مواردی که خیلی راحت به پوست شما آسیب می‌زنند

حتماً می‌دانید که برای داشتن پوستی بی نقص باید از کرم ضد آفتاب استفاده و از ترکاندن جوش هایتان خودداری کنید. با این حال، احتمالاً نمی‌دانید که هر چیزی، از دارو‌های ضد آلرژی گرفته تا حمام روزانه می‌تواند به پوست صدمه بزند.
مواردی که خیلی راحت به پوست شما آسیب می‌زنند
کد خبر : ۵۴۵۶۹

حمام کردن با آب داغ باعث خشکی پوست می‌شود و می‌تواند حتی به سطح پوست صدمه وارد کند. این امر می‌تواند منجر به بروز مشکلات پوستی همچون قرمزی، پوسته پوسته شدن، خارش یا حتی افزایش اگزما شود.


حتماً می‌دانید که برای داشتن پوستی بی نقص باید از کرم ضد آفتاب استفاده و از ترکاندن جوش هایتان خودداری کنید. با این حال، احتمالاً نمی‌دانید که هر چیزی، از دارو‌های ضد آلرژی گرفته تا حمام روزانه می‌تواند به پوست صدمه بزند.

در ادامه از عادت‌ها و عوامل محیطی‌ای خواهیم گفت که بی آنکه بدانید به پوست تان صدمه می‌زنند.

۱- شنا در استخر

زدن کرم ضد آفتاب شاید از پوست تان در برابر نور خورشید هنگام شنا در استخر محافظت کند، اما شما را از آثار کلر آب استخر در امان نگه نمی‌دارد.

کلری که جهت ضدعفونی به آب استخر اضافه می‌شود می‌تواند چربی طبیعی‌ای که مو‌ها و پوست تان برای حفظ رطوبت و سلامتی خود به آن نیاز دارند را از میان ببرند و پوست را حساس و دچار خارش کند؛ بنابراین از شنای طولانی مدت خودداری کنید و بعد از شنا نیز یک دوش بگیرید.

۲- خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک‌های دائمی روی پوست شود.

کسانی که به پهلو می‌خوابند اغلب چین و چروک‌های عمیق تری در آن سمت صورت شان که شب‌ها با آن می‌خوابند، دارند، و همینطور چین و چروک‌های عمومی در قسمت گونه‌ها و چانه.

خوابیدن به پشت یا چپ و راست شدن هنگام خواب روش خوبی برای کاهش صدمات ناشی از خوابیدن به پهلو است.

۳- دارو‌های آلرژی

بعضی دارو‌های آلرژی می‌توانند منجر به بروز مشکلات پوستی شوند.

به طور خاص، اسپری‌های استروئیدی می‌توانند کسانی که پوست آن‌ها مستعد جوش یا روزاسه است را به دردسر بیاندازند.

اگر متوجه شده اید که همزمان با ظاهر شدن آلرژی تان دچار مشکلات پوستی می‌شوید، ممکن است عارضه‌ی جانبی دارویی باشد که برای کنترل آلرژی خود مصرف می‌کنید؛ بنابراین با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت امکان درمان دیگری برای شما تجویز کند.

۴- مصرف زیاد شیرینی جات

مصرف زیاد شیرینی جات می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود.

قند باعث تغییرات هورمونی در بدن می‌شود، مشابه اتفاقی که هنگام تجربه‌ی اضطراب برای بدن رخ می‌دهد و به کلاژن و الاستین پوست صدمه می‌زند.

پژوهش‌ها می‌گوید مصرف زیاد قند می‌تواند پوست را شکننده کند و خاصیت ارتجاعی آن را از میان ببرد.

۵- مصرف سیگار

همه می‌دانند که مصرف سیگار مشکلات زیادی برای سلامتی بدن، از جمله سرطان و بیماری‌های قلبی به بار می‌آورد، اما شاید از آسیبی که می‌تواند به پوست وارد کند بی خبر باشید.

پزشکان معتقدند یکی از بدترین کار‌هایی که می‌توان برای پیر کردن دائمی پوست خود کرد، مصرف سیگار است.

مصرف سیگار می‌تواند مشکلات مختلفی برای پوست ایجاد کند، از شل شدن پوست زیر چشم‌ها گرفته تا از میان رفتن یکدستی رنگ پوست و ایجاد چین و چروک.

۶- استفاده از اسپری مو برای تثبیت آرایش صورت

استفاده از اسپری مو برای تثبیت آرایش صورت شاید ترفند زیبایی خوبی برای ماندگاری بیشتر آرایش تان باشد، اما در دراز مدت به پوست تان صدمه می‌زند.

اسپری مو دارای موادی است که می‌توانند پوست را حساس کنند و باعث خارش، قرمزی و التهاب پوست شوند؛ بنابراین برای افزایش ماندگار آرایش خود از محصولات مخصوص تثبیت آرایش استفاده کنید و هنگام استفاده از اسپری مو برای موهایتان هم صورت تان را بپوشانید.

۷- حمام روزانه

اگر حمام روزانه تان طولانی و داغ است، در حال صدمه زدن به پوست خود هستید.

حمام کردن با آب داغ باعث خشکی پوست می‌شود و می‌تواند حتی به سطح پوست صدمه وارد کند. این امر می‌تواند منجر به بروز مشکلات پوستی‌ای همچون قرمزی، پوسته پوسته شدن، خارش یا حتی افزایش اگزما شود.

برای حل این مشکل از حمام کردن با آب خیلی داغ خودداری کنید و بعد از حمام نیز به پوست خود کرم مرطوب کننده بزنید.

۸- استفاده از عینک نامناسب

خودداری از مراجعه به چشم پزشک می‌تواند باعث شود بزرگ‌تر از سن واقعی تان به نظر برسید.

تنگ کردن مداوم چشم‌ها و انجام دیگر حرکات صورت به صورت پیوسته می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک شود. وقتی دائماً چشم هایتان را جمع می‌کنید تا بهتر بتوانید ببینید یا آفتاب چشم هایتان را اذیت نکند، باعث عمیق‌تر و ماندگارتر شدن چین و چروک‌های دور چشم هایتان می‌شوید.

استفاده از عینک مناسب شماره‌ی چشم‌ها و همینطور استفاده از عینک آفتابی جلوی چنین صدمات پوستی‌ای را می‌گیرد.

۹- لایه برداری زیاد پوست

لایه برداری مکرر پوست یا استفاده از اسکراب‌های دانه درشت می‌تواند صدمات چشمگیری به پوست وارد کند.

اغلب افراد از اسکراب به مدتی طولانی یا با فشار زیاد استفاده می‌کنند. این کار مثل این است که پوست خود را دچار یک سوختگی درجه یک یا درجه دو کنید.

استفاده از لایه بردار‌هایی مانند اسکراب شکر یا قهوه می‌تواند پوست را حساس کند و حتی باعث پارگی عروق خونی شود. هنگام استفاده از اسکراب از وارد کردن فشار زیاد به پوست خودداری کنید یا به جای اسکراب، از لایه بردار‌های شیمیایی ملایم استفاده کنید.

۱۰- نشستن کنار پنجره هواپیما

احتمالاً در روز‌های آفتابی زدن کرم ضد آفتاب پیش از خروج از خانه را فراموش نمی‌کنید، اما آیا تا به حال به زدن ضد آفتاب پیش از سوار شدن به هواپیما هم فکر کرده اید؟ نشستن در کنار پنجره در هواپیما می‌تواند به پوست صدمه بزند.

وقتی در هواپیما هستید، پنجره‌ها تنها جلوی رسیدن پرتو‌های فرابنفش B را می‌گیرند، نه پرتو‌های فرابنفش A. از آنجایی که در سفر هوایی، به لایه‌ی ازون بسیار نزدیک‌تر هستید، ضرر پرتو‌های خورشید هم بیشتر می‌شود.

این بدان معنی است که پرتو‌های فرابنفش می‌توانند از شیشه‌ی پنجره‌های هواپیما عبور کنند و به پوست صدمه بزنند؛ بنابراین پیش از نشستن در کنار پنجره‌ی هواپیما در سفر‌های هوایی طولانی، حتماً کرم ضد آفتاب بزنید.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
روزیاتو
مجله زندگی
ارسال نظر