عکس | جنگنده مشهور حوثی‌های یمن در آسمان

اگر چه دولت حوثی‌های یمن سلاح‌هایی مانند موشک‌های بالستیک و کروز و ضد کشتی در اختیار دارد و بار‌ها از آن‌ها استفاد کرده، اما در اینجا می‌خواهیم از یکی از عجیب‌ترین دارایی‌های نیرو‌های حوثی اشاره کنیم که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
عکس | جنگنده مشهور حوثی‌های یمن در آسمان
کد خبر : ۵۴۴۴۲

ظاهراً نیروی هوایی یمن و حوثی‌ها تنها شامل یک جت جنگنده F – ۵ است که در جریان جنگ داخلی اخیر از نیرو‌های دولتی به غنیمت گرفته است. به گفته جاشوا کونتز، تحلیلگر مسائل یمن، این هواپیمای قدیمی اولین بار با یک پرواز در رژه حوثی‌ها در صنعا در سپتامبر گذشته ظاهر شد.

بر اساس گزارش ها، این هواپیمای جنگی حوثی‌ها احتمالاً یکی از ۱۲ فروند اف- ۵ی است که آمریکا در اواخر دهه ۱۹۷۰ برای جلوگیری از دخالت شوروی در جنگ یمن به این کشور فرستاده بود.

عکس | جنگنده مشهور حوثی‌های یمن در آسمان


اف -۵‌ها هواپیما‌های جنگنده مافوق صوتی هستند که در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ توسط ارتش آمریکا ساخته شده و دستخوش ارتقا‌های مختلفی شدند. از آنجا که این جنگنده بادوام و نسبتاً ارزان قیمت است، در دهه ۱۹۷۰ در اختیار برخی متحدان آمریکا قرار گرفت.

گرچه اف- ۵ به شدت از جت‌های پیشرفته اف -۳۵ آمریکا که به عنوان بهترین هواپیمای جنگنده در جهان شناخته می‌شوند، عقب هستند، اما علیرغم برتری قابل توجه جنگنده‌های مدرن نیروی هوایی ایالات متحده نسبت به تنها اف-۵ حوثی ها، برخی کارشناسان بر این باورند که یک اف-۵ می‌تواند در صورت کمین کردن، یک اف-۳۵ را ساقط کند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر