پرمصرف‌ترین مُسکن ایرانی را بشناسید | این قرص هزارویک عارضه دارد ، نخورید !

حالا، اما FDA اعلام کرده که نه تن‌ها دارو‌هایی با نام انحصاری استامینوفن بلکه بیش از ۶۰۰ داروی دیگر، چه نسخه‌ای و چه بدون نسخه (OTC) حاوی استامینوفن‌ها هستند و برای تسکین درد‌های مختلف و کاهش تب، تجویز یا خودسرانه مصرف می‌شوند.
پرمصرف‌ترین مُسکن ایرانی را بشناسید | این قرص هزارویک عارضه دارد ، نخورید !
کد خبر : ۵۶۶۳۵

محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین مٌسکن ایرانی‌ها عوارض جدی دارد. «استامینوفن» که سال‌هاست به‌عنوان یک داروی کم‌عارضه برای هر دردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از درمان علائم سرماخوردگی، سرفه و آنفلوآنزا تا کاهش تب و تسکین درد ناشی از سردرد، درد عضلانی، دوره قاعدگی، گلودرد، دندان‌درد و کمردرد. آمار مصرفش هم در ایران بالاست.

گفته می‌شود که مصرف سالانه استامینوفن در ایران بیش از یک میلیارد قرص است و سال گذشته هم سازمان غذا و دارو آن را در فهرست پرمصرف‌ترین دارو‌های کشور اعلام کرد.

دارویی که هم بدون نسخه (OTC) عرضه می‌شود و هم قیمت آزاد آن خیلی بالا نیست؛ چیزی حدود ۱۰ هزار تومان برای هر ورق. اما حالا یک توصیه جدی از سوی اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا (FDA) مطرح شده، عوارض جدی استفاده بیش از حد از استامینوفن‌ها. چون نه‌تن‌ها دارویی با همین نام انحصاری، بلکه صد‌ها داروی دیگر هم حاوی استامینوفن هستند و می‌توانند میزان مصرف روزانه و احتمال نیاز به پیوند کبد و بروز مرگ را افزایش دهند.

زنان بیشتر استامینوفن مصرف می‌کنند
چندی پیش ایرج خسرونیا، رئیس جامعه متخصصان داخلی به سیناپرس اعلام کرده بود سرانه مصرف دارو‌های مسکن در ایران از تمام کشور‌ها بیشتر است و به‌دلیل ارزان بودن این داروها، در همه خانه‌ها چند ورق پیدا می‌شود. خانم‌های ایرانی هم بیشتر از آقایان مصرف‌کننده استامینوفن هستند و هر درد ساده‌ای را با این دارو برطرف می‌کنند، چون فرهنگ غلط عوارض کمتر آن در جامعه رواج یافته.

او به مضر بودن همه دارو‌های مسکن هم اشاره کرده و گفته بود مسکن‌ها عوارضی روی سیستم گوارش دارند و موجب کم‌خونی، میکروب کبدی و عارضه‌هایی برای مخاط معده می‌شوند.

حالا، اما FDA اعلام کرده که نه تن‌ها دارو‌هایی با نام انحصاری استامینوفن بلکه بیش از ۶۰۰ داروی دیگر، چه نسخه‌ای و چه بدون نسخه (OTC) حاوی استامینوفن‌ها هستند و برای تسکین درد‌های مختلف و کاهش تب، تجویز یا خودسرانه مصرف می‌شوند.

آن‌ها توصیه کرده‌اند که هنگام استفاده از یک دارو یا ترکیبی از دارو‌های حاوی این دارو دقت کنید که از حد مجاز روزانه استامینوفن تجاوز نکنید، چون مصرف دقیق و صحیح این دارو‌ها می‌تواند بی‌خطر و مؤثر باشد، اما مصرف بیش از حد منجر به آسیب شدید کبدی و حتی اوردوز خواهد بود. تاکیدشان هم حداکثر مصرف ۴ گرم دوز استامینوفن برای بزرگسالان در روز است، چون مصرف بیش از اندازه می‌تواند منجر به بروز آسیب به‌ویژه از بین رفتن کبد شود.

بر اساس اعلام آن‌ها علائم مصرف بیش از حد استامینوفن عبارتند از تهوع، استفراغ، درد شکم، گیجی و زردی (در پوست و چشم).

این که استامینوفن‌ها شناخته‌شده‌ترین و پرمصرف‌ترین مسکن‌های موجود در کشور هستند و عوارضی هم دارند را راضیه کشاورز ملکی، سرپرست گروه تجویز مصرف منطقی و اطلاع‌رسانی فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو هم تأیید می‌کند.

او در توضیح بیشتر به همشهری می‌گوید: این دارو به‌صورت عام به‌عنوان داروی ضد درد رایج است که با تجویز پزشک یا مصرف غیرمنطقی برای درد‌های مختلف یا کاهش تب در کودکان و بزرگسالان استفاده می‌شود. اما نکته مهم اینجاست که استامینوفن‌ها نباید برای هر درد و التهابی استفاده شوند، چون یکی از جدی‌ترین عوارض همین بحث آسیب به کبد است. استامینوفن در کبد متابولیزه و منجر به سیروز کبدی یا از بین رفتن سلول‌های کبد می‌شود.

کشاورز درباره دلایل آمار بالای مصرف این دارو در کشور عنوان می‌کند: استامینوفن‌ها بدون نسخه هم قابل تهیه هستند و به همین دلیل زیاد استفاده می‌شوند، مردم این دارو را به‌عنوان یک مسکن کم‌عارضه می‌شناسند، درحالی‌که مصرف غیرمنطقی‌اش می‌تواند عوارض متعددی داشته باشد.

این کارشناس درباره توصیه FDA به وجود استامینوفن در سایر دارو‌ها هم توضیح می‌دهد: برخی دارو‌ها در ترکیب‌شان استامینوفن دارند. ازجمله داروی سرماخوردگی «ادالت کلد» که از دارو‌های مختلف تشکیل می‌شود و استامینوفن هم دارد. نووافن و کلداستاپ هم حاوی استامینوفن است. زمانی که بیمار چند دارو به‌صورت همزمان استفاده می‌کند، اگر حاوی استامینوفن باشند، میزان مصرف را افزایش می‌دهد و آسیب‌زاست.

او توصیه می‌کند: فرهنگ مصرف دارو در کشور ما به‌گونه‌ای است که مردم برای درد‌های ساده به پزشک مراجعه نمی‌کنند و به داروخانه می‌روند. در این حالت بهترین توصیه این است که از مشاوران داروساز کمک بگیرند و برای خرید دارو، عوارض و ترکیباتی که دارد توضیح بخواهند. اینکه داروی مدنظرشان چه کاربرد یا چه تسکینی دارد. تنها راه مقابله با مصرف بیش از حد قرص‌های مسکن فرهنگسازی است به‌طوری که باید عوارض ناشی از مصرف خودسرانه دارو‌ها به‌ویژه قرص‌های مسکن به افراد اطلاع‌رسانی شود.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر