هوش‌مصنوعی قاتل مشاغل است یا خالق؟

شرکت پرسنلی Adecco نظرسنجی درباره هوش‌مصنوعی انجام داده است که نشان می‌دهد؛ هوش‌مصنوعی تعداد کارگران را کاهش می‌دهد.
هوش‌مصنوعی قاتل مشاغل است یا خالق؟
کد خبر : ۶۲۰۷۶

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که هوش‌مصنوعی منجر به این خواهد شد که بسیاری از شرکت‌ها در پنج سال آینده افراد کم‌تری را استخدام خواهد کرد و حدود 41 درصد از مدیران ارشد انتظار دارند که به دلیل تکنولوژی هوش‌مصنوعی نیروی کار کم‌تری داشته باشند.

هوش‌مصنوعی مولد که می‌تواند متن، عکس و فیلم را به راحتی ایجاد کند، احساس ترس در برخی از مشاغل را تحریک کرده است.

شرکت‌های فناوری، از جمله گوگل و مایکروسافت در ماه‌های اخیر موج اخراج را آغاز کرده، چون تمرکز خود را به سیستم‌هایی مانند Chatgpt OpenAI و Chatbot Gemini گوگل منتقل می‌کنند.

دنیس ماچول مدیرعامل Adecco گفت: "تقریبا همه مشاغل به نوعی تحت تأثیر هوش‌‎مصنوعی قرار خواهند گرفت و هوش‌مصنوعی می‌تواند یک قاتل شغلی باشد و همچنین می‌تواند یک خالق شغلی باشد.

وی در ادامه گفت: "ده سال پیش این ترس بزرگ وجود داشت که بسیاری از مشاغل توسط دیجیتال نابود خواهند شد، در حالی که در واقع بسیاری از مشاغل توسط دنیای دیجیتال ایجاد شده است و  بین شغل‌هایی که توسط هوش‌مصنوعی ایجاد و شغل‌هایی که نابود شده است، ما معتقدیم که این کار متعادل خواهد بود."

وی در پایان گفت: "ما قبلا به نمایندگی از مشتریانمان به آموزش و مهارت افراد مشغول بودیم و پروژه‌های مشاوره‌ای زیادی را فروخته و پیشرفت‌هایی که در آن می‌بینیم بسیار جالب است."

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
برنا
مجله زندگی
ارسال نظر