سخنگوی فراجا خبرداد:

استفاده پلیس از پابند‌های الکترونیک برای سارقان در ماه جاری

سخنگوی فراجا گفت: استفاده پلیس از پابند‌های الکترونیک برای سارقان از این ماه آغاز می‌شود.
استفاده پلیس از پابند‌های الکترونیک برای سارقان در ماه جاری
کد خبر : ۵۲۷۰۰

سخنگوی فراجا از اجرای طرح پابند هوشمند برای سارقان حرفه‌ای در ماه جاری خبر داد.

«مبارزه با سرقت» یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های سردار احمدرضا رادان، پس از انتصاب به عنوان فرمانده فراجا بود. به طوریکه با آغاز فرماندهی رادان در راس فراجا، یکی از مواردی که در از همان ابتدا مورد تاکید بسیار قرار گرفت، موضوع برخورد با پدیده سرقت و سارقان بود. سرانجام نیز از اواخر بهمن‌ماه طرح ویژه برخورد با سارقان در سراسر کشور به عنوان اولین طرح رسمی اجرا شده در دوران فرماندهی جدید فراجا به مرحله اجرا درآمد. در این طرح؛ قرارگاه مبارزه با سرقت هم که از اوایل سال ۱۳۹۳ تشکیل شده بود، تقویت شده و با برخی تغییرات و اصلاحات به فعالیت خود ادامه داد. در طرح ویژه پلیس برای مبارزه با سرقت تمامی یگان‌های انتظامی از جمله پلیس پیشگیری، پلیس آگاهی، یگان امداد و ... مشارکت داشتند.

رصد هوشمند؛ طرح جدید پلیس برای کاهش سرقت
در این مدت، پلیس با اقداماتی نظیر برخورد جدی با مالخران اموال مسروقه، افزایش نظارت بر بازار‌های حقیقی و مجازی فروش اقلام دست دوم، استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های کارآگاهان بازنشسته، راه‌اندازی گشت ضربت پلیس آگاهی فراجا در شهر‌های هدف و مراکز استان‌ها، اجرای طرح هدفمند عملیاتی دستگیری سارقان تحت تعقیب و متواری، رصد و مبارزه با فروش لوازم و قطعات مسروقه خودرو در فضای مجازی، اجرای طرح‌های پیشگیرانه و اقدامات پیش‌دستانه و ... مبارزه با سرقت و برخورد با سارقان را ادامه داده است. اما یکی از تازه‌ترین طرح‌های پلیس، رصد هوشمند سارقان است؛ موضوعی که اولین بار در هفته فراجا از سوی فرمانده فراجا مطرح شد، اما جزئیات بیشتری از آن اعلام نشد.

سرانجام حدود یک ماه پیش سردار رادان، فرمانده فراجا، دوباره به این موضوع پرداخت و گفت: «سارقانی هستند که تعداد سرقتشان زیاد بوده و در سامانه‌های ما ثبت است، بعضی وقت‌ها احساس می‌شود سرقت برای آن‌ها شغل شده است این افراد شناسایی شده‌اند و با توافقاتی که با رئیس دستگاه قضا داشتیم و استقبال کردند سارقین که به این صورت بودند تحت رصد هوشمند قرار خواهند گرفت به گونه‌ای که بتوانیم در هر لحظه بتوان آن‌ها را دنبال کنیم. با اجرای این طرح به نظر می‌رسد حجم سرقت‌ها کاهش پیدا کند.» رادان همچنین در توضیح بیشتر رصد هوشمند نیز از کنترل الکترونیکی برخی از سارقان دارای تعدد جرم سرقت خبر داد و گفت: «طی هماهنگی که با ریاست قوه قضاییه شده است بنا بر این داریم تا تعدادی از مجرمانی را که تعدد سرقت داشتند مورد کنترل الکترونیکی خود قرار دهیم. در این صورت می‌توان صحنه جرم را با مجرم تطبیق داد.

رصد هوشمند سارقان با پابند‌های الکترونیک
سردار علی ولیپور گودرزی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ هم که حوزه ماموریتی‌اش دارای یکی بیشترین وقوعات سرقت در کشور محسوب می‌شود از موافقت پلیس با استفاده از «پابند‌های الکترونیکی» برای کنترل مجرمان خبر داده و گفته بود: «ما موافق این پابند‌ها هستیم هر چقدر بتوانیم افراد را تحت کنترل داشته باشیم بهتر است. توافق شده سامانه آن در اختیار پلیس آگاهی نیز قرار گیرد.»

حالا به نظر می‌رسد که یکی از ابزار‌های پلیس برای رصد هوشمند سارقان، استفاده از پابند‌های الکترونیکی باشد و البته معلوم نیست که آیا پلیس قصد استفاده از تجهیزات و دانش دیگری را هم برای برخورد با سرقت دارد یا خیر، اما آنطور که رئیس پلیس آگاهی فراجا به ایسنا می‌گوید؛ استفاده از دانش و فناوری روز برای مبارزه با سرقت جزو اولویت‌های پلیس است.

سردار محمدی قنبری، رئیس پلیس آگاهی فراجا به بیان جزئیاتی از طرح رصد هوشمند سارقان پرداخت و گفت: «ما در قانون مبحثی داریم به عنوان مبحث کنترل مجرمان و این حق ما و مردم است و قانون هم این حق و اجازه را داده است که ما مراقب باشیم تا مجرم مرتکب جرم نشود و اولویت را بر پیش‌بینی و پیشگیری بگذاریم. موضوع رصد هوشمند نیز در همین راستا مطرح شده است. کنترل مجرمان یکی از اهداف ما برای پیشگیری از وقوع جرم است. در همین راستا نیز باید خودمان را مجهز به دانش و فناوری روز کنیم و خوشبختانه در همین مسیر نیز اقدام می‌کنیم.»

اجرای طرح پابند هوشمند برای سارقان حرفه‌ای از دی ماه
حالا در تازه‌ترین اظهارنظر، سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا اعلام کرده که «طرح پابندِ هوشمند برای سارقان حرفه‌ای ازسوی پلیس آگاهی در ماه جاری اجرا می‌شود». او توضیح بیشتری در این خصوص نداد و تنها گفته که «پلیس با کنترل الکترونیکیِ سارقانِ سابقه‌دار، امنیتِ اجتماعی را تقویت می‌کند.» پیگیری‌های ایسنا از فراجا نیز حاکی از آن است که در دی ماه امسال این طرح رسما اجرا خواهد شد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر