عکس | گربه عجیبی که رنگ عوض می‌کند!

یک جهش ژنتیکی که به عنوان ژن هیمالیا شناخته می‌شود، خز یک نژاد از گربه را نسبت به دما بسیار حساس کرده‌است، که آن‌ها را در برابر برخی مشکلات سلامتی آسیب پذیر می‌کند.
عکس | گربه عجیبی که رنگ عوض می‌کند!
کد خبر : ۴۹۸۰۸

اولین سیامی در سال ۱۸۷۹ به عنوان هدیه‌ای از سوی کنسولگری ایالات متحده در بانکوک به لوسی وب هیز، همسر رئیس جمهور رادرفورد هیز، وارد ایالات متحده شد؛ با ۷۳ نژاد گربه تشخیص سیامی‌ها ممکن است دشوار به نظر برسد. با اینحال سیامی‌ها به‌خاطر تیرگی در نواحی چشم‌ها، دم‌ها و پاهایشان شناخته می‌شوند که در برابر بدن کرم‌رنگ و چشم‌های آبی درخشان آن‌ها برجسته می‌شوند. سیامی یکی از نژاد‌های شناخته شده در جهان است.

عکس | گربه عجیبی که رنگ عوض می‌کند!

نقاط تیره‌ای که در بدن سیامی‌ها شکل گرفته‌است، در نتیجه یک جهش ژنتیکی به نام ژن هیمالیا است که در سال ۲۰۰۵ در این نژاد کشف شد. ژن مغلوب که از هر دو والدین منتقل شده‌است، همچنین به این گربه خز حساس به دما می‌دهد که می‌تواند رنگ آن را تغییر دهد.

عکس | گربه عجیبی که رنگ عوض می‌کند!

در رحم، بچه گربه‌های سیامی در دمای حدود ۱۰۱ فارنهایت، دمای طبیعی یک گربه رشد می‌کنند. پس از تولد، بچه گربه‌های تمام سفید در نهایت شروع به هم‌دما شدن می‌کنند و قسمت‌هایی از بدن آن‌ها، مانند دم، پاها، گوش‌ها و صورت آن‌ها تغییر رنگ می‌دهد.

دمای محیط باعث می‌شود که ژن هیمالیا ملانین بدن را فعال کند، رنگدانه‌ای که در افراد نیز یافت می‌شود. به همین دلیل است که بدن گرمتر گربه سیامی روشن می‌ماند، اما قسمت‌های سردتر آن‌ها با بلوغ تیره‌تر می‌شوند.

عکس | گربه عجیبی که رنگ عوض می‌کند!

....

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر