این خودرو‌ها در لیست قطع سهمیه بنزین قرار گرفتند

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: از آغاز اجرای طرح عدم تخصیص سهمیه سوخت به خودرو‌های فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث نفت گازسوز تاکنون، ۵۶ هزار خودروی فاقد بیمه شناسایی شد.
این خودرو‌ها در لیست قطع سهمیه بنزین قرار گرفتند
کد خبر : ۵۹۹۴۱

سید کاظم عزیزی با اشاره به ماده ۴۸ قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث، اظهار کرد: بر اساس آن ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مکلف است تا از صدور کارت سوخت و تخصیص سهمیه سوخت برای وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث جلوگیری به عمل آورد.

وی افزود: در همین راستا با محوریت ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و تعامل و هماهنگی سایر دستگاه‌ها، دررابطه با نحوه شناسایی دقیق خودروهای فاقد بیمه و اعمال عدم تخصیص سهمیه سوخت به این گروه از خودروها و سپس برقراری مجدد سهمیه سوخت خودروهای دریافت کننده بیمه نامه، برنامه ریزی عملیاتی جامع صورت گرفت که در نتیجه آن هم اکنون این طرح در بخش ناوگان نفت گازسوز به طور کامل اجرایی شده است.

 

عزیزی با بیان اینکه اجرای قانون در بخش ناوگان نفت گازسوز نتایج اثربخش و منافع بالایی برای کشور به همراه داشته است، گفت: مراجعه نزدیک به ۶۰ درصدی جامعه هدف این طرح برای اخذ بیمه نامه شخص ثالث، یکی از نتایج اصلی این طرح بوده است که ارتقاء سطح ایمنی، امنیت و انضباط در حوزه حمل و نقل سنگین کشور را در پی داشته که این مهم از اهداف اصلی قانونگذار بوده است.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۴۰ درصد مخاطبان طرح تاکنون نسبت به تمدید بیمه نامه اقدام نکرده اند و کماکان مشمول عدم تخصیص سهمیه سوخت هستند. این گروه عمدتاً کسانی بودند که خودروی آنها در چرخه حمل و نقل عمومی غیرفعال بوده و کارت سوخت خود را به افراد غیر داده بودند و یا در نقاط مرزی از کارت آنها برای سوخت‌بری استفاده می‌شد که طبق برآورد صورت گرفته سهمیه سوخت تخصیصی به این ۲۴ هزار خودرو ۱.۵ میلیون لیتر در روز بوده است که صرفه جویی حاصل از آن بیش از ۵۰۰ میلیون لیتر در سال و معادل حدود ۰.۵ میلیارد دلار در سال بوده است لذا اجرای این طرح آثار و نتایجی در حوزه مدیریت مصرف سوخت و پیشگیری از قاچاق فرآورده های نفتی نیز داشته است.

منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر