علل مهم ایجاد حالت تهوع هنگام گرسنگی

احساس حالت تهوع هنگام گرسنگی یک احساس عجیب و غریب است، اما ظاهراً جزء احساسات رایج محسوب می‌شود؛ اما به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود که با شکم خالی احساس حالت تهوع پیدا کنید؟
علل مهم ایجاد حالت تهوع هنگام گرسنگی
کد خبر : ۶۳۹۵۱

حالت تهوع هنگام گرسنگی مشکلی است که برای همه افراد اتفاق افتاده و بسیار اتفاق نا خوشایندی است، و بسیاری از افراد به دنبال علت بروز این بیماری هستند.


احساس حالت تهوع هنگام گرسنگی یک احساس عجیب و غریب است، اما ظاهراً جزء احساسات رایج محسوب می‌شود؛ اما به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود که با شکم خالی احساس حالت تهوع پیدا کنید؟

احساس ناراحتی جسمی اولین علامت‌های رایج گرسنگی هستند. اگر شما مدت زمان طولانی تری گرسنه بمانید، احتمالاً احساس لرزش بدن و ضعف به شما غلبه می‌کند و نمی‌توانید تمرکز کنید. این اثرات رایج به دلیل گرسنگی نصف روز یا یک روز کامل است که برای همه شما آشنا هستند.

احساس حالت تهوع بعد از گرسنگی در مدت زمان طولانی، یک پدیده فیزیکی است. اگر قبلا در گوگل هم سرچ کرده باشید، احتمالاً با عبارت حالت تهوع هنگام گرسنگی مواجه شده اید که راهکار‌ها و پیشنهاداتی را برای شما ارائه می‌دهد. پس چیزی که مشخص است، این است که بسیاری از افراد هنگام گرسنگی با حالت تهوع مواجه می‌شوند، اما می‌خواهند بدانند که چرا این اتفاق می‌افتد.

احساس حالت تهوع هنگام گرسنگی علامت هایپوگلایسمی است؟


رایج‌ترین علامت هایپوگلایسمی خفیف یا معمولی که در آن سطح قند خون پایین‌تر از حد طبیعی است، شامل عرق، لرزش و تپش قلب و کمی اضطراب همراه با خستگی، سر درد و تاری دید است، اما دو علامت دیگر هم دارد که شامل گرسنگی و حالت تهوع هستند. هایپوگلایسمی با دیابت ارتباط نزدیک دارد. افراد مبتلا به دیابت از انسولین یا قرص‌های دیابت استفاده می‌کنند که احتمالاً باعث افت سطح قند خون می‌شود.

نخوردن وعده غذایی، دریافت نکردن کربوهیدرات به اندازه کافی و افزایش ناگهانی فعالیت فیزیکی عاملی برای هایپوگلایسمی در افراد مبتلا به دیابت است؛ هایپوگلایسمی یک پدیده نادر در افراد غیر دیابتی محسوب می‌شود. بعضی از وضعیت‌های پزشکی جدی ممکن است باعث افت قند خون شوند که شامل نارسایی قلب، کلیه آنتی بادی‌های دریافت کننده انسولین، آسیب جسمی شدید یا کمبود در بعضی هورمون‌های خاص است.

اگر علائم هایپوگلایسمی را در خودتان تشخیص دادید، فکر نکنید که به یک بیماری کشنده مبتلا شده اید. کاهش سطح قند خون همچنین می‌تواند به دلیل سوء تغذیه هم اتفاق بیفتد. گاهی اوقات وضعیت بای پس گاستریک یا افرادی که از آنورکسی عصبی رنج می‌برند یا کسانی که رژیم غذایی سخت دارند و مدت زمان خاص و قابل توجه گرسنه مانده اند، به این شرایط دچار می‌شوند.

پس حتما وعده غذایی متنوع و منظم بخورید و کالری کافی به بدن خود برسانید و به صورت منظم به پزشک مراجعه کنید و اجازه ندهید که گرسنه بمانید.

آیا گرسنگی و حالت تهوع علامت زخم گوارشی است؟


همه افراد مبتلا به زخم گوارش علائم مشهودی ندارند، اما بعضی از آن‌ها ممکن است درد احساس کنند یا یک نوع حس غیرمعمولِ سیری، مدفوع تیره، خستگی و یا کاهش وزن به آن‌ها غلبه کند و گرسنگی و حالت تهوع جزء علائم زخم گوارشی هستند، اما طبق مقالات موجود، این بیماران زمانی درد را احساس می‌کنند که شکمشان خالی باشد و یک دوره طولانی بین هر بار گرسنگی و حالت تهوع هیچ علائمی ندارند.

حالت تهوع و گرسنگی هنگام بارداری


اکثر خانم‌های باردار یعنی تقریباً ۹۰ درصد آن‌ها یک نوع حالت تهوع و استفراغ را تجربه می‌کنند. احتمالا شنیده اید که بعضی از غذاها، و بعضی از بو‌ها باعث حالت تهوع صبحگاهی در خانم‌های باردار می‌شود، اما آیا این اتفاق به دلیل شکم خالی رخ می‌دهد؟ احتمالاً بله!

تحقیقات نشان می‌دهد مادران بارداری که با حالت تهوع صبحگاهی مواجه هستند، احتمالا این اتفاق به خاطر شکم خالی آن‌ها رخ می‌دهد؛ پس نباید شکم خود را خالی نگه دارند. اگر باردار هستید و هر زمان که گرسنه می‌شوید، حالت تهوع می‌گیرید، باید سعی کنید وعده غذایی کوچکی را هر چند ساعت یکبار بخورید تا خیلی شکم تان خالی نماند.

البته مصرف مکمل آهن در سه ماه اول بارداری هم می‌تواند علت حالت تهوع هنگام گرسنگی باشد که بعضی از پزشکان مکمل‌های فولیک اسید را جایگزین آهن می‌کنند.

دارو و حالت تهوع هنگام گرسنگی


اگر از آنتی بیوتیک یا از دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و انواع مشابه استفاده می‌کنید یا حتی مکمل‌های مولتی ویتامین ساده مصرف می‌کنید، باید خیلی نسبت به دستورالعمل ثبت شده روی بسته بندی شان توجه داشته باشید.

این دارو‌ها ممکن است وضعیت دل و روده شما را بی قرار کند و باعث حالت تهوع شود، مخصوصاً اگر آن‌ها را با شکم خالی استفاده کنید.

چه دلایل دیگری برای حالت تهوع هنگام گرسنگی وجود دارد؟


علاوه بر آنچه گفتیم، دلایل دیگری هم میتوانند موجب حالت تهوع در شرایط گرسنگی شوند، دلایلی مثل:

سندروم پیش از قاعدگی


سندروم پیش از قاعدگی یکی از وضعیت‌هایی است که باعث افزایش و کاهش اشتها می‌شود و تغییراتی در میزان مصرف غذا در خانم‌ها به وجود می‌آورد که خودش می‌تواند عاملی برای حالت تهوع باشد.

استرس


یکی دیگر از دلایل حالت تهوع هنگام گرسنگی، استرس است که همراه با درد شکم به وجود می‌آید و پزشکان اغلب نمی‌توانند علت اصلی آن را تشخیص دهند، زیرا علت اصلی یک مشکل روحی است.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
نمناک
مجله زندگی
ارسال نظر