خبر مهم | گوشی‌های معمولی موبایل به ماهواره‌ اینترنتی استارلینک متصل شدند

در اصل نیز قرار بود سرویس «فضا به موبایل» با کمک نسل جدید ماهواره‌های اینترنتی استارلینک تسهیل شود. البته مدتی طول می‌کشد تا این ماهواره‌ها به مدار زمین ارسال شوند، زیرا بزرگتر از آن هستند که روی یک موشک فالکون ۹ سوار شوند.
خبر مهم | گوشی‌های معمولی موبایل به ماهواره‌ اینترنتی استارلینک متصل شدند
کد خبر : ۵۲۹۷۸

اسپیس ایکس مجموعه‌ای دیگر از ماهواره‌های اینترنتی استارلینک را به فضا فرستاد این نخستین ماموریت شرکت در ۲۰۲۴ میلادی و همچنین نخستین محموله ماهواره‌هایی با قابلیت Direct to Cell است.

یک موشک فالکون ۹ همراه ۲۱ ماهواره استارلینک از مقر نیروی فضایی آمریکا در وندربرگ کالیفرنیا در ساعت ۳:۱۳ دقیقه به وقت گرینویچ به مدار زمین پرتاب شد.

از این تعداد ۶ ماهواره مجهز به قابلیت Direct to Cell هستند که دسترسی جهانی به ارسال پیامک و برقراری تماس برای موبایل‌های معمولی را فراهم می‌کنند.

اسپیس ایکس در توضیح این ماموریت نوشت: این پرتاب شامل ۶ ماهواره اسپیس ایکس با قابلیت Direct to Cell بود که به اپراتور‌های شبکه موبایل در سراسر جهان امکان می‌دهد تا به طور نامحسوس سرویس‌های ارسال پیامک، تماس، جستجو در مرورگر در هر زمان و مکانی، چه در خشکی، دریاچه یا آب‌های ساحلی را برای کاربران فراهم کنند.

طبق برنامه ریزی‌های انجام شده بوستر اول فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه پس از پرتاب به زمین بازگشت و به طور عمودی روی پهپاد کشتی اسپیس ایکس، مستقر در آب‌های سواحل کالیفرنیا فرود آمد.

این نخستین پرتاب و فرود بوستر مذکور بود. طبق برنامه ریزی‌ها قرار بود ۲۱ ماهواره استارلینک ۶۲.۵ دقیقه پس از پرتاب از بوستر دوم فالکون ۹ به فضا پرتاب شدند.

اسپیس ایک تصمیم دارد با ارسال نخستین دسته ماهواره‌های مجهز به Direct to Cell این فناوری را در مدار زمین آزمایش کند تا بتواند در آینده دامنه فعالیت خود را از برج‌های مخابراتی فراتر ببرد.

در اصل نیز قرار بود سرویس «فضا به موبایل» با کمک نسل جدید ماهواره‌های اینترنتی استارلینک تسهیل شود. البته مدتی طول می‌کشد تا این ماهواره‌ها به مدار زمین ارسال شوند، زیرا بزرگتر از آن هستند که روی یک موشک فالکون ۹ سوار شوند و برای ارسال آن‌ها باید منتظر تکمیل شدن موشک استارشیپ ماند.

پیش از این نیز اسپیس ایکس تاییدیه آزمایش تماس‌های Direct to Cell بین ماهواره‌های استارلینک و موبایل‌های معمولی را دریافت کرده بود. کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا درخواست اسپیس ایکس برای آزمایش ماهواره‌های جدید را به مدت ۶ ماه تایید کرد. در این فرایند که با همکاری شرکت مخابراتی تی موبایل انجام می‌شود، ۲ هزار دستگاه و ۸۴۰ ماهواره به کارگرفته می‌شوند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
مهر
مجله زندگی
ارسال نظر