یک راه ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن

محققان در ۱۵ و ۳۰ دقیقه پس از فعالیت ورزشی از آن افراد نمونه برداری خون را انجام دادند تا غلظت سلول‌های کشنده طبیعی آنان را مورد آزمایش قرار دهند. آنان دریافتند که غلظت سلول‌های کشنده طبیعی در ۱۵ دقیقه اول فعالیت بدنی به طور قابل توجهی افزایش یافته بدون آن که افزایش بیش تری در ۳۰ دقیقه پس از فعالیت بدنی مشاهده شود.
یک راه ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن
کد خبر : ۶۲۷۰۶

 ورزش به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته شده و نتایج تحقیقات تازه نشان می‌دهند که ممکن است پس از تنها ۱۵ دقیقه این فواید را مشاهده کنید. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که بزرگسالان دست کم ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید داشته باشند. این مقدار ورزش نه تنها برای کاهش وزن مفید است بلکه می‌تواند برای قلب ما مفید باشد خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد و از سلامت روان مان حمایت کند.

 ربکا هانت نامزد دکتری دانشگاه هیوستن به "نیوزویک" می‌گوید:" فعالیت بدنی منظم به طور فزاینده‌ای به عنوان عاملی حیاتی در بهینه سازی عملکرد سیستم ایمنی شناخته می‌شود. فعالت بدنی در سطح یالا در قالب ورزش سلول‌های ایمنی را به جریان خون بسیج کرده و آن‌ها را قادر می‌سازد تا در سراسر بدن گردش کنند تا عملکرد‌های خود را انجام دهند عملکرد‌هایی مانند از بین بردن پاتوژن‌ها و سلول‌های سرطانی" و به طور خاص مشخص شده که ورزش غلظت نوع خاصی از گلبول‌های سفید خون به نام سلول‌های کشنده طبیعی (NK) را افزایش می‌دهد.

کار این سلول‌ها ساده است: هر سلولی را که در اطراف بدن به نظر می‌رسد را جستجو کرده و از بین ببرید. این شامل میکروب‌های بیماری زا و سلول‌های بدن ما می‌شود که در معرض خطر سرطانی شدن قرار دارند. مشکل این است که برخی از افراد به سختی می‌توانند هر روز در جلسات طولانی در باشگاه‌های ورزشی به ورزش بپردارند. با این وجود، طبق نتایج تحقیقات تازه ممکن است بتوانید این فواید را صرفا با یک تمرین ورزشی سریع مشاهده کنید.

محققان در مطالعه‌ای انجام شده در دانشگاه هیوستن این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که پیش از مشاهده افزایش قابل توجه سطح سلول‌های کُشنده طبیعی در خون چه مدت زمانی برای دوچرخه سواری ثابت لازم است و این که آیا جلسات ورزشی طولانی‌تر منجر به افزایش جمعیت سلولی می‌شوند یا خیر. تیم محققان برای انجام تحقیقات خود تحت هدایت هانت ده داوطلب در فاصله سنی ۱۸ تا ۴۰ سال را مورد بررسی قرار دادند تا به مدت ۳۰ دقیقه روی دوچرخه ثابت با شدت متوسط ورزش کنند. سپس محققان در ۱۵ و ۳۰ دقیقه پس از فعالیت ورزشی از آن افراد نمونه برداری خون را انجام دادند تا غلظت سلول‌های کشنده طبیعی آنان را مورد آزمایش قرار دهند. آنان دریافتند که غلظت سلول‌های کشنده طبیعی در ۱۵ دقیقه اول فعالیت بدنی به طور قابل توجهی افزایش یافته بدون آن که افزایش بیش تری در ۳۰ دقیقه پس از فعالیت بدنی مشاهده شود.

هانت می‌گوید:"نتایج ارزیابی به مزیت واضحی در افزایش سلول‌های کشنده طبیعی در جریان خون با ورزش بیش از ۱۵ دقیقه با شدت متوسط اشاره نمی‌کند".

با توجه به حجم نمونه کوچک مورد استفاده برای این مطالعه تحقیقات بیش تری برای تایید این نتایج مورد نیاز است، اما نتایج به شدت حاکی از آن است که فواید ورزش بر روی سیستم ایمنی تنها در ۱۵ دقیقه قابل مشاهده است. هانت این نتایج را در نشست فیزیولوژی آمریکا در لانگ بیچ در کالیفرنیا که ازتاریخ ۴ تا ۷ آوریل برگزار می‌شود ارائه خواهد کرد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر