با این نوشیدنی‌های هیجان‌انگیز غذا راحت‌تر هضم می‌شود

هیدراته ماندن برای هضم غذا بسیار مهم است. در این میان آب گرم (آب کتری که در حال سرد شدن است)، دمنوش‌های گیاهی و برخی از آب میوه‌ها می‌توانند التهاب را کاهش دهند و به بهبود سلامت روده کمک کنند.
با این نوشیدنی‌های هیجان‌انگیز غذا راحت‌تر هضم می‌شود
کد خبر : ۵۳۱۲۹

هیدراته ماندن برای هضم غذا بسیار مهم است. در این میان آب گرم (آب کتری که در حال سرد شدن است)، دمنوش‌های گیاهی و برخی از آب میوه‌ها می‌توانند التهاب را کاهش دهند و به بهبود سلامت روده کمک کنند.

هیدراته ماندن برای هضم غذا بسیار مهم است. در این میان آب گرم (آب کتری که در حال سرد شدن است)، دمنوش‌های گیاهی و برخی از آب میوه‌ها می‌توانند التهاب را کاهش دهند و به بهبود سلامت روده کمک کنند.


سر و صدای معده، تجمع گاز و اجابت مزاج دردناک تنها تعدادی از مشکلاتی هستند که ممکن است در زمانی که سیستم گوارش ما به خوبی کار نمی‌کند، با آن‌ها مواجه شویم. این در حالی است که شاید مصرف یک نوشیدنی سالم ناراحتی دستگاه گوارش را تسکین دهد، سلامت روده را بهبود ببخشد و جذب مواد مغذی را بالا ببرد. مجموع این عملکرد‌ها در نهایت به هضم غذا کمک می‌کنند.

برای مثال آب گرم و کامبوچا (حاصل تخمیر چای) می‌توانند به هضم غذا کمک کنند، اما در صورت ابتلا به مشکلات گوارشی مانند هرگونه زخم گوارشی یا بیماری زمینه‌ای دیگر، بهتر است پیش از مصرف نوشیدنی‌های تخمیری، گازدار و به طور کلی هر ترکیب جدیدی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

گفتنی است که در صورت تداوم مشکلات گوارشی، سایر تغییرات سبک زندگی نیز می‌تواند کمک کننده باشند. اما کدام نوشیدنی‌های طبیعی برای کمک به هضم غذا بیشترین کاربرد را دارند؟ 

تمامی نکاتی که در این زمینه در اختیار علاقه‌مندان قرار داده می‌شوند، از طریق وب سایت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا قابل دسترسی هستند.

برای کمک به هضم غذا چه نوشیدنی‌هایی را می‌توان استفاده کرد؟

هنگامی که غذا یا مایع وارد بدن می‌شود، از مری به معده رفته و سپس توسط آنزیم‌های گوارشی تجزیه می‌شود. در ادامه پس از ورود به روده، مواد مغذی جذب جریان خون خواهند شد. طی این فرآیند، باکتری‌های روده نقش مهمی در عملکرد گوارش دارند. در واقع، اختلال در باکتری‌های روده با چاقی و بیماری التهابی روده مرتبط است. آب و فیبر در این فرآیند به عبور مواد زائد از دستگاه گوارش و نرم شدن حرکات روده کمک می‌کنند.

نوشیدنی‌هایی که جذب مواد مغذی را تسهیل، سلامت روده را تقویت و به جلوگیری از التهاب در روده کمک می‌کنند، عبارت اند از:

- آب: علاوه بر اهمیت آن در روند هضم، تحقیقات معتبر نشان می‌دهند که آب گرم می‌تواند به بهبود وضعیت باکتری‌های روده هم کمک کند.

- دمنوش‌های گیاهی: این دسته از دمنوش‌ها شامل چای نعناع، چای زردچوبه، چای زنجبیل و چای رازیانه می‌توانند التهاب را کاهش داده و علائم ناراحتی گوارشی را تسکین دهند.

- آب آلو: این نوشیدنی پر از فیبر است و می‌تواند حرکات روده را افزایش دهد.

- آبمیوه‌ها یا اسموتی‌های سبز: این نوشیدنی‌ها سرشار از آب و فیبر هستند و می‌توانند به عبور مواد زائد از سیستم گوارشی کمک کنند.

- کامبوچا: این نوشیدنی منبع بسیاری از پروبیوتیک‌ها است و ممکن است به جذب مواد مغذی نیز کمک کند.

- کفیر: سرشار از انواع پروبیوتیک ها، این نوشیدنی تخمیر شده شامل طیف وسیعی از مواد مغذی مهم است.

بعد از غذا از مصرف چه نوشیدنی‌هایی اجتناب کنیم؟

در حالی که برخی از نوشیدنی‌ها می‌توانند فرآیند هضم را بهبود ببخشند، برخی دیگر به وضوح فایده‌ای ندارند و حتی می‌توانند آسیب رسان هم باشند. به عنوان مثال، گاز موجود در نوشابه‌های گازدار می‌تواند سطح اسید معده را افزایش داده و باعث نفخ و مشکلات گوارشی متعدد شود.

نوشیدنی‌های حاوی الکل نیز ممکن است باعث موارد زیر شوند:

- افزایش التهاب در روده

- آسیب به دستگاه گوارش

و، اما نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم: اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، نوشیدن نوشیدنی‌های حاوی شیر گاو ممکن است منجر به ناراحتی و التهاب دستگاه گوارش شما شود.

برای هضم بهتر غذا از چه روش‌های دیگری می‌توانیم کمک بگیریم؟

اگر نوشیدنی کافی نبوده و هنوز برای هضم وعده غذایی خود به کمی کمک نیاز دارید، می‌توانید متد‌های زیر را امتحان کنید:

- پیاده روی: ورزش سبک و نیروی جاذبه می‌توانند به حرکت غذا در سیستم گوارش کمک کنند

- دراز نکشیدن و نخوابیدن بعد از صرف غذا: خوابیدن بلافاصله بعد غذا می‌تواند روند هضم را کند کند

- مصرف پروبیوتیک: این ترکیبات می‌توانند به بهبود سلامت روده یاری برسانند (قابل تهیه از داروخانه ها)

- مقابله با استرس: شرکت در فعالیت‌هایی که سطح استرس را کاهش می‌دهند، بسیار موثر هستند، مانند تمرینات تنفس عمیق، یوگا و طب سوزنی

- ترک سیگار

- کاهش مصرف الکل

برای هضم خوب، بسیار مفید است که:

- غذا را کامل بجوید

- یک رژیم غذایی متعادل پر از فیبر و آب داشته باشید

- غذا‌های کامل را جایگزین گزینه‌های فرآوری شده کنید

- حواستان به مقدار و زمان غذا خوردن باشد (در صورت امکان از صرف غذا در ساعات آخر شب خودداری کنید!)

جمع بندی

اگر مشکلی دارید که بر سیستم گوارش شما تاثیر می‌گذارد یا آن که فقط می‌خواهید با احساسات ناخوشایندی همچون نفخ مقابله کنید، هیدراته ماندن بدن شرط اصلی و اولیه محسوب می‌شود.

نوشیدن آب گرم، دمنوش‌های گیاهی یا اسموتی‌های سبز با فاصله بعد از غذا می‌تواند به کاهش التهاب، بهبود سلامت روده و جذب بهتر کمک کند.

اگر حتی پس از تغییر سبک زندگی نیز نتوانستید به مشکلات گوارشی خود غلبه کنید، با یک پزشک خبره مشورت کنید. علاوه بر امکان تجویز آزمایش‌های تشخیصی به منظور رد کردن مشکلات جدی‌تر سلامتی، متخصصین گوارش و تغذیه می‌توانند بسیار موثر واقع شوند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر