مردان هم افسرده می‌شوند + علائم و راه‌های کمک

افسردگی از هر ۸ مرد ۱ نفر را در مقطعی از زندگی خود تحت تاثیر قرار می‌دهد. افسردگی می‌تواند فردی را در معرض خطر خودکشی قرار دهد.
مردان هم افسرده می‌شوند + علائم و راه‌های کمک
کد خبر : ۴۹۶۵۵

افسردگی یک وضعیت جدی سلامت روان است که بر احساس، تفکر و مدیریت فعالیت‌های روزانه شما تأثیر می‌گذارد. افسردگی از هر ۸ مرد ۱ نفر را در مقطعی از زندگی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گزارش هلث دایرکت، افسردگی یک بیماری روانی جدی است که بر احساس، تفکر و انجام فعالیت‌های روزانه شما تأثیر می‌گذارد. ممکن است باعث شود احساس غمگینی، تحریک پذیری یا پوچی داشته باشید و لذت یا علاقه خود را نسبت به چیز‌هایی که معمولاً از آن‌ها لذت می‌برید از دست بدهید. در حالی که گاهی اوقات احساس ناراحتی طبیعی است، اگر به مدت ۲ هفته یا بیشتر این احساس را داشته باشید ممکن است دچار افسردگی شده باشید.

هنجار‌های اجتماعی که مردانگی را تعریف می‌کنند، مانند صحبت نکردن در مورد احساسات یا ناراحت نشدن، گاهی اوقات می‌تواند اذعان به افسردگی را برای مردان سخت کند.

افسردگی در مردان چقدر شایع است؟
افسردگی از هر ۸ مرد ۱ نفر را در مقطعی از زندگی خود تحت تاثیر قرار می‌دهد. افسردگی می‌تواند فردی را در معرض خطر خودکشی قرار دهد.

علت افسردگی در مردان
افسردگی می‌تواند توسط طیف وسیعی از عوامل ایجاد شود و هر فردی شرایط منحصر به فردی دارد.

در برخی افراد، رویداد‌های چالش برانگیز زندگی یا مسائلی مانند مرگ یکی از اعضای خانواده، مواجهه با بیکاری، سوء استفاده یا استرس در محل کار ممکن است باعث افسردگی شود.

گاهی اوقات یک رویداد، مانند طلاق یا از دست دادن شغل، می‌تواند باعث افسردگی شود، اگر فرد از قبل در معرض خطر باشد.

اگر موارد زیر را دارید ممکن است در معرض افسردگی باشید:

شما یکی از اعضای نزدیک خانواده مبتلا به افسردگی دارید.
شما یک وضعیت پزشکی جدی دارید.
شما شخصیتی دارید که مستعد افسردگی است، مثلاً اگر زیاد نگران هستید یا یک کمال گرا هستید.
شما مواد مخدر مصرف می‌کنید یا الکل زیاد مصرف می‌کنید.
همچنین تنهایی می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد. همه گیری COVID-۱۹ باعث اختلال و انزوای اجتماعی برای بسیاری از افرادی شده است که ممکن است برای مدت طولانی از دوستان و خانواده دور باشند. این اتفاق می‌تواند منجر به افزایش خطر افسردگی شود.

گاهی اوقات، افراد بدون هیچ دلیل واضحی ممکن است دچار افسردگی شوند، اما فقط به این دلیل که دلیل مشخصی وجود ندارد، به این معنی نیست که شما افسردگی را تجربه نمی‌کنید.

علائم افسردگی در مردان
علائم افسردگی در مردان شامل تغییر در نحوه تفکر، احساس یا رفتار آن‌ها است؛ علائم فیزیکی افسردگی نیز ممکن است دیده بشود.

به عنوان مثال، ممکن است موارد زیر را احساس کنید:

تحریک پذیری، عصبانیت یا ناامیدی
احساس غمگین بودن یا پوچی
ناامید شدن
بلاتکلیفی
درماندگی
گناهکار شناختن خود
ممکن است به افکار منفی فکر کنید، مانند:

شما مهم یا ارزشمند نیستید. (عزت نفس پایین)
مردم بدون شما وضع بهتری خواهند داشت.
زندگی ارزش زیستن ندارد.
زندگی شما لذت بخش نیست.


ممکن است متفاوت رفتار کنید برای مثال، با:

بیرون رفتن با دوستان یا خانواده را به تعویق می‌اندازید.
آنطور که معمولاً در محل کار یا مدرسه حاضر می‌شدید، دیگر حاضر نمی‌شوید.
از کار یا فعالیت‌های ورزشی فرار می‌کنید.
فعالیت‌هایی را که معمولاً منتظر آن‌ها هستید انجام نمی‌دهید.
اتکا به مواد مخدر یا الکل برای گذراندن روز دارید.
عدم توانایی در تمرکز شما را رنج می‌دهد.
رفتار بی پروا دارید.


همچنین ممکن است علائم فیزیکی را تجربه کنید مانند:

مشکل در خواب یا احساس خستگی
تغییر اشتها با یا بدون کاهش یا افزایش وزن
احساس ضعف یا ناخوشی
از دست دادن میل جنسی یا عملکرد
سردرد
درد عضلانی
ناراحتی معده
تقریباً همه گاهی برخی از این علائم را تجربه می‌کنند. اگر علائم شما اغلب ظاهر می‌شود یا از بین نمی‌رود، ممکن است افسردگی را تجربه کنید.

در حالی که هر فرد مبتلا به افسردگی می‌تواند هر یک از این علائم را تجربه کند، مردان و زنان تمایل دارند آن‌ها را متفاوت تجربه کرده و گزارش کنند. مردان بیشتر در مورد علائم فیزیکی افسردگی، مانند احساس خستگی یا کاهش وزن صحبت می‌کنند، نه اینکه بگویند احساس ضعف و افسردگی دارند.

برخی از افرادی که افسردگی را تجربه می‌کنند فکر می‌کنند زندگی آن‌ها ارزش زیستن ندارد یا اینکه دیگران بدون آن‌ها وضعیت بهتری خواهند داشت. افرادی که افسردگی را تجربه می‌کنند بیشتر با احتمال خودکشی جان خود را از دست می‌دهند.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشک باشم؟
اگر به مدت ۲ هفته یا بیشتر علائم افسردگی دارید یا نگران هستید که ممکن است افسرده باشید، باید با روانپزشک صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند شما را ارزیابی کند و در صورت لزوم با شما برای ایجاد یک برنامه درمانی سلامت روان همکاری کند.

اگر گهگاه علائم افسردگی را تجربه می‌کنید یا فقط احساس ضعف می‌کنید، می‌توانید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده تماس بگیرید تا با آن‌ها صحبت کنید یا حتی برای انجام کاری که از آن لذت می‌برید با هم بیرون بروید.

مهم است که به انجام کار‌هایی که معمولاً شما را خوشحال می‌کنند، ادامه دهید، حتی اگر در حال حاضر به آن‌ها علاقه ندارید. در نهایت، با حمایت مناسب، دوباره لذت خواهید برد و احساس بهتری خواهید داشت.

چگونه می‌توانم به یک مرد مبتلا به افسردگی کمک کنم؟
اگر فکر می‌کنید که یک دوست مرد یا یکی از اعضای خانواده ممکن است افسردگی را تجربه کند، می‌توانید به آن‌ها کمک کرده و از آن‌ها حمایت کنید.

برای برخی از مردان به اشتراک گذاشتن احساسات بسیار دشوار است، اما شما می‌توانید با شروع گفتگو در مورد عملکرد آن‌ها و نشان دادن اینکه می‌خواهید از آن‌ها حمایت کنید به آن‌ها کمک کنید.

گاهی اوقات مردان مبتلا به افسردگی ممکن است احساس کنند که نمی‌خواهند به دنبال کمک بگردند، زیرا این نوع رفتار "مردانه" نیست. در چنین شرایطی، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به آن‌ها یادآوری کنید که افسردگی یک وضعیت سلامت روان جدی، اما رایج است که احتمالاً به خودی خود بهتر نمی‌شود.

در واقع مردان فکر می‌کنند اگر پای آن‌ها شکسته یا بریدگی بدی داشتند، انتظار نداشتند که بدون کمک پزشکشان بهبود پیدا کنند و این در مورد افسردگی نیز صادق است.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر