خبر ویژه برای متقاضیان خودرو | آخرین فرصت ثبت‌نام برای ۱۲ خودرو اعلام شد

همانطور که اشاره شد، در این مرحله فقط متقاضیانی که در اسفند ماه سال گذشته افتتاح حساب وکالتی کرده و وجه ۵۰۰ میلیون تومانی را در حساب وکالتی خود مسدود کرده و نوبت‌دهی شده بودند، امکان انتخاب و ثبت درخواست خودرویی داشتند
خبر ویژه برای متقاضیان خودرو | آخرین فرصت ثبت‌نام برای ۱۲ خودرو اعلام شد
کد خبر : ۵۳۱۳۸

مهلت ثبت‌نام برای متقاضیان خودرو‌های وارداتی که از روز چهارشنبه می‌توانستد از بین ١٢ خودروی وارداتی عرضه شده، سه اولویت خود را انتخاب کنند امشب به اتمام می‌رسد.
در راستای اجرای طرح فروش خودرو‌های وارداتی دارای مجوز‌های لازم (استاندارد، محیط‌زیست و...) از طریق سامانه یکپارچه خودرو‌های وارداتی مختص متقاضیان مرحله اول که در اسفند ماه سال گذشته با بلوکه کردن ۵٠٠ میلیون تومان در حساب وکالتی خود برای ثبت‌نام گام نخست اقدام کردند و حدود ٣٠ هزار نفر از آن‌ها برای دریافت خودرو‌های وارداتی تایید و نوبت‌دهی شدند، تا پیش از این، شش مرحله عرضه خودرو‌های وارداتی اجرایی شد و از روز چهارشنبه، مرحله هفتم به اجرا درآمد.

شورای رقابت از گردونه قیمت‌گذاری خودرو خارج شد. این شورا سه‌شنبه بعدازظهر در جلسه‌ای که در محل این شورا برگزار شد از وظایف قانونی خود انصراف داد و آن را به وزارت صمت محول کرد. بازار خودرو، اما روز گذشته به این تغییرات واکنش معناداری نشان داد. از نگاه بازار، تغییر مرجع قیمت‌گذار به معنای تسلط بیشتر دولت بر بازار خودرو است و بهتر بود کشف قیمت به بازار محول می‌شد.
براین اساس، از روز چهارشنبه (١٣ مهر ماه) امکان ثبت‌نام و ثبت درخواست سه اولویت از ١٢ خودروی وارداتی عرضه شده توسط شش شرکت واردکننده از طریق سامانه یکپارچه عرضه خودرو‌های وارداتی، فراهم شد.

همانطور که اشاره شد، در این مرحله فقط متقاضیانی که در اسفند ماه سال گذشته افتتاح حساب وکالتی کرده و وجه ۵۰۰ میلیون تومانی را در حساب وکالتی خود مسدود کرده و نوبت‌دهی شده بودند، امکان انتخاب و ثبت درخواست خودرویی داشتند.

شرکت سایپا طی اطلاعیه‌ای در سامانه کدال اعلام کرد در خصوص اخبار منتشرشده در رسانه‌ها مبنی بر صادرات محصولات این شرکت به روسیه، با توجه به تحولات اخیر کشور روسیه و کمبود عرضه خودرو در آن کشور، قرارداد صادرات خودرو‌های شاهین، کوئیک و ساینا در بازار‌های روسیه و بلاروس به میزان ۴۵ هزار دستگاه و طی سه سال منعقد شده است.
باتوجه به اینکه مهلت ثبت‌نام در این دوره عرضه خودرو‌های وارداتی، سه روز در نظر گرفته شده، ساعت ۲۳:۵۹ امشب (۱۵ دی ماه) فعال بوده و امشب این مهلت به پایان خواهد رسید.

گفتنی است؛ از این ١٢ مدل خودروی عرضه شده در این نوبت، هفت خودرو دارای قیمت قطعی در مبادی ورودی و پنج خودرو دارای قیمت علی‌الحساب در مبادی ورودی هستند؛ لذا سایر هزینه‌ها از جمله عوارض قانونی پس از ترخیص، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه‌های شماره‌گذاری، اسقاط خودروی فرسوده، کرایه حمل و... در هنگام صدور فاکتور نهایی به قیمت‌های قطعی و مصوب اضافه خواهد شد.

تخصیص خودرو‌ها نیز بر اساس رتبه ثبت‌نامی متقاضی و اولویت انتخابی خودرو صورت می‌گیرد و ترتیب چینش سه اولویت انتخابی در این مرحله از ثبت‌نام حائز اهمیت است.

پس از اعلام نتایج، پیامک واریز از سوی شرکت برای منتخبان ارسال خواهد شد و پس از آن، مشتریان ظرف پنج روز فرصت دارند مبلغ اعلامی را به حساب شرکت واریز کنند؛ طبیعتاً عدم واریز وجه در مدت مقرر، به منزله انصراف از طرح بوده و متقاضی از اولویت‌بندی سامانه حذف می‌شود.

خودرو‌ها برای قرارداد‌های منعقده، حداکثر سه ماهه تحویل خواهند شد و واردکنندگان می‌بایست حداکثر تا سه ماه پس از انعقاد قرارداد، نسبت به صدور دعوتنامه تکمیل وجه بر اساس قیمت قطعی اعلام شده توسط شورای رقابت اقدام کنند و همزمان تحویل خودرو به متقاضی صورت پذیرد؛ در صورت تاخیر در تحویل، قرارداد‌های مذکور مشمول جرائم تاخیر در تحویل مقرر در آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو و دستورالعمل‌های صادره در این خصوص خواهند شد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر