سخنگوی وزارت خارجه: با افتخار حامی فلسطین هستیم

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران ضمن گرامیدشت یاد حاج قاسم سلیمانی گفت: اندیشه مقاومت هر روز جان تازه‌ای به خود می‌گیرد. شهید سلیمانی برای اندیشه مقاومت سال‌ها تلاش و مجاهدت کرد.
سخنگوی وزارت خارجه: با افتخار حامی فلسطین هستیم
کد خبر : ۵۲۸۰۱

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط تهران و مسکو و برخی مواضع این کشور در ارتباط با رژیم صهیونیستی و جنگ غزه گفت: روابط ایران و روسیه در چهارچوب سیاست همسایگی است و ما شاهد گسترش روابط روزافزون دوجانبه در زمینه‌های مختلف هستیم. این روابط توسعه پیدا خواهد کرد.

 وجود روابط گسترده در زمینه‌های مختلف به معنی اتفاق نظر دو کشور در همه مسائل بین المللی نیست. کشور‌ها بر اساس منافع خود دیدگاه‌هایی را پیگیری می‌کنند. وجود دیدگاه‌های متفاوت در خصوص موضوعات امری طبیعی است. تا زمانی که روابط بین کشور‌ها بر اساس احترام متقابل شکل بگیرد اختلاف نظر‌ها امری پذیرفته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم صیونیستی عادت دارد با تلاش برای تسری ناامنی در منطقه بحران‌های داخلی خود را به بیرون از مرز‌های سرزمین‌های اشغالی تسری بدهد. شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به مسئولیت خود در برابر رفتار‌های شرورانه رژیم صهیونیستی عمل کند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران ضمن گرامیدشت یاد حاج قاسم سلیمانی گفت: اندیشه مقاومت هر روز جان تازه‌ای به خود می‌گیرد. شهید سلیمانی برای اندیشه مقاومت سال‌ها تلاش و مجاهدت کرد.

وی ادامه داد: یاد و خاطره شهید والا مقام سیدرضی موسوی را گرامی می‌داریم و بار دیگر اقدام جنایت آمیز ترور ایشان را محکوم میکنیم. قطعا رژیم صهیونیستی در توسل به این اقدامات جنایت‌آمیز دستاورد راهبردی نخواهد داشت و شجره طیبه مقاومت قدرتمندتر از هر زمان دیگری در حال زورآزمایی در برابر رژیم صهیونیستی است.

کنعانی با تبریک سال نو میلادی به مسیحیان ایران و جهان گفت: ملت‌های جهان در شرایطی سال نو میلادی را جشن می‌گیرند که سرزمین زادگاه عیسی مسیح در فلسطین تحت بی سابقه‌ترین جنایات رژیم غاصب قرار دارد. بسیاری از پیروان حضرت عیسی در همدردی با مردم غزه جشن نگرفتند و یا آنگونه که باید سال جدید را همراه با سرور و شادمانی برگزار نکردند. متاسفانه رژیم صهیونیستی همچنان جنایات خود را ادامه می‌دهد. جامعه جهانی باید به وظایف اخلاقی و انسانی خود در حمایت از مردم فلسطین عمل کند و انتظارات ملت‌های دنیا را در پایان بخشیدن به جنایات رژیم صهیونیستی جامعه عمل بپوشاند.

پیگیری حقوقی و کیفری پرونده ترور شهید سلیمانی
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سالگرد شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: پیگیری جنایت رژیم آمریکا در ترور شهید سلیمانی را با جدیت دنبال می‌کنیم و این موضوع هیچ‌گاه به فراموشی سپرده نخواهد شد و مرور زمان نیز این مساله را کمرنگ نخواهد کرد.

وی عنوان کرد: پرونده شهیدسلیمانی در ابعاد حقوق داخلی و بین المللی در اداره کل دادگستری تهران و مرکز حقوقی و بین المللی نهاد ریاست جمهوری مورد پیگیری است. در بعد بین المللی هم با استناد به کنوانسیون ۷۲ پیگیری‌ها از سوی وزارت خارجه در حال پیگیری است و اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است. یادداشت‌های رسمی هم از طریق سفارت سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا ارسال شده و ابعاد حقوقی در حال پیگیری است.

کنعانی با بیان اینکه اگر محکمه کیفری عادلانه وجود داشته باشد، حتماً مسئله ترور مشمول جنایت بین الملی است و فرمانده ترور باید مورد پیگیرد و محاکمه قرار گیرد، یادآور شد: در هر صورت دولت آمریکا از نفوذ خود به صورت غیرمشروع در مراجع بین المللی سواستفاده کرده است. از نظر ایران، شهید سلیمانی یکی از شخصیت‌های مورد حمایت بین المللی بوده و در یک دعوت رسمی به عراق سفر کرده بود و وضعیت ایشان مشمول مفاد مندرج در کنوانسیون‌های بین المللی است.

آژانس حرفه‌ای عمل کند نه سیاسی
کنعانی در خصوص ادعای آژانس انرژی اتمی در سرعت بخشیدن ایران به فعالیت هسته‌ای خود گفت: ایران به تمامی تعهدات خود در چهارچوب پادمان پایبند بوده و هست. از زمان امضای برجام تاکنون ایران در صدر لیست کشور‌هایی بوده که بیشترین بازرسی کارشناسان آژانس از آن صورت گرفته است. طرح ادعا‌های جدید سازنده نیست چرا که فعالیت‌های ایران صلح آمیز و تحت نظارت است. از آژانس و مدیر کل آن انتظار می‌رود اقدامات حرفه‌ای خود را دنبال کرده و از اقدامی سیاسی پرهیز کند.

تلاش رژیم صهیونیستی به تسری بحران داخلی به منطقه
وی در ارتباط با حملات هوایی و موشکی رژیم صهیونیستی به خاک سوریه گفت: این اقدامات نقض حقوق بین الملل و منشور ملل متحد و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است که از منظر قوانین بین الملل محکوم و قابل پیگیری است. این اقدامات تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است. رژیم صیونیستی عادت دارد با تلاش برای تسری ناامنی در منطقه بحران‌های داخلی خود را به بیرون از مرز‌های سرزمین‌های اشغالی تسری بدهد. شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به مسئولیت خود در برابر رفتار‌های شرورانه رژیم صهیونیستی عمل کند.

روابط رو به توسعه ایران با روسیه، چین و بریکس
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط تهران و مسکو و برخی مواضع این کشور در ارتباط با رژیم صهیونیستی و جنگ غزه گفت: روابط ایران و روسیه در چهارچوب سیاست همسایگی است و ما شاهد گسترش روابط روزافزون دوجانبه در زمینه‌های مختلف هستیم. این روابط توسعه پیدا خواهد. وجود روابط گسترده در زمینه‌های مختلف به معنی اتفاق نظر دو کشور در همه مسائل بین المللی نیست. کشور‌ها بر اساس منافع خود دیدگاه‌هایی را پیگیری می‌کنند. وجود دیدگاه‌های متفاوت در خصوص موضوعات امری طبیعی است. تا زمانی که روابط بین کشور‌ها بر اساس احترام متقابل شکل بگیرد اختلاف نظر‌ها امری پذیرفته شده است.

وی ادامه داد: در ارتباط با موضوع جزایر سه گانه ایرانی نیز ما موضع صریح خود را اعلام کرده‌ایم؛ بنابراین روابط رو به توسعه دو کشور مانع از آن نیست که مواضع خود را در موارد اختلافی مطرح نکنیم.

کنعانی در خصوص عضویت ایران در بریکس گفت: بریکس با پیوستن اعضای جدید وزن بیشتری پیدا کرده است. ما فرصت‌های گروه بریکس را همواره مورد توجه قرار دادیم. این گروه فرصت‌های چندجانبه‌ای را در اختیار ایران قرار میدهد. یکی از نتایج ارتقای جایگاه بین‌المللی ایران عضویت در بریکس است.

وی ادامه داد: روابط ایران و چین پیش رونده است. ما زیرساخت حقوقی بسیار خوبی در توسعه روابط دو کشور را داریم. این روند در سال جاری نیز به پیش خواهد رفت و ما شاهد ارتقای مناسبات بین دو کشور خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص همکاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت:تقویت همکاری با اتحادیه اوراسیا جزو برنامه‌های ایران است و همکاری‌ها کاملاً رو به جلو بوده است. ما دوره اجرای توافق موقت آزاد را با مجموعه اقتصادی اتحادیه اوراسیا داشتیم و موافقتنامه تجارت آزاد با این اتحادیه امضا شده است. با طی شدن روند این موافقتنامه ما شاهد ارتقا و افزایش تجارت ایران با این اتحادیه خواهیم بود.

واکنش کنعانی به ادعایی در خصوص ارسال پیام آمریکا به ایران درباره فلسطین
کنعانی درباره ادعا‌های مطرح شده در خصوص پیام آمریکا به ایران در خصوص فلسطین گفت: من نمی‌توانم چنین خبری را تایید کنم. ایران موضع روشنی در ارتباط با موضوع فلسطین دارد. ما در عین اینکه با طرف‌های مختلف در حال رایزنی برای پایان بخشیدن جنایات رژیم صهیونیستی داریم، در ارتباط با نحوه کمک به ملت فلسطین مشورت‌هایی داریم. در ارتباط با فلسطین معتقدیم که این ملت فلسطین است که باید در ارتباط با وضعیت سیاسی خود تصمیم بگیرد.

کنعانی اظهار داشت: آمریکا هیچگاه یک طرف راه حل نبوده و آمریکا همواره یک طرف منازعه بوده است. آمریکا به طور مکرر در سطوح مختلف اعلام کرده که خود را متعهد به حمایت از اسراییل می‌داند؛ چنین رژیمی چگونه می‌تواند اهلیت در خصوص راهکار‌های سیاسی داشته باشد.

وی در خصوص اقدامات سازمان همکاری اسلامی برای پایان دادن جنگ علیه غزه گفت: ما معتقدیم که سازمان همکاری اسلامی ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند در حمایت از فلسطین استفاده کافی را ببرد. طبیعتاً انتظار از این سازمان بیش از آن چیزی است که شاهد بودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: انتظار است در مرحله اجرا هم شاهد تحقق مواضع اعضا باشیم. ما پیشنهاد کرده بودیم و در چند مرحله تاکید کردیم که این سازمان می‌تواند با تشکیل کمیته تخصصی حقوقی ذیل دبیرخانه سازمان مستندات لازم برای ارائه در محکوم کردن جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطین را تشکیل دهد. تشکیل چنین کمیته‌ای به عنوان اولویت مهم در برنامه سازمان همکاری‌های اسلامی می‌تواند به پیگیری حقوقی جنایات جنگی رژیم کمک کند.

کنعانی در خصوص جنگ اوکراین گفت: در ارتباط با اوکراین دیدگاه‌های ما روشن است. ایران از رهکار سیاسی استقبال کرده و اعلام کرده که می‌تواند برای پایان یافتن جنگ از طریق راهکار سیاسی کمک کند.

وی در خصوص دارایی‌های آزاد شده ایران گفت: دارایی‌های ما منتقل شده و ایران امکان استفاده از این دارایی‌ها را دارد و هیچ تحول دیگری رخ نداده است.

با افتخار حامی فلسطین هستیم
کنعانی در خصوص جریان مقاومت در منطقه و حمایت ایران گفت: جنبش‌های مقاومت جنبش‌های آزادی بخش هستند. ما مبتنی بر اصول شناخته شده بین المللی از این جریان‌ها به عنوان نهضت‌های آزادی بخش یاد می‌کنیم. ایران با سرافرازی اعلام می‌کند که حامی جریان‌های مقاومت فلسطین برای آزادی سرزمینشان است. اینکه ما را متهم کنند ما باکی نداریم. آن‌هایی باید پاسخ دهند که حقوق شناخته شده ملتی را نادیده گرفتند و از اقدامات رژیم در حال حمایت هستند. کسی که باید احساس شرم کند حامیان رژیم هستند. کسانی که باید پاسخگو باشند حامیان رژیم هستند. ما یک اقدام شرافتمندانه حقوقی و بین المللی را حمایت می‌کنیم و خجالت نمی‌کشیم.

حق ایران و سوریه در اقدام متناسب و پاسخ به شهادت مستشار ارشد ایران
سخنگویی وزارت امور خارجه گفت: شهید سیدرضی موسوی مستشار ارشد جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریستم در سوریه بود. نیرو‌های ایران به دعوت سوریه در این کشور حضور دارند. رژیم صهیونیستی مسئول اصلی تبعات ترور شهید موسوی است و حق ایران در اقدام متناسب در مکان و زمان مناسب محفوظ است.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی یک ماجراجویی و شرارت آشکار انجام داده است. این اقدام به معنی حمایت از تروریست‌ها و مصداق نقض تمامیت ارضی سوریه است. این ماجراجویی برای ایجاد ناامنی در منطقه از سوی صهیونیست‌ها انجام شده است.

کنعانی تاکید کرد: بر اساس قوانین بین المللی این حق دولت سوریه نیز هست که به جنایات و نقض تمامیت ارضی خود پاسخ دهد. ما از طریق نمایندگی ایران در سازمان ملل با دبیرکل سازمان ملل مکاتبه کردیم و خواستار انجام مسئولیت خود در قبال صلح در منطقه شدیم.

برای دور جدید مذاکرات هسته‌ای مشکلی نداریم
کنعانی درباره ادعا‌ها در خصوص لغو دور جدید مذاکرات هسته‌ای در پی تحولات فلسطین گفت: ایران در چهارچوب التزام خود به روند دیپلماتیک و پایبندی به میز مذاکره برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام آماده است، جمع بندی لازم را صورت دهد. گزارش‌های رسانه‌ای را نمی‌توان پاسخ داد. روند فضای دیپلماتیک برای انجام دور جدیدی از گفتگو‌ها همچنان وجود دارد و ما در چهارچوب حفظ خطوط قرمز برای دور جدید گفتگو‌ها مشکلی نداریم.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایرنا
مجله زندگی
ارسال نظر