این افراد هیچ‌وقت کرونا نمی‌گیرند

شیر مادر آنتی‌بادی‌های کووید ۱۹ را به نوزادانی که برای واکسینه شدن بسیار کوچک هستند، منتقل می‌کند. به گفته محققان، دریافت دوز یادآور توسط مادر بسیار مهم است، زیرا سطح آنتی بادی ممکن است به مرور زمان کاهش یابد
این افراد هیچ‌وقت کرونا نمی‌گیرند
کد خبر : ۵۹۹۲۲

شواهد بیشتری اثرات سلامتی تغذیه با شیر مادر و دوز یادآور واکسن کووید را تقویت می‌کند، به نظر می‌رسد مادران شیرده و واکسینه شده آنتی بادی‌های ضد کووید را به نوزادان خود منتقل می‌کنند.

این یافته بسیار مهم است، زیرا نوزادان زیر ۶ ماه واجد شرایط دریافت واکسن کووید نیستند.

دکتر «ویویان والکارس»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه آلاباما، می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم که شیر مادر ممکن است نقش مهمی در محافظت از نوزادان در شش ماه اول زندگی در برابر کووید داشته باشد.»

والکارس افزود: «مصونیت حتی می‌تواند جان آن‌ها را نجات دهد، زیرا ما همچنان شاهد بستری شدن نوزادان در بیمارستان به دلیل عفونت کووید ۱۹ هستیم.»

مطالعات قبلی از این نظریه حمایت کرده‌اند که زنان پس از دریافت واکسن‌های کووید، آنتی‌بادی‌های دفاعی را به نوزادان شیرده منتقل می‌کنند.

در این مطالعه، ۱۴ زن که به نوزاد خود شیر می‌دادند، تحت نظر قرار گرفتند. سطح آنتی بادی در خون هر مادر (قبل و بعد از دریافت دوز یادآور واکسن کووید)، شیر مادر و مدفوع هر نوزاد مورد آزمایش قرار گرفت.

این مطالعه مجدداً نشان داد که شیر مادر آنتی‌بادی‌های کووید ۱۹ را به نوزادانی که برای واکسینه شدن بسیار کوچک هستند، منتقل می‌کند. به گفته محققان، دریافت دوز یادآور توسط مادر بسیار مهم است، زیرا سطح آنتی بادی ممکن است به مرور زمان کاهش یابد.

به گفته محققان، وقتی نوزادان به دنیا می‌آیند، سیستم ایمنی نابالغی دارند، بنابراین به شدت به سیستم ایمنی مادر متکی هستند. زمانی که نوزادان در حال ساختن سیستم ایمنی خود هستند، تغذیه با شیر مادر می‌تواند در این بین عمل کند.»

والکارس گفت: «همه این‌ها نشان می‌دهد که شیر مادر و تغذیه با شیر مادر برای سلامت نوزاد در طول یک بیماری همه گیر چقدر مهم است».

منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر