یک پهپاد بومی پرنده‌های دشمن را در آسمان ایران ردگیری کرد

 پهپاد‌های کرار رهگیر مسلح به موشک مجید نیروی پدافند هوایی ارتش در مرحله عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در نبرد هوایی، پرنده‌های مهاجم نیروی حمله‌ور را با موفقیت شناسایی، رهگیری و موجب تغییر رفتار و دور شدن آن‌ها از منطقه شدند.
یک پهپاد بومی پرنده‌های دشمن را در آسمان ایران ردگیری کرد
کد خبر : ۵۴۵۱۵

پهپاد‌های کرار مجهز به موشک هواپایه مجید نیروی پدافند هوایی ارتش در مرحله عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در نبرد هوایی، پرنده‌های مهاجم نیروی حمله‌ور را با موفقیت رهگیری و منهدم کردند.

 پهپاد‌های کرار رهگیر مسلح به موشک مجید نیروی پدافند هوایی ارتش در مرحله عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در نبرد هوایی، پرنده‌های مهاجم نیروی حمله‌ور را با موفقیت شناسایی، رهگیری و موجب تغییر رفتار و دور شدن آن‌ها از منطقه شدند.

در ادامه مراحل عملیاتی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲، پهپاد‌های ارتقا یافته کرار که قابلیت تسلیح به موشک‌های هوا به هوا را دارند و برای درگیری علیه هرگونه اهداف پرنده متخاصم طراحی شده‌اند، پرنده‌های ساماندهی شده در قالب نیروی مهاجم را شناسایی و با ارسال همزمان اطلاعات و تصاویر زنده مشخصات هواگرد هدف، ضمن رهگیری موجب دور شدن آن‌ها از منطقه رزمایش شدند.

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش با اعلام این خبر گفت: در این شیوه دفاع هوایی در کنار دو روش پدافند هوایی در جهان که شامل پدافند زمین پایه و هواپایه باسرنشین است مفهوم جدیدی از پدافند با سبک پدافند هوایی هواپایه بدون سرنشین توسط جوانان این مرز و بوم به جهانیان معرفی شد که اولین بار چند ماه پیش در رزمایش مشترک پهپادی ارتش با موفقیت اجرا شده بود در این رزمایش نیز توانست اهداف خود را مورد اصابت قرار داد.

وی ادامه داد: افزایش عمق دفاعی، ارتقا ظرفیت پدافند تاکتیکی، انعطاف تغییر فضای درگیری پدافند از سکوی زمینی به سکوی هوایی، صرفه‌جویی در اقتصاد جنگ، افزایش قابلیت تحرک و جابجایی مؤلفه‌های توان رزم پدافندی و کاهش خطرات مربوط به استفاده از نیروی انسانی از ویژگی‌های برجسته طرح رسول است که حاصل کاری مشترک میان دانشمندان و متخصصان نیروی پدافند هوایی ارتش در تعامل هم‌افزا با صنایع دفاعی کشور است.

سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش رهگیری و درگیری علیه پرنده هوایی با بهره‌گیری از پهپاد را یک عملیات بسیار پیچیده دانست و گفت: یکی از ویژگی‌های مثبت این دستاورد این است که بازه اهدافی که می‌توانیم با آن‌ها درگیر شویم، محدود نیست؛ بالگرد، پهپادها، هواپیما‌ها و جنگنده‌های باسرنشین و… در این بازه قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: دخالت نیروی انسانی در این فرایند کمترین درصد را دارد و فقط در لحظه شلیک و چند مورد کوچک دیگر نیروی انسانی دخیل است، اگر پرنده‌ای یا شیء پروازی در قابلیت‌های کشف راداری ما باشد که بتوانیم با رادارهایمان آن را کشف کنیم و آن را به سامانه راداری واگذار کنیم که امروز به ویژه برای هدایت پهپاد رسول در نظر گرفته شده، قطعاً می‌تواند در هدف این دستاورد قرار بگیرد. محدودیتی در این خصوص وجود ندارد و انواع پرنده‌ها می‌توانند مورد هدف قرار بگیرند.

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور گفت: پروژه رسول در کنار سامانه «باور ۳۷۳» دست بلند پدافند هوایی ارتش است که برد بیش از سیصد کیلومتر را دارد. این یکی دیگر از نقاط قوت این دستاورد است که دفاع در عمق را برای پدافند هوایی حاصل می‌کند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر