آیا واقعا نوشیدن چای داغ موجب ابتدا به سرطان می‌شود؟

بسیاری از مردم از نوشیدن چای، قهوه یا سایر نوشیدنی‌های گرم لذت می‌برند، اما نوشیدن چای بسیار داغ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد...
آیا واقعا نوشیدن چای داغ موجب ابتدا به سرطان می‌شود؟
کد خبر : ۵۲۷۰۱

بسیاری از مردم روز خود را با نوشیدن یک فنجان چای شروع می‌کنند. هرچند چای فواید متنوعی برای سلامتی دارد، زنگ خطری جدی برای افرادی که این نوشیدنی محبوب را به حالت داغ مصرف می‌کنند، به صدا در آمده است. بر اساس مطالعه‌ای معتبر که به وسیله مجله بین المللی سرطان به چاپ رسیده است، نوشیدن چای به صورت بسیار گرم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد.

محققان پس از بررسی‌های مختلف و دقیق دریافته اند: کسانی که چای می‌نوشند و دوست دارند نوشیدنی آن‌ها گرمتر از ۶۰ درجه سانتی گراد باشد و در عین حال بیش از ۷۰۰ میلی لیتر چای در روز مصرف می‌کنند، ۹۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مری قرار دارند. این پژوهش در مقایسه با افرادی انجام شده که چای کمتر و با دمای سردتری می‌نوشند.

لازم به ذکر است که در این مطالعه بیش از ۵۰۰۰۰ نفر در گلستان، یکی از استان‌های شمال شرقی ایران مورد بررسی قرار گرفتند.

ارتباط نوشیدن چای داغ و ابتلا به سرطان
دکتر فرهاد اسلامی عضو انجمن سرطان آمریکا و نویسنده اصلی این مطالعه توضیح می‌دهد: بسیاری از مردم از نوشیدن چای، قهوه یا سایر نوشیدنی‌های گرم لذت می‌برند، اما بر اساس گزارش ما، نوشیدن چای بسیار داغ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد و از این رو توصیه می‌شود که قبل از مصرف نوشیدنی‌های گرم به اندازه کافی صبر کنیم تا خنک شوند. پیش از این تحقیقات قدیمی ارتباط میان نوشیدن چای داغ و سرطان مری را به وضوح تایید کرده اند. به گفته نویسندگان، این مطالعه که چهارشنبه در مجله بین المللی سرطان منتشر شد، اولین مطالعه‌ای بود که دمای خاصی را مشخص کرد.

به گفته مرکز تحقیقات جهانی سرطان، سرطان مری هشتمین سرطان شایع در جهان و اغلب کشنده است که هر ساله حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر را به کام مرگ می‌کشاند. این بیماری معمولا در اثر آسیب مکرر به مری به دنبال مصرف دخانیات، الکل، رفلاکس اسید و آنطور که به نظر می‌رسد «مایعات داغ» ایجاد می‌شود. مری لوله بلندی است که غذا و مایعات بلعیده شده از طریق آن به معده می‌رسند.

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، تیمی از محققان ۵۰۰۴۵ نفر را که بین ۴۰ تا ۷۵ سال سن داشتند، به طور متوسط به مدت ۱۰ سال تحت نظر گرفتند. آن‌ها بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷، تعداد ۳۱۷ مورد جدید سرطان مری را شناسایی کردند. البته در این مطالعه بیان شد که همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوان مشخص کرد که چرا نوشیدن چای بسیار داغ با خطر بالاتر سرطان مری مرتبط است.

دکتر استفان ایوانز، استاد فارماکواپیدمیولوژی در مدرسه بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن، توضیح داده است که مسئله اصلی بیشتر دمای نوشیدنی است تا نوع آن. وی افزوده است: "در واقع به احتمال زیاد هر چیزی که داغ باشد، پتانسیل آسیب رسانی به مری را دارد. برای مثال حتی مربای داغ نیز باعث آسیب به مری می‌شود. به نظر می‌رسد که این گرمای بیش از حد منجر به ایجاد تغییرات مهم در سطح سلولی و در نتیجه سرطان خواهد شد. "

در آمریکا و اروپا، چای به ندرت در دمای بالاتر از ۶۵ درجه سانتی گراد مصرف می‌شود. با این حال در سایر نقاط جهان مانند روسیه، ایران، ترکیه و آمریکای جنوبی، نوشیدن چای بسیار گرم یا حتی داغ امری کاملا معمول است.

پیتر گوگی، رئیس انجمن چای آمریکا می‌گوید: «اگر به خاورمیانه یا روسیه سفر کنید، متوجه خواهید شد که مردم چای را از سماوری می‌نوشند که دائما روی شعله و در معرض گرما قرار دارد و خیلی خیلی گرم است!»

نیازی نیست حتما یک دانشمند باشیم تا بدانیم که تحریک مکرر هر سطحی از بدن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. قرار گیری مکرر در معرض نور خورشید منجر به سرطان پوست می‌شود، سیگار باعث سرطان ریه می‌شود و بسیاری از غذا‌ها و نوشیدنی‌ها خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش را افزایش می‌دهند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر