جزئیات مهم درباره افزایش تعرفه‌های معاینه فنی

سرپرست ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران اعلام کرد: با توجه به تفاوت ارزش زمین در شهر‌ها و هزینه تمام شده انجام معاینه فنی در نقاط مختلف کشور، نحوه نرخ گذاری معاینه فنی نیازمند بازنگری است و ما به شدت پیگیر هستیم که امسال تعرفه‌ها متناسب با هزینه خدمات افزایش یابد.
جزئیات مهم درباره افزایش تعرفه‌های معاینه فنی
کد خبر : ۶۳۹۷۰

سرپرست ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران گفت: با توجه به تفاوت ارزش زمین در شهر‌ها و هزینه تمام شده انجام معاینه فنی در نقاط مختلف کشور، نحوه نرخ گذاری معاینه فنی نیازمند بازنگری است و ما به شدت پیگیر هستیم که امسال تعرفه‌ها متناسب با هزینه خدمات افزایش یابد.

 سید محمد مهدی میرزایی قمی روز یکشنبه با بیان اینکه تعرفه‌های معاینه فنی به صورت سالانه افزایش نیافته است، گفت: امسال تعرفه‌های معاینه فنی نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است و این درحالی است که هزینه‌های مراکز معاینه فنی با توجه به افزایش نرخ تورم و هزینه‌ها به صورت چشمگیری افزایش داشته است.

وی با بیان این‌که افزایش تعرفه‌ها در سال ۱۴۰۲ پس از سه سال، تناسبی با هزینه‌های جاری مراکز نداشته و این خدمات را با مشکلات متعددی مواجه کرده است، اظهار کرد: عدم تغییر سالانه تعرفه معاینه فنی متناسب با رشد هزینه‌ها و نرخ تورم به صورت عمومی مراکز معاینه فنی کشور را با مشکلات جدی در بخش نیروی انسانی و نگهداری تجهیزات در شرایط استاندارد مواجه کرده و با توجه به اینکه در وضعیت کنونی نوع تعرفه‌ها به گونه‌ای است که هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد لذا امکان این که مراکز معاینه فنی در سطح کشور به سمت کاهش کیفیت کار و تخطی از ضوابط دستورالعمل‌های ابلاغی دولت در این ارتباط سوق داده شوند و از کیفیت خدمات خود بکاهند وجود دارد.

میرزایی قمی با اشاره به این‌که شهرداری تهران با تخصیص بودجه بخشی از هزینه مراکز معاینه فنی تحت تملک خود را تامین می‌نماید، تصریح کرد: مراکز معاینه فنی شهر تهران توسط شهرداری تهران حمایت و بودجه دریافت می‌کند و البته مراکز معاینه فنی تهران تحت این شرایط توانسته به فعالیت خود بدون هیچگونه تخطی از ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی دولت ادامه دهند شایان ذکر است بخش بزرگی از مراکز معاینه فنی در کشور متعلق به بخش خصوصی بوده و این مراکز با مشکلات متعددی روبه‌رو است و عدم افزایش تعرفه‌ها می‌تواند موجب کاهش دقت و صحت آزمون‌های معاینه فنی و یا عدم تجهیز و به روز رسانی دستگاه‌های مربوط به آزمون‌های معاینه فنی شود.

زمزمه‌های افزایش تعرفه‌های معاینه فنی

سرپرست ستاد معاینه فنی با تاکید بر اینکه به شدت پیگیر هستیم که امسال تعرفه‌ها متناسب با هزینه خدمات افزایش یابد، ادامه داد: براساس محاسبه ریز هزینه‌های مراکز معاینه فنی نرخ صدور گواهی معاینه فنی حداقل ۳۲۰ هزار تومان برای مراجعه نخست خودرو‌های سبک ارزیابی می‌شود که این نرخ در حال حاضر ۹۲ هزار تومان است و تنها حدود یک سوم از هزینه این خدمات را پوشش می‌دهد. امیدواریم با ابلاغ تعرفه جدید در آغاز سال شرایطی فراهم شود که مراکز معاینه فنی بتوانند به حیات خود ادامه دهند. البته این موردی است که باید توسط وزارت کشور به دولت پیشنهاد گردد.

وی با اشاره به این موضوع که تعرفه معاینه فنی توسط دولت تعیین می‌شود، گفت: براساس قانون هوای پاک نرخ بهای خدمات صدور گواهی معاینه فنی توسط وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی تعیین و در نهایت توسط هیات وزیران تصویب می‌گردد که این فرایند و طی مراحل قانونی آن موجب می‌گردد این افزایش با تاخیر انجام شود. بدون تردید این رویه تعیین تعرفه توسط دولت که در قانون تبیین گردیده نیازمند اصلاح بوده و مورد پیشنهاد است که تصمیم سازی و تعیین آن به صورت مستقیم به وزارتخانه‌های مسئول در این حوزه و یا شورا‌های اسلامی شهر تفویض گردد. در همین راستا گفتنی است با توجه به تفاوت قیمت زمین در شهرها، هزینه تمام شده انجام معاینه فنی در نقاط مختلف کشور متفاوت بوده و تعیین این تعرفه لازم است به صورت محلی توسط شورا‌های اسلامی شهر با توجه به ارزیابی قیمت تمام شده همان شهر تعیین و تصویب گردد.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
ایرنا
مجله زندگی
ارسال نظر