پیام مستقیم آمریکا به ایران درباره حمله به کنسولگری سفارت ایران در دمشق

یک رسانه آمریکایی، در گزارشی مطرح کرد که یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید کاخ سفید در حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری سفارت ایران در دمشق، نقشی نداشته و اسرائیل تنها در دقایق آغازین این حمله و بدون ارائه جزئیات، به آن‌ها اطلاع داده است.
پیام مستقیم آمریکا به ایران درباره حمله به کنسولگری سفارت ایران در دمشق
کد خبر : ۶۱۷۸۷

«آکسیوس» از پیام مستقیم آمریکا به ایران درباره نقش نداشتن در حمله اسرائیل به بخش کنسولگری سفارت ایران در دمشق خبر داد.

یک رسانه آمریکایی، در گزارشی مطرح کرد که یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید کاخ سفید در حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری سفارت ایران در دمشق، نقشی نداشته و اسرائیل تنها در دقایق آغازین این حمله و بدون ارائه جزئیات، به آن‌ها اطلاع داده است.

«دوشنبه، ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳»، اسرائیل ساختمان کنسولی سفارت ایران در جنوب غربی دمشق را مورد حمله هوایی قرار داد. در این حمله، بخشی از ساختمان کنسولی سفارت ایران و اقامتگاه سفیر هدف قرار گرفت. در جریان این حمله هوایی، هفت نفر از جمله سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و سردار سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی به شهادت رسیدند.

در پی حمله هوایی روز دوشنبه اسرائیل به ساختمان کنسولی سفارت ایران در جنوب غربی دمشق، رسانه آمریکایی «آکسیوس»، در گزارشی مدعی شد که آمریکا به ایران گفته است هیچ نقشی در این حمله و اطلاعات گسترده‌ای درباره یک ساختمان کنسولی مربوط به ایران در سوریه نداشته است.

پایگاه خبری-تحلیلی آکسیوس در این‌باره نوشت: «این پیام نادر نشان می‌دهد که دولت بایدن، عمیقا نگران است که این حمله اسرائیل، به گسترش درگیری در سطح منطقه و ازسرگیری حملات شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به نیرو‌های آمریکایی شود.»

این رسانه آمریکایی نوشت: «یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا به آکسیوس گفت که آمریکا هیچ نقشی در حمله اسرائیل نداشته و ما پیش از وقوع آن مطلع نبودیم. یک مقام ارشد آمریکایی نیز گفت که آمریکا این را مستقیما به ایران منتقل کرده است.»

در ادامه گزارش آکسیوس آمده است: «سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل، سرلشکر زاهدی را که مدعی هستند در عرضه تسلیحات به حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان طرفدار ایران در لبنان و سوریه و هماهنگ کردن آن‌ها نقش داشته است، تحت تعقیی قرار داده بودند. به گفته یک مقام اسرائیلی، فرصت عملیاتی برای هدف قرار دادن او، در همین روز‌های اخیر ایجاد شد.

مقامات اسرائیلی و آمریکایی می‌گویند تل‌آویو چند دقیقه پیش از انجام شدن حمله نیروی هوایی خود، به دولت بایدن اطلاع داد، اما منتظر چراغ سبز نشان دادن آمریکا نیز نماند.

یک مقام آمریکایی در این‌باره اظهار کرد که در اخطار اسرائیل، به جزئیات اشاره نشده بود و درست وقتی انجام شد که جنگنده‌های ارتش آن برای حمله به پرواز درآمده بودند؛ به طور مثال، آن‌ها به آمریکا نگفته بودند که برنامه دارند یکی از ساختمان‌های سفارت ایران را هدف قرار بدهند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «این حمله مدت کوتاهی پس از یک جلسه مجازی محرمانه «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ارشد اسراییل برای بحث درباره جایگزین‌های حمله زمینی به رفح انجام شد.»

اگرچه، یک مقام آمریکایی گفته است که موضوع این حمله در سوریه، در طی این جلسه دو ساعت و نیمه، مطرح نشده است.

ساعاتی پس از حمله هوایی اسرائیل در دمشق، چندین حمله پهپادی از سوریه به سمت اسرائیل انجام شد که ادعا شده این حملات، توسط سامانه‌های هوایی ارتش اسرائیل رهگیری شده‌اند.

یک مقام دفاعی آمریکا نیز گفته است که «چند ساعت پس از حمله دمشق، یک پهپاد انتحاری در نزدیکی پایگاه نظامی آمریکا در «التنف» سوریه، شناسایی و منهدم شد. هیچ جراحت یا خسارتی به زیرساخت‌ها نیز گزارش نشده است.»

یک مقام ارشد اسرائیل نیز گفت که «ارتش این کشور، با وجود احتمال حملات تلافی‌جویانه از سوی آنچه نیرو‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران خوانده شده، در سطح آماده‌باش بالایی قرار گرفته است.»

منبع :
ایسنا
مجله زندگی
ارسال نظر