچار مشکل کند. در یکی دیگر از تحقیقات دانشگاه هاروارد، محققان به این نتیجه رسیدند خانم‌هایی که مرتب صبحانه نمی‌خورند ۲۰ درصد بیشتر در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. دکتر گستلوم متخصص قلب می‌گوید:جا انداختن وعده صبحانه با اختلال تحمل گلوکز در ارتباط است و این در آینده با پیش دیابت و دیابت همراه می‌شود. تئوری این است که وقتی برای مدت زمان زیادی غذا نمی‌خوریم و سپس به دلیل شدت گرسنگی در یک وعده زیاد غذا می‌خوریم همین مسئله باعث نامنظم شدن قند خون و افزایش ناگهانی آن می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است بدن دچار مشکل مقاومت به انسولین شود.

ممکن است وزن اضافه کنید

اگر سعی دارید وزنتان را کاهش دهید، شاید اینگونه به نظر بیاید که هرچه کمتر بخورید وزن بیشتری هم کم می‌کنید، درست است؟! اما دقیقا چنین چیزی نیست. با اینکه هنوز تحقیقات روی خوردن صبحانه و تاثیر مستقیمش روی کاهش وزن کمی ضد و نقیض است، اما کاملا ثابت شده که نخوردن صبحانه می‌تواند باعث افزایش وزن شود. در یک تئوری گفته می‌شود افرادی که صبحانه می‌خورند راحت‌تر می‌توانند عادات سالم مربوط به سبک زندگی و کاهش وزن را انجام دهند. در تئوری دیگر گفته می‌شود افرادی که صبحانه را جا می‌اندازند در وعده‌های متعاقب میل به پرخوری پیدا می‌کنند، در نتیجه کالری فراوانی را در زمان‌های خاصی از روز مخصوصا وقتی یکجا می‌نشینند دریافت می‌کنند. افرادی که مرتب وعده صبحانه را جا می‌اندازند و فکر می‌کنند کمتر غذا می‌خورند یا کالری کمتری دریافت می‌کنند در بیشتر موارد اشتباه می‌کنند.

ممکن است سوخت و سازتان کند شود

وقتی وعده‌های غذایی را جا می‌اندازید، سرعت بدنتان برای ذخیره انرژی کند می‌شود. بدن میزان متابولیزم پایه خود را کند می‌کند تا محدودیت کالری را جبران کند. بعلاوه هنگام صبح سوخت و ساز بدنتان به خاطر اینکه خواب بودید از قبل کند شده است، غذا نخوردن برای مدت زمان طولانی تمایل بدن به سوزاندن کالری و تاثیر روی میزان بافت چربی را کاهش می‌دهد. همچنین تحقیقات نشان داده وقتی یک فرد صبحانه می‌خورد در طول ورزش صبحگاهی بیشتر کالری می‌سوزاند و در طول روز نیز قند خون ثابتی دارد؛ بنابراین به نظر می‌آید خوردن صبحانه می‌تواند روی فرآیند متابولیک بدن تاثیر زیادی داشته باشد.


ممکن است بهره هوشی تان پایین بیاید

نخوردن صبحانه می‌تواند روی سلامت مغز نیز موثر باشد. از آنجا که مغزتان با گلوکز کار می‌کند، افت سطح قند خون بر اثر غذا نخوردن طولانی مدت می‌تواند روی عملکرد شناختی تان تاثیر بگذارد. جا انداختن صبحانه در واقع از دست دادن فرصتی برای رساندن مواد مغذی کافی به مغز است، مخصوصا بعد از یک شب غذا نخوردن. تحقیقات نشان داده دانش آموزان پس از خوردن صبحانه نمرات بهتری در امتحان دریافت می‌کنند، چون کربوهیدرات خوراکی شکسته و تبدیل به گلوکز می‌شود. بسیار مهم است که مقدار کافی کربوهیدرات برای صبحانه دریافت کنید تا تمرکز شناختی و حافظه تان بهینه شوند. اما به دنبال شیرینی جات نروید – کربوهیدرات‌های پیچیده مانند غلات کامل بعلاوه پروتئین نظیر تخم مرغ و چربی‌های سالم انتخاب کنید.

عصبی می‌شوید

وقتی گرسنه هستید، خیلی راحت‌تر خشمگین می‌شوید، بنابراین جا انداختن وعده صبحانه می‌تواند باعث شود بد خلق شوید. در یک تحقیق که توسط محققان انگلیسی انجام گرفت مشخص شد مردانی که صبحانه میل می‌کنند در ابتدای آزمایش، خلق و خوی مثبتی دارند و پس از آن نیز آرام‌تر هستند. گفته می‌شود افت قند خون که بر اثر جا انداختن وعده غذایی رخ می‌دهد باعث تحریک پذیری به همراه خستگی و سردرد می‌شود که می‌توانند با یکدیگر خلق و خو را بدتر کنند. سروتونین و دوپامین که با نام انتقال دهنده‌های عصبی نیز شناخته می‌شوند، مواد شیمیایی‌ای در مغز هستند که احساسات و خلق و خو را تنظیم می‌کنند. رابطه‌ای بین غذای دریافتی و تعادل انتقال دهنده‌های عصبی تولید شده توسط مغز وجود دارد. جا انداختن وعده‌ها روی بدن فشار وارد می‌کند و این فشار روی سطح دوپامین و سروتونین تاثیر می‌گذارد. در مقابل درست و مرتب غذا خوردن برابر است با خلق و خویی آرام و شاد.

انرژی تان کاهش پیدا می‌کند

یکی دیگر از دلایلی که نخوردن صبحانه به اضافه شدن وزن مربوط می‌شود این است که برای ورزش کردن انرژی کمی دارید. اگر احساس بی انرژی بودن و خستگی می‌کنید و دلتان نمی‌خواهد به باشگاه بروید، پس فرصت کالری سوزی و افزایش سوخت و ساز بدن را از دست می‌دهید. اگر هم صبح ورزش کنید و صبحانه نخورید اوضاع بدتر می‌شود. بر اساس اطلاعات دانشگاه ویسکانسین صبحانه باید ۲۵ درصد از انرژی مورد نیاز روزتان را به شما بدهد که شامل فیبر و پروتئین بسیار بالا برای سوخت می‌باشد.

بعد‌ها بیشتر هوس غذایی خواهید داشت

شروع روز با یک صبحانه پروتئینی می‌تواند کمک کند در طول روز اشتهای خود را کنترل کنید. تحقیقات نشان داده خوردن صبحانه‌ای با مقدار مناسب پروتئین (حدود ۲۰ گرم) در ادامه روز می‌تواند روی انتخاب‌های غذایی تاثیر بگذارد. دلیل چنین تاثیری این است که پروتئین‌های خوراکی می‌توانند اشتها را مهار کنند و کاری کنند بین وعده‌ها احساس سیری کنید. افرادی که صبحانه‌ای با پروتئین بالا میل می‌کنند در مقایسه با کسانی که صبحانه شان سرشار از کربوهیدرات است در طول روز تمایل به مصرف کالری کمتری دارند؛ بنابراین داشتن احساس رضایت پس از صبحانه می‌تواند شما را به مسیر درست هدایت کند. اما اگر صبح واقعا احساس گرسنگی نداشتید به بدن خود گوش دهید، چیزی سبک مانند مقداری میوه یا ماست میل کنید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
نمناک
مجله زندگی
ارسال نظر