ماجرای کشف ماینر در یک سازمان دولتی به کجا رسید؟

مدیرعامل بورس تهران درباره کاهش عرضه‌های اولیه در بورس گفت: رویکرد عرضه در بورس تهران متفاوت است. در یک سال گذشته شرکت‌های متوسط اجازه ورود به بورس را پیدا کردند. همچنین شرکت شستان تا پایان سال به بورس می‌آید که زیر مجموعه‌های زیادی دارد و چندین همت سرمایه وارد بورس خواهد کرد و جزء موارد سنگین برای بورس خواهد بود.
ماجرای کشف ماینر در یک سازمان دولتی به کجا رسید؟
کد خبر : ۵۳۰۳۱

محمودگودرزی امروز در نشستی خبری ضمن اعلام آخرین وضعیت بورس تهران و اقدامات انجام شده، در پاسخ به سئوال خبرآنلاین مبنی بر اینکه با توجه به مشخص شدن سیاست اقتصادی دولت در قالب لایحه بودجه، بازار سرمایه در ماه‌های آتی به کدام سو می‌رود؟ گفت: با توجه به تصمیم سیاستگذار مبنی بر ایجاد شفافیت مالیاتی و تمرکز بر مالیات‌ستانی، پیش بینی می‌شود بازار سرمایه در قیاس با سایر بازار‌های رقیب موقعیت بهتری را از آن خود کند.

وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه از منظر مالیاتی بسیار شفاف است و در نتیجه به واسطه پرداخت تام و تمام مالیات شرکت‌های حاضر در این بازار، سیاست جدید دولت اثری بر این بازار ندارد، گفت: با توجه به این وضعیت پیش‌بینی ما این است که بازار سرمایه در سال آتی با وضعیت بهتری مواجه شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش تمرکز بر دو حوزه تامین مالی و دیجیتالی کردن فرایند‌ها را از جمله برنامه‌های مهم این بورس برشمرد و اظهار کرد: برای تحقق اهداف مورد نظرمان، بر دو حوزه تامین مالی و دیجیتالی کردن بورس تهران متمرکز و اقدامات قابل توجهی را عملیاتی کردیم.

گودرزی اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است سال آینده با اصلاح برند و حضور پر رنگ‌تر در زمینه تامین مالی، گام‌های بلندی برای اقتصاد کشور برداریم.

اجرای حاکمیتی شرکتی ناشران، ارزیابی می‌شود

مدیرعامل بورس تهران در خصوص آخرین وضعیت اجرای حاکمیت شرکتی توسط ناشران در بازار سهام گفت: برای اجرای این دستورالعمل در بازار سهام شاهد اتفاق‌های مهمی هستیم به طوری که ابتدا قرار است پرسشنامه‌ای توسط حسابرسان معتمد تکمیل شود و در ادامه سازمان بورس و اوراق بهادار هم بزودی ضوابط اجرای حاکمیت شرکتی را ابلاغ کند و پس از آن امتیاز شرکت‌ها در زمینه عملیاتی کردن حاکمیت شرکتی به صورت شفاف اعلام می‌شود.

هلدینگ‌های تازه وارد

وی، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ورود هلدینگ‌های تازه وارد به بورس گفت: شاید این سوال مطرح شود که چرا عرضه اولیه در بورس کم است، اما رویکرد عرضه در بورس تهران متفاوت است. در یک سال گذشته شرکت‌های متوسط نیز اجازه ورود به بورس را پیدا کردند.

وی از ورود شستان به بورس تا پایان سال خبرداد و توضیح داد: این شرکت که زیر مجموعه‌های زیادی دارد، چندین همت سرمایه وارد بورس خواهد کرد و جزء موارد سنگین برای بورس خواهد بود.

مدیرعامل بورس تهران در مورد سایت TSE نیز گفت: سال گذشته با هدف مدیریت پروژه‌ها و تعامل بیشتر، یک سری نرم افزار‌ها برای بورس تهران، خریداری شد و در عین حال ارتباط مستقیم بورس با فعالان بازار و همچنین ناظر بازار از جمله اتفاق‌های مهم در سایت بورس تهران است و در سایت بورس تهران به دنبال این هستیم که تمام سامانه‌ها تحت پوشش این سایت قرار گیرد.

گودرزی در ادامه درباره صندوق پوشش ریسک نیز توضیح داد: بحث مربوط به ایجاد این صندوق توسط نهاد‌های مالی ارائه شده و منتظر دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار هستیم.

وی، دسترسی مردم به این صندوق را اولویت مهم صندوق‌های پوشش ریسک برشمرد و تصریح کرد: مدیران این صندوق‌ها بیشتر در بازار ابزار‌های نوین فعالیت خواهند داشت و بورس تهران طبق رسالت همیشگی خود، به‌دنبال راه اندازی صندوق پوشش ریسک است و امید می‌رود مجوز آن هر چه سریع‌ترصادر شود.

دلیل تعلیق تجدید ارزیابی بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران درباره املاک بورس تهران نیز توضیح داد: ۲۲ ملک منطقه‌ای در کشور داریم، اما بزرگ‌ترین ثروت بورس، ساختمان بورس تهران است.

وی با بیان این که از شفافیت دارایی‌های بورس استقبال می‌کنیم، گفت: تجدید ارزیابی دارایی‌های بورس تهران به دلیل مشکل پایان کار همچنان معلق مانده است.

مراجعه ۳ مجموعه برای تامین مالی

وی دربخش دیگری از صحبت‌هایش درباره مراجعات شرکت‌ها برای تامین مالی از بورس نیز بیان کرد: سه مجموعه برای تامین مالی به بورس تهران مراجعه کردند. طبق دستورالعمل پروژه‌ای که ۲۰ درصد پیشرفت داشته باشد، می‌تواند تامین مالی انجام دهد. اما بورس به گزارش شرکت‌های تامین مالی اکتفا نمی‌کند و باید شرکت‌های رتبه بندی ارزیابی دقیق تری دراین باره انجام دهند. بعد از آن طبق گزارش‌ها سطح ریسک سنجیده و طبق آن تصمیم گیری انجام می‌شود.

در انتظار ورود دانش بنیان‌ها

وی با اعلام این که انتظار داریم فروش استقراضی را در سال آینده داشته باشیم، افزود: ورود شرکت‌های دانش بنیان یک رویکرد درون مایه برای اقتصاد کشور است و جریان سرمایه را به سمت شرکت‌ها سوق خواهد داد و با کمک سازمان بورس و اوراق بهادار، برای اولین بار شاهد ورود این شرکت‌ها به تابلوی بورس خواهیم بود. در حال حاضر ۱۰ شرکت از مجموع ۵۰ شرکت دانش بنیان هستند که به محض پذیرش وارد بازار سهام خواهند شد.

گودرزی با بیان این که قطعا متغیر‌های متنوعی بر فضای بازار سهام اثرگذار است و در سویی دیگر حکمرانی کشور نیز به سمت شفاف‌تر کردن فضای رقابتی است، اظهار کرد: در بورس تهران در خصوص ابزار‌های موجود هنوز نتایج دلخواه را به دست نیاورده‌ایم.

از ماینر‌ها چه خبر؟

او در پاسخ به سئوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده کشف ماینر‌ها در بورس تهران گفت:هیات مدیره قبلی شرکت بورس تهران شکایت کرد و یک رای هم در مراجع قضایی صادر شد.

محمود گودرزی ادامه داد: این ماینر‌ها در حال حاضر در سازمان اموال تملیکی ضبط هست تا اقدامات قانونی لازم انجام شود. بیت کوین هم که استخراج شده بود در یکی ولتی نگهداری می‌شود. پیگیری‌های قضایی لازم هم در حال انجام است که به محض اینکه برخی از موضوعاتی که مرتبط با بورس تهران هست تعیین تکلیف شود، اطلاع رسانی لازم در این زمینه انجام شود.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر