دستاورد جدید دانشمندان: تبدیل ته سیگار به سوخت بیودیزل

دانشمندان لیتوانیایی ضایعات سیگار را برای تولید سوخت بیودیزل تغییر می‌دهند و هزینه‌های تولید کاهش می‌یابد.
دستاورد جدید دانشمندان: تبدیل ته سیگار به سوخت بیودیزل
کد خبر : ۵۲۶۸۵

دانشمندان لیتوانیایی از روشی مبتکرانه برای استفاده مجدد از ضایعات سیگار برای تولید بیودیزل در گامی به‌سوی تولید سوخت پایدار رونمایی کردند. این اقدام می‌تواند هزینه‌های تولید و اثرات زیست‌محیطی را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

در میان نگرانی‌های رو به رشد زیست‌محیطی و تلاش برای جایگزین‌های پاک‌تر برای سوخت‌های فسیلی، بیودیزل به‌عنوان یک راه‌حل امیدوارکننده ظاهر شده‌ است. بیودیزل که از روغن‌های گیاهی یا چربی‌های حیوانی مشتق می‌شود، قابلیت تجزیه زیستی دارد و تا چهار برابر سریع‌تر از گازوئیل نفتی تجزیه می‌شود و یک جایگزین غیرسمی ارائه می‌دهد.

با این‌حال، هزینه بالای تولید بیودیزل و آلودگی منابع زیست توده، مانع استفاده گسترده‌ از آن شده‌ است. برای رسیدگی به این چالش‌ها، محققان دانشگاه فناوری کاوناس (KTU) و مؤسسه انرژی لیتوانی (LEI) با ترکیب یک محصول جانبی برای بازیافت زباله سیگار در فرآیند تولید، راه‌حل جدیدی پیدا کرده‌اند.

«سامی یوسف»، محقق ارشد دانشکده مهندسی مکانیک و طراحی KTU، توضیح می‌دهد: «تری استین، یک ترکیب کلیدی که در تولید بیودیزل استفاده می‌شود، در فیلترهای سیگار به‌وفور یافت می‌شود.»

دانشمندان با موفقیت اجزای ارزشمندی را از ضایعات سیگار از طریق یک سری آزمایش با استفاده از تجزیه در اثر حرارت استخراج کردند. این فرآیند که در دماهای مختلف انجام شد، روغن، زغال‌سنگ و گاز را از ضایعات به‌دست آورد که محتوای روغن آن غنی از تری‌استین بود.

این رویکرد نوآورانه به اثرات زیست‌محیطی زباله‌های سیگار می‌پردازد و اجزای آن را برای کاربردهای عملی مهار می‌کند. زغال متخلخل غنی‌شده‌ با کلسیم، پتانسیل لازم برای کودها، تصفیه فاضلاب و کاربردهای ذخیره انرژی را دارد. درهمین‌حال، گاز استخراج‌شده‌ می‌تواند منبع انرژی باشد و به تولید برق پایدار کمک کند.

اهمیت تولید بیودیزل

یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها، در روغن استخراج‌شده‌ از ضایعات سیگار نهفته است که در تری‌استین فراوان است. این روغن می‌تواند به‌عنوان یک افزودنی در تولید بیودیزل ادغام شود و هزینه‌های تولید را کاهش و کارایی را افزایش دهد.

با خرید سالانه بیش از 6.5 تریلیون نخ سیگار در سراسر جهان، حجم سرسام‌آور ضایعات سیگار هم یک چالش و هم یک فرصت است. رویکرد نوآورانه این تیم راه‌حلی برای استفاده مجدد از این زباله‌ها ارائه می‌دهد.

درحالی‌که تمرکز فعلی آنها در ادغام این پیشرفت در سیستم‌های اقتصاد دایره‌ای نهفته است، محققان راه‌های امیدوارکننده‌ای را برای استفاده بیشتر از زباله‌های سیگار پیش‌بینی می‌کنند. آنها با به‌کارگیری پیرولیز، یک استراتژی جامع شامل جمع‌آوری زباله، رویکردی متحول‌کننده‌ را برای تغییر کاربری زباله در نظر می‌گیرند.

این تحقیق یک گام مهم در تولید سوخت پایدار، و راه‌حلی پیشگام برای رسیدگی به نگرانی‌های زیست‌محیطی در حین بررسی راه‌های جدید در مدیریت زباله ارائه می‌دهد.

همان‌طور که یوسف، محقق KTU، تأکید می‌کند، این تیم همچنان متعهد به بررسی احتمالات اضافی برای استفاده از ضایعات سیگار است و راه را برای آینده‌ای پایدارتر هموار می‌کند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر