اثر جانبی و خطرناک استفاده از داروهای سوزش سر دل

این دارو‌ها از آنجا که تولید اسید معده را سرکوب می‌کنند، جذب ویتامین B ۱۲ را سخت‌تر می‌کند.
اثر جانبی و خطرناک استفاده از داروهای سوزش سر دل
کد خبر : ۵۳۲۲۳

کمبود ویتامین B ۱۲ در کسانی که دچار مشکلات گوارشی بوده یا دارو‌های اسید معده دریافت می‌کنند و همچنین در کسانی که رژیم‌های گیاهی را انتخاب کرده‌اند، شایع است. اما کمبود این ویتامین چه آسیبی به بدن وارد می‌کند؟

ویتامین B ۱۲ یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌ها برای سلامت کلی بدن است و در تولید سلول‌های سالم و حفظ عملکرد مناسب اعصاب نقش دارد. از این رو مهم است که هرفردی به خصوص زنان به مقادیر کافی این ویتامین را از طریق رژیم غذایی دریافت کنند. با این حال از هشت حقیقت مهم در مورد فقر ویتامین B ۱۲ نباید چشم پوشی کرد:

_ فقر ویتامین B ۱۲ با خستگی مدام در ارتباط است: اگرچه ویتامین B ۱۲ در تولید سلول‌های خونی و حمایت از عملکرد اعصاب موثر است، اما نقش مهمی نیز در تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. اگر شما مدام احساس خستگی و ضعف می‌کنید، وقت آن رسیده که ویتامین B ۱۲ بیشتری را از راه رژیم غذایی دریافت کنید. فراموش نکنید که محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز و تخم مرغ، بوقلمون، مرغ، ماهی و شیر بیشترین میزان ویتامین B ۱۲ را دارند.

_ گیاه‌خواران آسیب پذیرتر هستند: بیشترین میزان ویتامین B ۱۲ در محصولات حیوانی یافت می‌شود و کسانی که تابع رژیم‌های غذایی گیاهی هستند، برای جلوگیری از ابتلا به فقر ویتامین B ۱۲ باید مکمل‌های این ویتامین را دریافت کنند. خستگی و سرگیجه‌های مداوم از علائم اصلی فقر ویتامین B ۱۲ در گیاه خواران است.

_ بزرگسالان سالمند در معرض خطر هستند: هر کسی در هر سنی می‌تواند دچار فقر ویتامین B ۱۲ شود، اما مشکلات جدی سلامتی در صورت فقر این ویتامین زمانی بیشتر می‌شود که شما بیش از ۵۰ سال سن داشته باشید. در صورت تشدید مشکل و عدم جبران فقر ویتامین B ۱۲ از طریق غذا در بزرگسالان، بنا به توصیه پزشک شاید نیاز به تزریق این ویتامین و یا استفاده از مکمل‌ها باشد.

_ دارو‌های سوزش سر دل مقصر فقر ویتامین B ۱۲ هستند: این دارو‌ها از آنجا که تولید اسید معده را سرکوب می‌کنند، جذب ویتامین B ۱۲ را سخت‌تر می‌کند. اگر دارو‌های تجویزی برای سوزش سر دل مصرف می‌کنید و علائمی از قبیل ضعف، سرگیجه یا خستگی دارید، با پزشک‌تان درباره احتمال کمبود ویتامین B ۱۲ مشورت کنید. مصرف منظم مکمل‌های این ویتامین می‌تواند بر غلبه بر این شرایط کمک کند.

_ ممکن است فقر ویتامین B ۱۲ با دمانس اشتباه گرفته شود: نشانه‌های کمبود این ویتامین اغلب مشابه زوال عقل است، از قبیل از دست دادن حافظه، گیجی، مشکلات تفکر و استدلال و همین مساله تشخیص کمبود ویتامین از زوال عقل را مشکل می‌کند به خصوص افرد مسن که در معرض خطر هر دو این‌ها هستند و غالبا شرایطشان با هم تداخل دارد. ۷۵ تا ۹۰ درصد افراد دچار کمبود ویتامین B ۱۲ عوارض عصبی مانند زوال عقل دارند. ولی حتی کاهش B ۱۲ در افراد جوان هم به طور تیپیک علایم زوال عقل را نشان می‌دهد.

_ زنان بیشترین نیاز به ویتامین B ۱۲ را دارند: هرکسی به این ویتامین نیاز دارد، اما افراد خاصی مانند سالمندان و زنان باید بیشترین میزان ویتامین B ۱۲ را دریافت کنند. میزان نیاز روزانه زنان به خصوص زنان باردار به این ویتامین ۲.۸ میکروگرم است در حالی که این میزان برای مردان ۲.۴ میکروگرم است.

_ کمبود ویتامین B ۱۲ باعث آسیب دائمی می‌شود: کمبود ویتامین B ۱۲ که سال‌ها ادامه داشته باشد، تشدید می‌شود و می‌تواند آسیب عصبی غیرقابل بازگشت را ایجاد کند. از دست دادن حافظه، گیجی، ناتوانی در تمرکز، آسیب‌های عصبی، بی‌خوابی، اختلال در نعوظ حتی مشکلات روده و کنترل مثانه از دیگر عوارض کمبود طولانی مدت B ۱۲ است. بسیاری از این عوارض در صورت تشخیص سریع و درمان می‌تواند معکوس شود.

_ ممکن است کودکان هم به کمبود ویتامین B ۱۲ مبتلا شوند: کمبود ویتامین B ۱۲ در کودکان جدی است و می‌تواند با علائمی نظیر کم خونی، مشکلات حرکتی، مشکل رسیدن به نقاط عطف رشد و اختلال رشد همراه باشد که ممکن است منجر به مرگ شود. کمبود ویتامین B ۱۲ در نوزادان نادر است، اما می‌تواند رخ دهد البته اگر کودکی تغذیه بدون غذا‌های حیوانی داشته باشد یا اگر شیر مادری که گیاهخوار است را بخورد یا بعد از دوران نوزادی همچنان فقط شیر مادرش را بخورد. بر طبق یک مطالعه که مصرف مکمل‌های B ۱۲ توسط مادران در دوران بارداری می‌تواند از پیش آمدن این مشکل برای نوزادان جلوگیری کند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر