متاسفانه « سربه‌زیری » دشمن سلامت گردن شماست

سربه‌زیری ممکن است سلامت گردن و ستون فقرات شما را به خطر بیندازد.
متاسفانه « سربه‌زیری » دشمن سلامت گردن شماست
کد خبر : ۵۴۰۵۷

قبول! سربه‌زیری، نشان از تواضع و فروتنی است، اما لطفا از این ویژگی اخلاقی دست بردارید. ‌هنگام راه‌رفتن، گردن مبارکتان را صاف بگیرید و درست جلوی رویتان را نگاه کنید. حالا بهتر شد! در این صورت مهره‌های گردن شما آسیب نمی‌بیند.

به‌طور معمول، وزن سر انسان بالغ، حدود ۵کیلوگرم است. حالا اگر زاویه سر شما، حدود ۴۵درجه باشد، سر شما باید وزنی در حدود ۲۰کیلوگرم را تحمل کند. وزن سر شما در زاویه ۶۰درجه، باورکردنی نیست؛ حدود ۳۰کیلوگرم! یعنی پنج‌برابر وزن نرمال. همین آمار، حتما شما را قانع خواهد کرد تا به گردن خود رحم کنید و صاف، راه بروید.

زل‌زدن به تلفن همراه
فقط سربه‌زیری حین راه‌رفتن، به گردن شما آسیب نمی‌زند؛ موقع زل‌زدن به گوشی تلفن همراه، معمولا گردن شما، زاویه‌ای حدود ۶۰درجه را به‌خود می‌گیرد و حالا حدس بزنید چه آسیبی به گردن خود می‌زنید؟ انگار ۳تا کیسه برنج ۱۰کیلویی، به گردن شما آویزان است؛ آن هم در زمانی طولانی!

ارتفاع صندلی
وقتی با لپ‌تاپ یا رایانه‌ هم کار می‌کنید، باید مراقب گردنتان باشید. معمولا زاویه گردن شما در آن هنگام، ۹۰درجه نیست، اما گاهی دلیل آن متفاوت است و به‌راحتی می‌شود آن را حل کرد. در این زمان، معمولا ارتفاع صندلی شما بالا یا پایین است؛ یعنی این مشکل را با تنظیم ارتفاع صندلی‌ نسبت به موقعیت رایانه روی میز کار، می‌توانید جبران کنید.

چاقی هم بد دردی است
چاقی، علاوه بر فشار خون و چربی و زانودرد، مهره‌های گردن شما را هم درگیر می‌کند. شاید بگویید من چاق هستم، اما حین راه‌رفتن، با گردنی با زاویه‌ ۹۰درجه راه می‌روم؛ اما زهی خیال باطل! برای برقراری تعادل و بالاکشیدن شکم مبارکتان، مجبورید برخلاف میلتان، گردن خود را در زاویه‌ مخالف، ‌به عقب متمایل کنید و همین حالت، باز هم به گردنتان آسیب می‌زند. پس لطفا تا جایی که برای شما امکان دارد، لاغر شوید!

راه‌حل
حالا اگر کار از کار گذشت و گردنتان به ناله افتاد، تندی دارو مصرف نکنید! درازکشیدن و استراحت‌دادن به مهره‌های گردن، یکی از راه‌های درمان است. البته حواستان باشد سرتان را روی بالش بلند یا سفت نگذارید. اگر عضلات گردنتان هم سفت شده، دوش آب را فراموش نکنید.

آرزو
خلاصه هوای گردنتان را داشته باشید و با آن مهربان باشید، چون قرار است ۱۲۰سال، ستونی برای کله‌ متفکر شما باشد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
همشهری
مجله زندگی
ارسال نظر