علامت ساده که نشانه بیماری قلبی است

علائم بیماری قلبی می‌تواند در پا‌های شما و همچنین سایر قسمت‌های غیرمنتظره بدن ظاهر شود. اغلب این گونه تصور می‌شود که مشکلات قلبی را می‌توان بیشتر با درد در قفسه سینه مرتبط دانست. اما علائم بیماری قلبی می‌تواند در اندام مختلف بدن از جمله پا‌های شما بروز پیدا کند.
علامت ساده که نشانه بیماری قلبی است
کد خبر : ۴۹۶۷۱

سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) به تازگی اعلام کرده است اگر متوجه تورم در مچ پا و پاهای خود شدید، به این دلیل که این علامت می‌تواند نشانه‌ای از بروز نارسایی قلبی باشد، بهتر است توسط پزشک معاینه شوید.

 
 

به نوشته روزنامه سان، تورم پاها که به دلیل تجمع مایعات بروز پیدا می‌کند «ادم»( oedema) نامیده می شود. ممکن است متوجه شوید که صبح تورم کمتر است اما در طول روز بدتر می‌شود. به گفته بنیاد قلب بریتانیا (BHF) نارسایی قلبی به این معنی است که قلب شما آنطور که باید کار نمی‌کند و به دارو برای کمک به عملکرد بهتر آن نیاز دارد.

وقتی این اتفاق می‌افتد، خون به درستی به کلیه‌های شما پمپ نمی‌شود، بنابراین این اندام نمک و آب را حفظ می‌کنند. این موسسه هشدار داد: این مایع اضافی در بدن شما می تواند باعث تورم در مچ پا، پا یا ساق پا و گاهی در ناحیه شکم شود. این تجمع مایع همچنین می‌تواند پشت سایر علائمی باشد که در صورت ابتلا به نارسایی قلبی بروز پیدا می‌کند. بر اساس گزارش بنیاد قلب بریتانیا، مایع اضافی همچنین می‌تواند باعث افزایش وزن ناگهانی شود. اگر تجمع مایع به ریه‌ها برگردد، باعث تنگی نفس می‌شود.

به گفته سرویس بهداشت ملی بریتانیا، خستگی، دشواری در ورزش و احساس سبکی قلب از علائم معمول نارسایی قلبی هستند.

اما علائم کمتر رایج عبارتند از:

  • سرفه مداوم، که ممکن است در شب بدتر شود
  • خس خس سینه
  • شکم پف کرده
  • از دست دادن اشتها
  • افزایش یا کاهش وزن
  • گیجی
  • ضربان قلب سریع
  • تپش یا ضربان قلب نامنظم

چند علامت دیگر وجود دارد که می تواند نشان دهد که شما از بیماری قلبی رنج می‌برید، این علائم ممکن است شما را شگفت زده کند.

احساس بیماری

همه ما هر از گاهی احساس بیماری می‌کنیم، و قطعا همیشه نشان دهنده این نیست که مشکلی در قلب شما وجود دارد. اما اگر در قفسه سینه احساس تهوع نیز دارید، باید نگران باشید.

دیوید نیوبی، استاد قلب و عروق در مرکز تحقیقات عالی بنیاد قلب بریتانیا در دانشگاه ادینبورگ، چنین می گوید: اگر درد شدید قفسه سینه را تجربه می‌کنید، حتی زمانی که فقط نشسته‌اید و هیچ کاری انجام نمی‌دهید و همچنین احساس بیماری می کنید، زمان آن است که با آمبولانس تماس بگیرید. دکتر نیوبی گفت: درد از نوع سوء هاضمه یا احساس سوزش در قفسه سینه یا معده می‌تواند با نشانه‌ای از حمله قلبی یا مشکل قلبی مرتبط باشد.

پا درد

همه ما هر از گاهی دچار گرفتگی عضلات پا می شویم. اما دکتر نیوبی توصیه می‌کند اگر هنگام راه رفتن احساس گرفتگی و گرفتگی در ساق پا دارید، به پزشک مراجعه کنید. او می‌گوید: این ممکن است نشانه‌ای از بیماری شریانی محیطی باشد، یک بیماری شایع که در آن تجمع رسوبات چربی در شریان‌ها، خون رسانی به عضلات پا را محدود می‌کند.

درد بازو

درد بازو می‌تواند یکی دیگر از علائمی نشانگر مشکل قلبی شما باشد. حملات قلبی اغلب باعث ایجاد درد در بازوی چپ شما می‌شود، اما می‌تواند هر دو بازو را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

درد فک و کمر

به گفته دکتر نیوبی، فک و کمر درد علائم دیگری هستند که ممکن است در اثر حمله قلبی ایجاد شوند. اگر درد از بین نرفت فورا با پزشک مشورت کنید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر