معمای پیچیده قتل مهاجر ایرانی در ترکیه | مرگ به‌دلیل ضربه شدید جسم سخت

علت تامه مرگ ضرب و شتم شدید با جسم سخت بوده است. همچنین به نظر می‌رسد قربانی به احتمال زیاد در خاک ترکیه به قتل رسیده و در پزشکی قانونی این کشور نیز جسدش کالبد شکافی شده است.
معمای پیچیده قتل مهاجر ایرانی در ترکیه | مرگ به‌دلیل ضربه شدید جسم سخت
کد خبر : ۵۵۷۳۸

مرگ مرموز یک مهاجر غیرقانونی که جسدش ۲ سال پیش در مرز ایران و ترکیه از سوی هنگ مرزی کشف شد، پرونده پیچیده‌ای را پیش روی دستگاه قضایی گشوده است.

رسیدگی به این پرونده از ۲ سال قبل با کشف جسد مردی جوان در مرز ایران و ترکیه از سوی مأموران هنگ مرزی ایران آغاز و پس از آن جسد با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل شد. کارشناسان این سازمان پس از معاینه‌های اولیه در گزارشی اعلام کردند: «علت تامه مرگ ضرب و شتم شدید با جسم سخت بوده است. همچنین به نظر می‌رسد قربانی به احتمال زیاد در خاک ترکیه به قتل رسیده و در پزشکی قانونی این کشور نیز جسدش کالبد شکافی شده است.»

چند روز بعد خانواده‌ای با مراجعه به پلیس عنوان کردند که پسرشان بهروز قصد داشته به صورت قاچاقی از مرز ایران به کشور ترکیه برود، اما ناپدید شده است. از آنجا که نشانی‌های اعلام شده این خانواده با جسد کشف شده در پزشکی قانونی مشابهت داشت آن‌ها به پزشکی قانونی فرستاده شدند و با مشاهده جسد هویت او را تأیید کردند. با مشخص شدن هویت مقتول، مأموران با تحقیقات بیشتر پی بردند که پسر جوان به همراه چند نفر قصد خروج غیرقانونی از کشور را داشتند.

خانواده وی در توضیح به مأموران گفتند: چند ماه پیش پسرمان تصمیم گرفت که از کشور خارج شود و از آنجا که پاسپورت نداشت با یک قاچاقچی آشنا و قرار بر این شد در مقابل پرداخت چند میلیون تومان او را به شهر وان ببرد. ما متوجه شدیم که از آن تیم چند نفرشان به ترکیه رسیده‌اند، اما پسر ما از سوی هنگ مرزی ترکیه بازداشت شده است.

در ادامه خانواده مقتول با تنظیم شکایتی خواستار پیگیری ماجرای مرگ پسرشان شدند و پلیس، وکیل اولیای دم و وزارت امور خارجه ایران با ارسال نامه‌ای از دولت ترکیه خواستند وضعیت رخ داده برای تبعه ایرانی در خاک ترکیه را توضیح دهد و در نهایت وزارت خارجه این کشور در پاسخ به این درخواست اعلام کرد که چنین شخصی در کشور ترکیه نبوده و پرونده‌ای به نام او ثبت نشده است. همچنین هنگ مرزی ترکیه ضرب و شتم مرد ایرانی را نپذیرفت.

در حالی که پرونده با ابهامات متعددی روبه‌رو بود بعد از ۲ سال اولیای دم با مراجعه به دادگاه کیفری خواهان دریافت دیه پسرشان از صندوق بیت‌المال شدند و پرونده برای رسیدگی به شعبه ۲ دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در دادگاه چه گذشت
در ابتدای این جلسه، وکیل اولیای دم به جایگاه رفت و گفت: شواهد و بررسی‌های ما نشان می‌دهد که بهروز از سوی هنگ مرزی ترکیه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و کشته شده است. پس از آن هم در پزشکی قانونی کشور ترکیه کالبدشکافی شده و در نهایت جسد او با آثار ضرب و شتم و کالبدشکافی به نزدیکی هنگ مرزی ایران منتقل و کشف شده است.

وی ادامه داد: ما در این ۲ سال نامه‌نگاری و درخواست‌های متعددی از مسئولان مربوطه در کشور ترکیه داشتیم و دستگاه‌های ذی‌ربط در کشورمان هم همکاری خوبی با اولیای دم داشته‌اند، اما کشور ترکیه مدعی شده چنین شخصی وارد ترکیه نشده و پرونده‌ای ندارد. حالا هم به خاطر اینکه نتوانستیم عامل یا عاملان قتل را شناسایی کنیم اولیای دم درخواست پرداخت دیه از صندوق بیت‌المال را دارند.

قاضی از وکیل پرونده پرسید: چرا اولیای دم گواهی انحصار وراثت ندارند؟

وکیل پاسخ داد: به این خاطر که پزشکی قانونی کشورمان اعلام کرده تا پزشکی قانونی ترکیه گزارش کالبدشکافی صورت گرفته شده را اعلام نکند، نمی‌توانیم گواهی انحصار وراثت را صادر کنیم چراکه وضعیت قربانی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. حالا، چون پرونده به بن‌بست رسیده و برای اینکه خون قربانی که تبعه ایران و یک مسلمان است، پایمال نشود درخواست دیه از دادگاه داریم.

قاضی به وکیل گفت: در حال حاضر ابهامات متعددی وجود دارد. از جمله اینکه معلوم نیست واقعا وی از سوی هنگ مرزی ترکیه کشته شده یا افراد دیگری مسبب قتل او بوده‌اند. البته این موضوع را هم مدنظر داشته باشید که بهروز به صورت غیرقانونی وارد خاک ترکیه شده و هنگ مرزی هر کشوری می‌تواند در مقابل ورود قاچاقچیان و افرادی که به صورت غیرقانونی وارد خاک آن کشور می‌شوند واکنش نشان دهد.

در پایان جلسه، قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

ارسال نظر