ترکیب ماست با چه غذا‌هایی خطرناک است ؟

واقعیت این است که هر فرآورده لبنیاتی می‌تواند جایگزین شیر باشد. تنها نکته مهم در چنین شرایطی این است که شما باید به این نکته واقف باشید که ممکن است درصد خلوص کلسیم در دیگر مواد لبنی ممکن است کم‌تر یا حتی بیشتر از شیر باشد. برای مثال ماست درصد کلسیم کمتری دارد.
ترکیب ماست با چه غذا‌هایی خطرناک است ؟
کد خبر : ۵۳۲۴۱

به گزارش راهنماتو، مجله اکالا نوشت: با آن که ماست یکی از خوراکی‌های بسیار مفید شناخته می‌شود، با این حال باید به یاد داشته باشید که ماست را نمی‌توان با هر غذایی خورد. شما باید به این ترکیب‌های مضر هم دقت کنید. در این مقاله قرار است تمام نکات لازم را یاد بگیریم تا از خطر‌های احتمالی جلوگیری کنیم. با ما همراه باشید.


ماست در اصل چیست؟
سوال کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، ولی به واقع جز مهم‌ترین سوالاتی است که باید جواب آن‌ها را به خوبی بدانیم. شما اگر از چیستی و ماهیت ماست سر در بیاورید بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که آن را با چه مواد غذایی بخورید. ماست شاخه‌ای از لبنیات محسوب می‌شود پس مواد تشکیل دهنده اصلی آن شیر است. شیر سرشار از کلسیم و مواد معدنی مانند ویتامین و پروتئین است.

به دلیل وجود مقدار زیادی از کلسیم، لبنیات یکی از مواد لازم برای دوران رشد بچه‌ها محسوب می‌شود. زیرا بچه‌ها با مصرف کلسیم به اندازه استخوان‌بندی بهتر و درشت‌تری خواهند داشت؛ بنابراین اگر فرزندی دارید که نگران تغذیه و خورد و خوراکش هستید، باید بدانید که شیر باید جز جدانشدنی غذا‌های مصرفی این بچه باشد. از طرفی بین ما جا افتاده است که هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین شیر باشد.

واقعیت این است که هر فرآورده لبنیاتی می‌تواند جایگزین شیر باشد. تنها نکته مهم در چنین شرایطی این است که شما باید به این نکته واقف باشید که ممکن است درصد خلوص کلسیم در دیگر مواد لبنی ممکن است کم‌تر یا حتی بیشتر از شیر باشد. برای مثال ماست درصد کلسیم کمتری دارد. زیرا شیر خالص نیست.

از طرف دیگر کشک درصد کلسیمی حتی بیشتر از شیر دارد. شما با به خاطر سپردن این نکات دیگر روی مصرف شیر اصرار نمی‌کنید. در عوض می‌توانید به سراغ دیگر فرآورده‌های لبنی بروید. دیگر محصولاتی که به مذاق خود یا فرزندتان خوش بیاید. حتی اگر بستنی را انتخاب کرد، آن را از او دریغ نکنید. فقط تلاش کنید مواد ارگانیک مصرف کنید.

 

ماست را با چه غذا‌هایی نباید بخوریم؟
در بخش قبل از فواید ماست گفتیم. ولی روی دیگر سکه را هم باید نگاهی بیندازیم. ماست، و در کل لبنیات، درست است که یکی از مواد خوراکی مقوی و مفید محسوب می‌شوند، ولی تحت یک سری شرایط خاص ورق برمی‌گردد! همین ماست مذکور در شرایط مشخصی به ضرر شما کار می‌کند. واضح‌ترین شرایط وقتی است که ماست شما تاریخش گذشته باشد یا فاسد شده باشد.

در چنین شرایطی به هیچ وجه نباید ماست را مصرف کنید. زیرا مسمومیت‌های حاصل از لبنیات به غایت می‌توانند وحشتناک و دردناک باشند! دیگر شرایطی که می‌تواند به ضرر شما تمام شود وقتی است که ماست را با بعضی غذا‌ها یا خوراکی‌ها مصرف می‌کنید. در ادامه به تفصیل توضیح خواهیم داد که ماست را با چه غذا‌هایی نباید بخوریم؟ با ما همراه باشید.

۱. ماست و پیاز
در طب ایرانی و سنتی یکی از رایج‌ترین مباحثی که مطرح می‌شود، بحث سردی و گرمی غذا است. این سردی و گرمی غذا و مواد خوراکی به دمای آن‌ها برنمی‌گردد! نه اشتباه نکنید! وقتی می‌گوییم فلان مواد خوراکی طبع گرمی دارد منظورمان ویژگی‌های عمیق‌تری از آن چیزی است که شما فکرش را می‌کنید.

چیزی که برای همه ما جا افتاده است این است که ماست طبع سردی دارد؛ بنابراین نباید با غذا‌هایی که طبع خیلی سرد یا خیلی گرم دارند، مصرف شود. در اولین مورد از ترکیب‌های ناتراز ماست هم می‌توان به ماست و پیاز اشاره کرد. زیرا در مقابل ماست که طبع سردی دارد، پیاز دارای طبع بسیار گرمی است.

این تقابل دو طبع می‌تواند باعث بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس شود. اگر با این دو مورد برخورد نداشته اید، می‌توانید سجده شکر به جا بیاورید! زیرا این دو بیماری پوستی در عین حال که دردناک هستند، مستقیما زیبایی شما را هم هدف می‌گیرد. پس اگر دوست ندارید با چنین عارضه‌های پوستی سر و کله بزنید، از ترکیبی مثل ماست و پیاز بپرهیزید.

۲. ماست و ماهی
این ترکیب همیشه مورد نکوهش واقع شده است! احتمالا شما هم از افراد سالمند خانواده خود این را شنیده‌اید که با ماهی نباید ماست یا دوغ خورد. دلیل آن به همان مبحث طبع برمی‌گردد که در بخش قبل به تفصیل در مورد آن صحبت کردیم. در این مورد طبع ماست و ماهی، هر دو، بسیار سرد است. مصرف این دو مواد با همدیگر می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مفصلی و حتی ریزش مو شود. پس تلاش کنید در کنار ماهی نوشیدنی‌های دیگری سرو کنید. برای مثال شربت گزینه بسیار خوبی در کنار این غذا است.

۳. ماست و شیر
ماست و شیر هر دو منبع پروتئین هستند؛ بنابراین وقتی در مصرف این مواد اسراف کنید، دچار بیماری‌های گوارشی مانند اسهال و استفراغ خواهید شد. پس تا جایی که می‌توانید از مصرف ماست با مواد غذایی دیگر که آن‌ها هم سرشار از پروتئین هستند، خودداری کنید.

۴. ماست و میوه
سال‌های اخیر این ترکیب بسیار محبوب شده است. واقعا هم ترکیب‌های خوشمزه‌ای هستند. ولی باید بدانید که این دو نمی‌توانند به خوبی با هم کنار بیایند. ماست سرشار از باکتری است. تقابل این باکتری‌ها با قند موجود در میوه ترکیب خوبی نمی‌شوند و باعث بروز علایمی مثل آنفولانزا و سرماخوردگی می‌شود.

۵. ماست و سویا
کلسیم و فیبر هم نمی‌توانند به خوبی با هم کنار بیایند. ماست سرشار از کلسیم است و سویا حاوی مقدار قابل توجهی فیبر. وقتی این دو مواد را با هم مصرف کنید، فیبر موجود در سویا در جذب کلسیم اختلال ایجاد می‌کند؛ بنابراین اگر دوست دارید نهایت استفاده را از این مواد غذایی مفید و مقوی ببرید نباید هر دو را با هم مصرف کنید.

دیگر ترکیب‌های مضر ماست.
ولی آیا ترکیب‌های ناتراز به همینجا ختم می‌شوند؟ خیر! شما از مصرف ترکیب‌های زیر هم باید خودداری کنید:

ماست و غذا‌های چرب
ماست و موز
ماست و فرآورده‌های گوشتی
ماست و انبه
ماست و دال عدس
ماست و برنج
ماست و سرکه یا آبلیمو
ماست و مرغ
ماست و تخم مرغ
ماست و ترشی
دلیل هر کدام به یکی از آن ۵ موردی که در بخش قبل بررسی کردیم، برمی‌گردد. ترکیب ماست و میوه گرفته تا برخورد دو مواد غذایی با طبع بسیار سرد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر