خشکی پوست فقط در این شرایط ایجاد می‌شود

دست‌ها بیش از سایر قسمت‌های بدن در معرض آب و هوا و شرایط محیطی قرار دارند و به دلیل داشتن غدد چربی کمتر نسبت به دیگر قسمت‌های بدن، قادر به حفظ رطوبت نیستند و به سادگی، پوسته پوسته، زبر و حتی ترک خورده می‌شوند.
خشکی پوست فقط در این شرایط ایجاد می‌شود
کد خبر : ۵۴۳۷۲

زمستان فصل پالتو‌های گرم، پوتین‌های رنگارنگ، رژ لب قرمز تیره و دست‌های خشک است. چرا ما در ماه‌های سرد سال بیش از سایر ماه‌های سال به کرم‌های نرم کننده پوست دست متکی هستیم؟ یک متخصص پوست می‌گوید: «دست‌ها بیش از سایر قسمت‌های بدن در معرض آب و هوا و شرایط محیطی قرار دارند و به دلیل داشتن غدد چربی کمتر نسبت به دیگر قسمت‌های بدن، قادر به حفظ رطوبت نیستند و به سادگی، پوسته پوسته، زبر و حتی ترک خورده می‌شوند.» افسوس که نمی‌توان آب و هوا را تغییر داد، اما با رعایت چند نکته ساده، می‌توان از خشکی پوست دست در فصول سرد سال جلوگیری نمود. در ادامه با معرفی متداول‌ترین اشتباهاتی که می‌توانند منجر به خشکی پوست دست شوند، با راهنماتو همراه باشید.


۱- عدم استفاده از کرم مرطوب کننده دست
به گزارش راهنماتو، اگر در رابطه با مراقبت از ناخن یا درمان لکه‌های ناشی از افزایش سن بر روی دست‌های خود جدی هستید، احتمالاً در حال حاضر هر روز از کرم دست استفاده می‌کنید و اگر این کار را نمی‌کنید، اکنون زمان استفاده از این کرم‌ها فرارسیده است. دست‌ها بیش از سایر قسمت‌های بدن در معرض هوای سرد، آب گرم و شستشوی مکرر قرار دارند. عواملی که هر کدام به تنهایی می‌توانند منجر به خشکی پوست شوند. ما معمولاً به اندازه پوست صورتمان، به پوست دست هایمان توجه نمی‌کنیم. در حالی که محافظت از هر دو به یک اندازه اهمیت دارد. شما باید از یک کرم مخصوص دست که برای این ناحیه از پوست فرموله شده است، استفاده کنید.

 

۲- استفاده نکردن از دستکش در خارج از منزل
زمانی که هوا سرد است، در اتمسفر نیز رطوبت بسیار کمی وجود دارد. البته در داخل خانه هم با توجه به وجود لوازم گرمایشی و کاهش رطوبت، این مساله صدق می‌کند. علاوه بر این، تغییرات ناگهانی دما نیز می‌تواند به خشکی و آسیب رسیدن به پوست شما منجر شود. مانند زمانی که از یک پیاده روی روزانه در یک روز سرد زمستانی، به فضای گرم خانه وارد می‌شوید. برای به حداقل رساندن تأثیر تغییرات رطوبت و دما بر پوست دستان خود، علاوه بر کرم مخصوص دست، از دستکش نیز استفاده کنید. اگر فراموش کردید در یک روز زمستانی از دستکش استفاده کنید، کافی است دست هایتان را درون جیب خود فرو کنید!

 

۳- شستشوی اشتباه دست‌ها
شستشوی دست‌ها یکی از ضروری‌ترین کار‌ها برای حفظ بهداشت و سلامتی شماست. اما شستشوی بیش از حد، استفاده از آب با دمای خیلی سرد یا خیلی گرم و شستشو با شوینده‌های خشن و نامناسب می‌تواند منجر به آسیب رسیدن به پوست دستان شما شود. شوینده‌های نامناسب و حاوی مواد مضر چربی طبیعی دستان شما را از بین برده و منجر به خشکی و تحریک پوست دستانتان خواهند شد. از یک شوینده حاوی مواد نرم کننده و آب ولرم برای شستشوی دستان خود استفاده کنید.

۴- عدم استفاده از دستکش ظرفشویی
شوینده‌های ظروف و سطوح اغلب حاوی مواد خشن و قوی برای از بین بردن لکه‌ها هستند و قرار گرفتن پوست دست در معرض این مواد، به سرعت به خشکی پوست دست منجر خواهد شد. مطمئنا شوینده‌هایی که برای پاک کردن چربی از تابه و سایر سطوح طراحی شده اند، برای پوست دست شما مناسب نیستند. پس در هنگام کار با این شوینده‌ها هرگز از استفاده از دستکش غافل نشوید.

 

۵- استفاده از مرطوب کننده نامناسب
همه کرم‌های دست فرمول‌های یکسانی ندارند. برخی از آن‌ها بر آبرسانی و تغذیه پوست تمرکز می‌کنند، در حالی که برخی دیگر با ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست، از ورود مواد مضر به آن جلوگیری می‌کنند. نوع دوم از نوعی ماده مسدود کننده متشکل از موادی مانند نفت (که در وازلین یافت می‌شود) و لانولین (ماده مومی شکلی که اغلب از پشم گوسفند بدست می‌آید) استفاده می‌کند. این مواد با تشکیل یک لایه محافظ مانع از از بین رفتن رطوبت پوست دست می‌شوند. اما نکته منفی آن‌ها این است که از ورود رطوبت به پوست جلوگیری می‌کنند و با شستن کرم از روی دست، مجدد شاهد پوستی خشک خواهید بود. مؤثرترین روش، استفاده از هر دو نوع کرم است. در واقع شما با اضافه کردن یک لایه کرم حاوی مواد مسدود کننده بر روی کرم مرطوب کننده دست خود می‌توانید به حفظ رطوبت پوست خود کمک کنید.

۶- تغییر ندادن کرم دست
تنها آب و هوا و شستشو منجر به خشک شدن پوست دست نخواهند شد، بلکه مواردی همچون ژن و افزایش سن نیز می‌توانند پوست دست ما را دچار خشکی کنند. سن یک عامل مهم در ایجاد خشکی پوست است و معمولا پس از ۴۰ سالگی پوست شما به تدریج خشک‌تر می‌شود. در چنین شرایطی کرمی که قبلا معجزه می‌کرد، ممکن است اثر مطلوبی بر روی پوست شما نداشته باشد. همانطور که توصیه می‌شود با افزایش سن کرم پودر خود را با مرطوب کننده‌های رنگی جایگزین کنید، جایگزین کردن کرم‌های دست سبک با مرطوب کننده‌های غلیظ‌تر نیز ایده‌ای هوشمندانه است.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر