خبر مهم | به ادارات دولتی از مدارک‌تان کپی ندهید ، خلاف است

در ۲۰۰ دستگاه در ۲۰۰ هزار نقطه کشور سرویس احراز هویت را ارائه می‌دهیم و با توجه به همین مسأله نیازی نیست که به مانند گذشته از مدارک هویتی افراد کپی گرفته و یا تصویرش را دریافت کنند
خبر مهم | به ادارات دولتی از مدارک‌تان کپی ندهید ، خلاف است
کد خبر : ۵۶۲۷۲

احمد وحیدی وزیر کشور پنجم دی ماه امسال در حاشیه رونمایی از سند هویتی شهید فخری زاده گفت که دریافت کپی‌های کاغذی مدارک هویتی توسط دستگاه‌های مختلف نیاز نیست.

آقای وحیدی اضافه کرد که وقتی دستگاه‌ها می‌توانند به سامانه‌های ثبت احوال متصل شوند و به صورت برخط این مدارک هویتی را دریافت کنند این مسیر قطعا مسیر امن‌تری نیز خواهد بود و رفاه مردم را نیز به همراه دارد و نباید نسبت به دریافت کپی‌های کاغذی اقدام کنند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه دستگاه‌ها باید به تکالیف قانونی خود عمل کنند، ادامه می‌دهد که به متن قانون مراجعه کنند و از امکانات و ظرفیت‌های ایجاد شده بهره بگیرند.

روند ادامه دار دریافت کپی مدارک

در عین حال هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشوراظهار کرد که براساس قوانین موجود کشور دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی به هنگام ارائه خدمات به هیچ وجه نباید از مردم کپی و یا تصویر مدارک هویتی را دریافت کنند. این قانون است و اگر جایی صورت بگیرد خلاف قانون است.

اما پویش‌های مردمی می‌گویند همچنان در ادارت دولتی و خصوصی از مردم کپی مدارک دریافت می‌شود. یکی از همین پویش‌ها که ده‌ها امضا دارد خواستار توقف دریافت کپی مدارک در ادارات دولتی شد. این پویش می‌نویسد: «اخذ کپی و مدارک برابر با اصل شده در ادارت دولتی به شکل بی‌رویه‌ای ادامه دارد و صرفاً باعث طولانی شدن و انجام کار و نارضایتی مراجعان می‌شود. در حالی که با الکترونیکی شدن رویه‌های اداری انتظار می‌رفت این مسأله اصلاح شود.»

یکی دیگر از پویش‌های مردمی فارس من تأکید می‌کند که «دریافت کپی مدارک هویتی از مردم در ادارات حذف شود»، این پویش مردمی اضافه می‌کند که «همه دستگاه‌های اجرایی برای احراز اصالت هویت بر خط و حذف دریافت کپی مدارک هویتی (کارت هوشمند ملی و شناسنامه) اقدام کنند.»

دریافت مدارک هویتی تخلف است

هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور به خبرنگار رفاه اجتماعی فارس گفت:در ۲۰۰ دستگاه در ۲۰۰ هزار نقطه کشور سرویس احراز هویت را ارائه می‌دهیم و با توجه به همین مسأله نیازی نیست که به مانند گذشته از مدارک هویتی افراد کپی گرفته و یا تصویرش را دریافت کنند، چرا که ادرات خدمات رسان می‌توانند به صورت برخط و آنلاین اصالت هویتی مراجعه کنندگان را دریافت کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: براساس قانون باید ادارت از دریافت کپی مدارک هویتی خودداری کنندو به هیچ وجه مطابق قانون حق این کار را ندارند. 

شاید از مدارکتان سوء استفاده شود

کارگر با اشاره به برخی مشکلات تحویل کپی مدارک، ابراز کرد: این اقدام علاوه بر آن که هزینه‌های خدمات را برای شهروندان افزایش می‌دهد، امکان دارد که این مدارک مورد سوء استفاده قرار گیرند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تأکید کرد: نظارت بر اجرای این قانون تعریف شده و سازمان بازرسی می‌تواند ورود کند و ما آمادگی این را داریم که اگر به سازمان ثبت احوال تخلف ادارات و سازمان‌ها را اعلام کنند ما از مراجع ذی ربط آن را پیگیری کنیم. کلیه مراجع خصوصی و غیر دولتی و دولتی می‌توانند از طریق سامانه هدا سرویس احراز هویت ما را دریافت کنند.

 سازمان اداری استخدامی کشور نیز تأکید کرده که دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها به هیچ وجه نباید تصاویر مدارک، خصوصاً مدارک هویتی از افراد دریافت کنند چرا که سازمان ثبت احوال تمام نیازمندی‌های دستگاه‌های گوناگون، برای استعلام اطلاعات هویتی افراد را ارائه داده است و ضرورتی ندارد که دستگاه‌ها کپی مدارک هویتی افراد را دریافت کنند.

منبع :
فارس
ارسال نظر