خطرات آمپول لاغری ویکتوزا | همه چیز درباره این آمپول لاغری

اگر بعد از استفاده ویکتوزا گرفتگی گلو، مشکل در بلعیدن، کم آوردن نفس، تورم یا توده در گلو داشتید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این دارو با تورم پانکراس و سرطان پانکراس ارتباط دارد؛ بنابراین قبل از مصرف باید درباره این خطرات با پزشکتان صحبت کنید.
خطرات آمپول لاغری ویکتوزا | همه چیز درباره این آمپول لاغری
کد خبر : ۵۲۸۴۳

آمار چاقی در حال افزایش است و رسیدن به تناسب اندام یکی از دغدغه‌های افراد است. به همین دلیل افراد به قرص و آمپول‌های لاغری روی می‌آورند. آمپول ویکتوزا یکی از این دارو‌های لاغری است که در سال ۲۰۱۰ توسط FDA تایید شده است و از آن در کنار رژیم غذایی و برنامه ورزشی استفاده می‌شود.


ویکتوزا نام برند تجاری داروی لیراگلوتاید (liraglutide) است که از آن برای کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ استفاده می‌شود. فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ به خوبی قادر به استفاده از انسولین نیست. ویکتوزا به پانکراس کمک می‌کند با بالارفتن سطح قندخون، انسولین لازم را ترشح کند. همچنین مشکلاتی که در اثر دیابت نوع ۲ مانند سکته مغزی، بیماری‌های قلبی، مشکلات کلیوی، مشکل چشمی و … به وجود می‌آید را کاهش می‌دهد. علاوه بر این‌ها تولید گلوکز توسط کبد را کاهش می‌دهد.

با این حال اخیرا از FDA درخواست شده است به خاطر مشکلات جدی در اثر مصرف ویکتوزا، از قبیل انواع سرطان در بازار ممنوع شود.

نحوه عملکرد آمپول ویکتوزا در بدن

به طور کلی می‌توان گفت آمپول لاغری ویکتوزا می‌تواند با ایجاد تغییر و تعادل در هورمون ها، اشتها را سرکوب کند و میل به غذا خوردن را کاهش دهد. همچنین با مصرف این دارو سرعت حرکت غذا از معده به سمت روده و عملیات هضم و گوارش غذا با تأخیر مواجه می‌شود. در نتیجه احساس سیری طولانی خواهد شد.

به دنبال این تغییرات سطح قند خون به شدت کاهش می‌یابد. همچنین از تولید گلوکز در کبد جلوگیری می‌شود. در نهایت میزان انسولین تولید شده توسط لوزالمعده افزایش یافته و دیابت نوع دو کنترل می‌شود.

با کنترل این بیماری، عوارض جانبی آن مانند چاقی و اضافه وزن نیز کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف این دارو می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نیز در افراد مبتلا به دیابت نوع دو به شدت کاهش دهد.

پژوهش‌ها نشان داده اند مصرف دوز بالای آمپول لاغری ویکتوزا در افراد چاق مبتلا به دیابت سبب کاهش وزن می‌شود.

آزمایشی برای بررسی اثر ویکتوزا روی کاهش وزن انجام شد. شرکت کنندگان این دارو را برای مدت یک سال مصرف کردند. پژوهشگران دریافتند کسانی که ویکتوزا مصرف می‌کردند ۸ درصد از وزن بدن شان کم شده بود، اما دیگران تنها ۲/۶ درصد از وزن شان کاهش یافته بود.

ویکتوزا به عنوان دارویی برای بهبود دیابت نوع ۲ تنها ۱.۲ تا ۱.۸ میلی گرم تجویز می‌شود، اما در پژوهشی که هدف بررسی تاثیر این دارو روی چاقی بود دوز تا ۳ میلی گرم افزایش یافت.

سرپرست پژوهش اعلام کرد ویکتوزا داروی تزریقی است که تنها برای درمان دیابت مورد تایید قرار گرفته است و اگر دوز بالاتر آن را روی افراد چاق تست کنیم شاهد کاهش وزن خواهیم بود پس ویکتوزا روی کاهش وزن تاثیر می‌گذارد.

ویکتوزا با دارو‌های دیگر مقایسه نشده است، اما پژوهش‌های قبلی نشان دادند ویکتوزا دو برابر ونوستات سبب کاهش وزن شده است. ونوستات با کاهش مقدار چربی که روده جذب می‌کند روی کاهش وزن اثر می‌گذارد. پژوهش‌ها نشان دادند افرادی که ونوستات استفاده می‌کنند در طول یک سال ۲.۵ تا ۳ کیلو وزن کم کردند.

ویکتوزا با کاهش قند خون روی کاهش وزن و لاغری تاثیر می‌گذارد. بسیاری از دارو‌هایی که برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می‌شوند در کاهش وزن نیز اثرگذارند. به همین دلیل پژوهشگران از تاثیر ویکتوزا روی کاهش وزن تعجب نکردند، چون مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به دیابت سبب گرسنگی مداوم و افزایش وزن می‌شود به همین دلایل از ویکتوزا در کنار دیگر دارو‌های دیابت برای کاهش وزن استفاده می‌شود. اما باید بدانید چنین دارویی هرگز جای رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی را نمی‌گیرد و برای دیدن نتایج باید مرتب مصرف شود.

خطرات آمپول لاغری ویکتوزا

آمپول لاغری ویکتوزا خطر ابتلا به تومور‌های غده تیروئید را افزایش می‌دهد که می‌تواند منجر به سرطان تیروئید شود. اگر شخصی در خانواده شما دچار سرطان تیروئید، کارسینوم تیروئید مدولار (یک نوع از سرطان تیروئید)، سندروم چندگانه نئوپلاسی اندوکرین نوع ۲ (مشکلی که باعث ایجاد تومور در چندین غده می‌شود) باشد باید موضوع را برای استفاده از این دارو با پزشک خود در میان بگذارد.

اگر بعد از استفاده ویکتوزا گرفتگی گلو، مشکل در بلعیدن، کم آوردن نفس، تورم یا توده در گلو داشتید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این دارو با تورم پانکراس و سرطان پانکراس ارتباط دارد؛ بنابراین قبل از مصرف باید درباره این خطرات با پزشکتان صحبت کنید.

وکتوزا نباید توسط افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا کتواسیدوز دیابتی مصرف شود. این دارو دیابت را کنترل می‌کند، اما آن را درمان نمی‌کند. حتی وقتی احساس کردید حالتان خوب است باید به مصرف وکتوزا ادامه دهید.

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی از جمله دندانپزشکی به پزشک خود بگویید وکتوزا مصرف می‌کنید. در دوران مصرف این دارو دائم با پزشک خود در ارتباط باشید، ممکن است پزشک در این مدت آزمایش‌هایی از شما بگیرد تا متوجه واکنش بدنتان نسبت به وکتوزا شود.

قبل از مصرف ویکتوزا باید به پزشک خود بگویید دچار این موارد هستید یا خیر:

مشکلات شدید معده یا مشکل در هضم غذا
سطح بالای چربی در غذا
سنگ صفرا
بیماری کلیوی
بیماری کبدی
همچنین در صورت مصرف الکل باید قبل از استفاده آمپول ویکتوزا به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام مصرف ویکتوزا باید مایعات زیادی بنوشید تا دچار کمبود آب نشوید.

نحوه مصرف آمپول ویکتوزا

آمپول لاغری ویکتوزا به صورت قلمی تولید شده و حاوی ۱۸ گرم دارو است. این دارو در دوز‌های مختلف ۰.۶، ۱.۲ و ۱.۸ میلی گرم تولید می‌شود و تشخیص و تجویز دوز مناسب آن بر عهده پزشک متخصص است.

معمولاً مصرف این دارو از دوز‌های کم آغاز می‌شود و روزی یکبار به صورت عضلانی تزریق می‌گردد.

این دارو باید به عضلات کنار ناف روی شکم، ران یا بالای بازو تزریق شود و به راحتی توسط خودفرد قابل تزریق است.

در صورت فراموش کردن یک دوز، در نوبت بعدی میزان مصرف خود را دو برابر نکنید.

 

برخی از رایج‌ترین عوارض جانبی ویکتوزا به شرح زیر است که در صورت بدتر شدن حتما باید با پزشک خود صحبت کنید:

حالت تهوع
اسهال یا یبوست
سوزش سر دل
از دست دادن اشتها
سردرد
آب ریزش بینی، عطسه یا سرفه
خستگی
راش یا قرمزی در قسمتی که تزریق صورت می‌گیرد
دشواری در دفع ادرار یا ادرار دردناک

اگر در طول مصرف ویکتوزا با موارد زیر مواجه شدید بلافاصله با پزشکتان صحبت کنید:

استفراغ
دردی مداوم که از قسمت بالای سمت چپ بدن یا وسط معده شروع می‌شود و تا کمر پخش می‌شود
تداخل دارویی آمپول لاغری ویکتوزا
باید به پزشک خود درباره تمام دارو‌های با نسخه، بدون نسخه، غیر قانونی، گیاهی، مکمل و یا دارو‌های رژیمی که مصرف می‌کنید مخصوصا انسولین یا دارو‌های دهانی برای دیابت بگویید، چون ویکتوزا جذب دارو‌های دیگر توسط بدن را تغییر می‌دهد. این موارد عبارتند از:

سولفونیل اوره
کلروپپامید (Diabinese)
Glimepiride (آماریل، در Avandaryl، در Duetact)
گلیپیزاید (گلوکوترول، در متالگلیپ)
گلیبارید (دیابت، در گلوکونس، گلیکرون، گلیناس، میکروناز)
تولازامید
تولوباتید
دوران بارداری و شیردهی با آمپول ویکتوزا

بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری یا پس از آن دچار اضافه وزن می‌شوند. اما آیا امکان استفاده از آمپول لاغری ویکتوزا در دوران بارداری و پس از آن در دوران شیردهی هست؟

بر اساس گزارشات تا به حال درباره تأثیر این دارو روی جنین در دوران بارداری نتیجه‌ای اعلام نشده است. به همین دلیل اگر باردار هستید یا قصد آن را دارید بهتر است مصرف این دارو را تحت نظر پزشک متخصص انجام دهید.

همچنین درباره تأثیر این دارو از طریق شیر مادر بر نوزاد در مادرانی که در دوران شیردهی از این آمپول استفاده می‌کنند، نیز موردی اعلام نشده است؛ بنابراین بهتر است در این دوران بدون نظر پزشک آمپول لاغری ویکتوزا مصرف نشود.

همچنین اگر در حال استفاده از این دارو هستید از شیردهی به نوزاد خود خودداری کنید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
روزیاتو
مجله زندگی
ارسال نظر