مصرف یک دارو در انگلیس ۳ هزار قربانی گرفت

تحقیقات یک رسانه انگلیسی نشان می‌دهد که تنها در ۵ سال گذشته بیش از سه هزار نفر در اثر داروی تجویز شده به نام پره گابالین در انگلیس که مشخص شده عوارض زیادی هم دارد جان خود را از دست داده‌اند.
مصرف یک دارو در انگلیس ۳ هزار قربانی گرفت
کد خبر : ۵۹۷۵۸

روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" در مطلبی از مرگ هزاران نفر در انگلیس به دلیل مصرف یک دارو خبر داد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها یک دارو باعث مرگ هزاران نفر در بریتانیا شده است و این دارو همچنین یکی از رایج‌ترین ترکیبات فعال تجویز شده در آلمان است.

تحقیقات "ساندی تایمز" نشان می‌دهد که تنها در پنج سال گذشته حدود ۳۴۰۰ نفر بر اثر مصرف داروی پره گابالین جان خود را در این کشور از دست داده اند. ۱۲ سال پیش این تعداد ۹ نفر بود که در سال ۲۰۲۲ این تعداد به ۷۸۰ نفر رسیده است. به گزارش تایمز، این سریع‌ترین افزایش مرگ و میر ناشی از استفاده از یک داروی اعتیاد آور در بریتانیا است.

به گفته سرویس بهداشت ملی انگلیس (NHS)، این دارو برای درمان صرع و اضطراب استفاده می‌شود. این دارو فقط با نسخه پزشک و به صورت کپسول، قرص یا مایع در دسترس است. این دارو همچنین یکی از دارو‌هایی است که اغلب در آلمان تجویز می‌شود.

بر اساس اطلاعات سرویس بهداشت ملی انگلیس این دارو با کاهش فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز، صرع را متوقف می‌کند.

برای درد عصبی، با تأثیر بر سیگنال‌های درد که از مغز و پایین ستون فقرات حرکت می‌کنند، درد را مسدود می‌کند.

در طول اضطراب، مغز را از ترشح مواد شیمیایی که باعث ترس می‌شوند، باز می‌دارد.

این دارو ابتدا به عنوان درمان صرع وارد بازار شد. امروزه برای اضطراب و اعصاب نیز تجویز می‌شود، اما طبق تحقیقات تایمز و داده‌های رسمی NHS، فهرست عوارض جانبی آن شامل موارد زیر از قبیل سردرد، خستگی، سرگیجه، تنگی نفس، اسهال، نوسانات خلقی، اندام‌های متورم، تاری دید، مشکلات حافظه و برخی عوارض دیگر است.

چیزی که به خصوص در مورد این دارو مشکل ساز است این است که می‌تواند خلق و خوی سرخوشانه ایجاد کند، اما همچنین می‌تواند اعتیادآور باشد. معتادان دیگر نمی‌توانند مصرف این دارو را کنترل کنند و در بسیاری از موارد به ابتکار خود دوز دارو را افزایش می‌دهند یا آن را با سایر مواد مخدر ترکیب می‌کنند. این می‌تواند منجر به عواقب جدی یا حتی مرگبار شود. طبق یک مطالعه سوئدی در سال ۲۰۱۹، مصرف پرگابالین مستقیماً با افزایش خطر خودکشی و مصرف بیش از حد تصادفی مرتبط بوده است.

تنها در انگلیس باید بیش از هشت میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ نسخه‌ای برای این دارو دریافت کرده باشند. فقط یک سال قبل، مؤسسه ملی تعالی بهداشت و مراقبت از حرفه پزشکی خواست تا اقدامات ایمنی هنگام تجویز را بهبود بخشد. با این حال، از آن زمان به بعد، نسخه‌ها به طور پیوسته افزایش یافته است. یکی از پزشکان به تایمز گفت: «تجویز پره گابالین مانند فروش خودرو بدون ترمز است.»

بر اساس اطلاعات کمیسیون داروی انجمن پزشکی آلمان، پره گابالین همچنین یکی از مواد موثره تجویز شده در آلمان است.

درخواست برای داده‌ها و ارقام فعلی در مورد مرگ و میر نسخه‌ها و اعتیاد به پرگابالین از کمیسیون دارویی IPPEN.MEDIA، در آلمان تاکنون بی پاسخ مانده است.

مجله زندگی
ارسال نظر