حمله عصبي داريد ،‌ اين خواركي‌ها را نخوريد

او با اشاره به این موضوع که حملات پانیک در هر حالتی ممکن است رخ دهد، تاکید کرد: این حملات تابع هیچ قانونی نیست و ممکن است در حال آرامش، خواب یا اضطراب به یکباره حملات وحشت زدگی رخ دهد.
حمله عصبي داريد ،‌ اين خواركي‌ها را نخوريد
کد خبر : ۵۴۱۹۵

حمله پانیک یا حمله اضطرابی، نوعی اختلال است که به اختلال وحشت‌زدگی نیز شناخته می‌شود.

متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که پیش‌آگهی پانیک در افراد مختلف متفاوت است، گفت: درمان اختلال پانیک در مبتلایان چنانچه هر چه سریع‌تر و به محض مشاهده اولین نشانه‌ها پیگیری شود، اثربخش‌تر و موثرتر خواهد بود.

 دکتر ایلیایی با اشاره به این که اختلال وحشت زدگی یا پانیک یکی از انواع اختلالات اضطرابی است، اظهار کرد: پانیک به صورت حمله حاد و یا شدید اضطرابی و همراه با احساس مرگ ناگهانی بروز می‌کند.

وی افزود: از جمله مشخصه‌های اختلال وحشت‌زدگی یا پانیک حملات دوره‌ای و ترس شدیدی است که فراوانی بروز آن‌ها می‌تواند از چند حمله در یک روز یا تعداد انگشت شماری در طول یکسال متفاوت باشد.

به گفته ایلیایی، پانیک ممکن است با سایر اختلالات اضطرابی همراه باشد. پانیک معمولا همراه با ترس شدید بروز می‌کند

وی با اشاره به این که به طور کلی اختلال پانیک یا حمله وحشت زدگی با حملات مکرر و غیر منتظره اتفاق می‌افتد، اضافه کرد: این حملات معمولا همراه با ترس شدید بروز می‌کند. حملات پانیک به صورت ناگهانی بروز می‌کنند و در عرض چند دقیقه به اوج خود می‌رسد.

او با اشاره به این موضوع که حملات پانیک در هر حالتی ممکن است رخ دهد، تاکید کرد: این حملات تابع هیچ قانونی نیست و ممکن است در حال آرامش، خواب یا اضطراب به یکباره حملات وحشت زدگی رخ دهد.

حمله ترس از اضطراب چیست؟
وی با بیان این که بین حملات پانیک، ترس از ایجاد و یا بروز حملات دوباره نیز برای فرد مبتلا وجود دارد، تصریح کرد: به این حملات، حملات ترس از اضطراب نیز گفته می‌شود.

این متخصص روانپزشکی دانشگاه در ادامه به نشانه‌های حملات پانیک اشاره کرد و گفت: پانیک با نشانه‌هایی مثل احساس افزایش شدید ضربان قلب، تعریق و لرزش و یا این احساس که بدن به شدت تکان می‌خورد، دچار تنگی نفس و یا احساس نرسیدن هوا یا خفگی شده‌اید و یا درد و ناراحتی قفسه سینه بروز می‌کند.

حملات وحشت‌زدگی را با مشکلات قلبی اشتباه نگیرید
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، در بسیاری از موارد مبتلایان به پانیک نشانه‌های حمله‌ها را با مشکلات قلبی اشتباه می‌گیرند؛ به این شکل که بیمار زمان بروز حمله تصور می‌کند دچار حمله قلبی شده و به اورژانس قلب مراجعه می‌کند.

ایلیایی اضافه کرد: احساس ناراحتی، تهوع، درد‌های شکمی، مشکلات گوارش و سرگیجه و از دست دادن کنترل، غش کردن ناگهانی، احساس گرما یا گر گرفتگی، لرز یا گزگز و خواب رفتگی در صورت و اندام‌ها از دیگر علامت‌های حمله‌های پانیک است که به صورت لحظه‌ای بروز می‌کند.

وی افزود: مبتلایان به پانیک در جریان این حمله‌ها حالت گسست از واقعیت دارند؛ به این صورت که تصور می‌کنند اتفاقاتی که در اطراف رخ می‌دهد غیر واقعی است و یا به عبارتی گسست از خویشتن دارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه ترس از کنترل خویشتن، دیوانه شدن یا مرگ غریب‌الوقوع از دیگر مواردی است که مبتلایان به اختلال وحشت‌زدگی از آن رنج می‌برند، خاطرنشان کرد: مبتلایان ممکن است اختلال دید پیدا کنند و حالت‌های مثل گز گز گوش و یا سردرد را هم تجربه کنند.

وی تاکید کرد: تشخیص اختلال پانیک زمانی قطعی می‌شود که فرد مبتلا یا دچار این اختلال، در عرض یک ماه حداقل یک بار این حمله‌ها را تجربه کند.

پانیک زنان را سه برابر بیشتر از مردان درگیر می‌کند

این متخصص روانپزشکی با بیان این که اختلال پانیک در زنان دو تا سه برابر مردان است، ادامه داد: سن شیوع این اختلال نیز حدودا ۲۵ سالگی است.

وی در ادامه با اشاره به علت‌های رایج ایجاد اختلالات وحشت‌زدگی، اظهار کرد: ممکن است بعد از طی دوره‌های شدید اضطرابی مثل طلاق، مرگ عزیزان و تجربه استرس‌های پس از سانحه، اختلال پانیک همزمان با افسردگی و سایر اختلالات شخصیتی بروز کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی افراد با وجود شرایط پیچیده‌تر و سخت‌تر روانی و استرس‌های شدید دچار اختلالاتی مثل افسردگی یا پانیک نمی‌شوند، ولی برخی افراد در برابر این بیماری آسیب پذیرترند؟، توضیح داد: عوامل زیستی، روانی و اجتماعی و تغییراتی که در قسمت‌های مختلف مغز و عصب‌های مغزی رخ می‌دهد در همه افراد یکسان نیست و برخی از این تغییرات می‌تواند باعث بروز این گروه از اختلالات شود.

نقش خوراکی‌ها دربروز پانیک را جدی بگیرید
ایلیایی در ادامه نقش خوراکی‌ها در تشدید اختلال پانیک را مورد توجه قرار داد و افزود: مصرف الکل، نیکوتین و کافئین‌ها می‌تواند عارضه‌های مبتلایان به پانیک را بیشتر کند.

وی با اشاره به اینکه وراثت در ابتلا به اختلال پانیک نقش پررنگی دارد، ادامه داد: مبتلایان به اختلالات جسمی نیز مثل اختلالات تیروئید، غدد، تشنج و مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی نیز می‌توانند بیش از سایرین اختلال پانیک را تجربه کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی با اشاره به این که درمان‌ها در اختلالات پانیک شامل دارو درمانی و درمان‌های غیر دارویی است، خاطرنشان کرد: درمان این بیماری حداقل بین هشت تا ۱۲ ماه ادامه خواهد داشت و چنانچه درمان‌ها به موقع آغاز شود، قطعا اثربخش خواهد بود.

او در خاتمه به افرادی که نشانه‌ها و یا حملات پانیک را مشاهده می‌کنند، توصیه کرد: برای بررسی و یا درمان به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر