یک بیماری عجیب سالمندان را بشناسید

خیلی از افراد آنقدر از پیر شدن می‌ترسند که یک نوع اضطراب شدید دائمی و غیرطبیعی از این مساله دارند که به آن گراسکوفوبیا یا ترس از پیری گفته می‌شود.
یک بیماری عجیب سالمندان را بشناسید
کد خبر : ۵۴۵۳۰

همه ما ترس‌هایی در زندگی داریم، ترس از پیری یکی از جالب‌ترین آن‌ها است. این اتفاق باعث مختل شدن زندگی افراد می‌شود در نتیجه باید با این ترس مقابله کرد.

اگر از پیر شدن می‌ترسید، بدانید که تنها نیستید. خیلی از ما با این مسئله مشکل داریم و نگران درد و رنج‌هایی هستیم که قرار است در سن پیری آن‌ها را تجربه کنیم و می‌خواهیم در سنین بالا همچنان جوانی و شادابی خود را حفظ کنیم؛ اما به نظر شما باید چه کار کرد؟

خیلی از افراد آنقدر از پیر شدن می‌ترسند که یک نوع اضطراب شدید دائمی و غیرطبیعی از این مساله دارند که به آن گراسکوفوبیا یا ترس از پیری گفته می‌شود؛ در این قسمت در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

علائم گراسکوفوبیا، ترس از پیری
علائم گراسکوفوبیا در افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

- تپش قلب و نگرانی شدید
- تنگی نفس و مشکلات تنفسی
- عرق شدید
- لرز
- بدن درد
- مشکلات گوارشی
- دوری از دیگران به خاطر ترس از پیری
- مصرف بیش از حد دارو‌های ضد پیری
- دوری از فعالیت‌هایی که باعث مشکلات جسمی می‌شوند

چه چیز‌هایی باعث گراسکوفوبیا یا ترس از پیری خواهد شد؟
متخصصان هنوز در این باره مطمئن نیستند؛ اما این مسئله می‌تواند ژنتیکی هم باشد و به صورت اکتسابی هم اتفاق بیفتد. چیز‌هایی که روی این فوبیا تأثیرگذار هستند، شامل موارد زیر است:

تصورات منفی در مورد پیر شدن از طریق رسانه‌ها

در دنیای مدرن امروزی شبکه‌های اجتماعی هم دنبال شادابی و جوانی هستند و به همین دلیل تصور منفی از پیر شدن در افراد ایجاد شده است که به آن‌ها حس بی ارزشی یا نا امنی می‌دهد.

مسئله سن و سال در محل کار

گاهی اوقات افراد در محل کار در مورد مسائل مختلف تعصب نشان می‌دهند که این نشان دهنده یک نوع مشکل در کار است که باید رفع شود. این نگاه منفی در محل کار در مورد سن و سال هم وجود دارد که باید از بین برود.

فشار بیش از حد

در صنعت زیبایی باور‌های منفی در مورد این موضوع وجود دارد. صنعت زیبایی مدام به دنبال آن است که به افراد نشان دهد که باید از محصولات زیبایی و ضد پیری استفاده کنند و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس افراد دچار مشکل شود.

برگزاری جشن تولد

شاید برای تان عجیب باشد، اما برگزاری جشن تولد برای بعضی‌ها وحشتناک است، زیرا متوجه می‌شوند که یک سال دیگر پیر شده‌اند و همین به آن‌ها احساس ناامیدی می‌دهد.

داشتن تجربیات منفی

خیلی از ما افراد پیر را دور و بر خود دیده‌ایم که از کار افتاده بودند و سختی‌های زیادی را متحمل شدند و همین باعث شده که تجربه منفی از پیر شدن در ذهن‌ها شکل بگیرد.

راه حل ترس از پیری

اگر شما هم مایلید بدانید که چگونه باید این فوبیا را مدیریت کنیم، با ما همراه شوید.

پیر شدن را شبیه به یک هدیه بدانید

پیر شدن یعنی شما به اندازه کافی سن و سال مختلف را تجربه کرده‌اید و این شبیه به یک هدیه برای شما خواهد بود و باید به آن به شکل یک اتفاق بزرگ نگاه کنید، زیرا خیلی‌ها سن پیری را نمی‌بینند و هرگز این موهبت را تجربه نمی‌کنند.

قدر دانستن عقل و درایت

زمانی که شما پیر می‌شوید، یعنی کوله باری از تجربه هستید و عقل و درایتی دارید که افراد جوان آن را ندارند و از این بابت آرامش خاطر زیادی را احساس می‌کنید.

پاس داشتن تجربیات زندگی

زمانی که پا به سن می‌گذارید، یعنی در مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و روابط درگیر بوده‌اید و تجربیات زیادی به دست آورده‌اید که بسیار ارزشمند است.

اولویت دادن به سلامتی

برای این که حس بهتری در دوران پیری داشته باشید، باید قبل از هر چیز سلامت خود را اولویت قرار دهید که قطعا حس خوبی به شما خواهد داد.

برخورداری از حمایت اجتماعی

افراد بعد از این که پا به سن پیری می‌گذارند، بیشتر توسط اطرافیان و جامعه مورد احترام قرار می‌گیرند و شما باید این حمایت اجتماعی را قدر بدانید.

تمرکز به توانایی‌های بدن

شاید بدن تان بعد از سن پیری؛ کمی از کار افتاده شود، اما خوشبختانه می‌توانید روی کار‌هایی که توانایی انجامشان را دارید؛ تمرکز کنید.

ارزشمند دانستن خود

بسیار مهم است که سعی در انجام فعالیت‌هایی داشته باشید که ارزش واقعی شما را نشان می‌دهند و باعث می‌شود که به خودتان حس خوبی پیدا کنید.

تجربه چیز‌های جدید در سن پیری

باید یاد بگیرید که سرگرمی‌های متناسب با دوستان تان را تجربه کنید، افراد جدید را ملاقات کنید، به مناطق خوش آب و هوا بروید و بیشتر از هر زمانِ دیگری استراحت کنید.

داوطلب شدن

شما باید یاد بگیرید که در سن پیری هم هنوز توانایی انجام کار‌های بزرگ را دارید و در انجام امور خیر یا امور مربوط به همسایگی داوطلب شوید.

داشتنِ الگو

باید بتوانید که از دیگران الگوی مثبت بگیرید؛ باید زمان زیادی را بگذارید و روی خودتان تمرکز کنید و ببینید که چه افرادی در سن پیری هنوز هم شاداب هستند و از آن‌ها الگو برداری کنید.

کمک گرفتن از یک مشاور

اگر احساس کردید که با در پیش گرفتن این راهکار‌ها باز هم اذیت می‌شوید، باید از مشاور کمک بگیرید تا بتوانید خودتان را آرام کنید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر