سیلاب در کمین این استان‌ها | مردم مراقب باشند

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت که امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و غرب زنجان، کردستان و کرمانشاه بارش باران و برف آغاز می‌شود.
سیلاب در کمین این استان‌ها | مردم مراقب باشند
کد خبر : ۵۳۱۴۰

مدیرکل مدیریت بحران مازندران گفت: آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن رودخانه‌ها، رانش زمین و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی، احتمال خسارت به سازه‌های کم مقاوم وجود دارد.
حسینعلی محمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران امروز با اشاره به صدور هشدار جوی سطح نارنجی هواشناسی مازندران، اظهار کرد: باتوجه به فعالیت سامانه سرد بارشی از بامداد شنبه ۱۶ تا صبح یک‌شنبه ۱۷ دی ماه امسال شاهد بارش باران گاهی رگبار و رعدوبرق، وزش باد نسبتاً شدید، کاهش محسوس دما و در مناطق با ارتفاع بیش از هزار و ۳۰۰ متر مه‌آلود با بارش برف خواهیم بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت که امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و غرب زنجان، کردستان و کرمانشاه بارش باران و برف آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه این سامانه سرد زمستانی کل مازندران به‌ویژه مناطق مرکزی و شرقی استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، افزود: آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن رودخانه‌ها، رانش زمین، ریزش سنگ در محور‌های کوهستانی، کاهش دید، اختلال و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی، احتمال خسارت به سازه‌های کم مقاوم وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران با اشاره به آماده‌باش تمامی دستگاه‌های امدادی و خدماتی، گفت: تمامی دستگاه‌های امدادی و خدماتی علاوه بر آماده‌سازی تجهیزات و ماشین‌آلات، آمادگی هرگونه عملیات امداد و نجات و خدمات‌رسانی را داشته باشند. 

سازمان هواشناسی از احتمال بارش برف در ۱۶ استان و بهبود کیفیت هوا در پایتخت خبر داد.
محمدی یادآور شد: مسافران و مردم از انجام سفر‌های غیرضروری در ارتفاعات استان از جمله محور‌های کندوان، هراز، مناطق ییلاقی و مرتفع استان پرهیز کنند.

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت در مصرف گاز، خاطرنشان کرد: باتوجه به برودت هوا باید دقت لازم صورت گیرد تا شاهد افت گاز نباشیم.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران تصریح کرد: باتوجه به احتمال ریزش سنگ و کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها، پرهیز از تردد جاده‌ای غیرضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی مورد تاکید قرار دارد. 

محمدی با اعلام اینکه تردد و اتراق دد بستر رودخانه‌های مازندران ممنوع است، اضافه کرد: رانندگان هنگام تردد در محور‌های مواصلاتی به‌ویژه ارتفاعات و محور‌های کوهستانی در هنگام شب علاوه بر به همراه داشتن زنجیر چرخ با احتیاط کامل رانندگی کنند.

وی با بیان اینکه دامداران دام‌های خود را به مکان امن هدایت کنند، یادآور شد: کوهنوردان و طبیعت‌گردان از صعود به ارتفاعات و مناطق کوهستانی و تردد و برپایی چادر و اقامت در فضا‌های باز خودداری کنند. 

بر همین اساس پرهیز از تردد و اقامت در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از انجام سفر‌های برون‌شهری غیرضروری، لغو فعالیت کوهنوردان و طبیعت‌گردان برای حضور در ارتفاعات و مناطق کوهستانی طی روز‌های جمعه تا یک‌شنبه و همچنین توقف هرگونه فعالیت در حاشیه رودخانه‌ها یا نقاط پرخطر و مسیل‌ها توصیه می‌شود.

منطقه اثرگذاری این سامانه در عمده مناطق استان از غرب تا شرق و به ویژه مناطق مرکزی و شرقی پیش‌بینی شده است.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
فارس
مجله زندگی
ارسال نظر