آخرین جزئیات از تغییر نام باشگاه استقلال | قانون چه می‌گوید ؟

سرپرست سازمان خصوصی سازی نیز در این مورد گفت: برخی از باشگاه‌ها، چون شرکت دولتی هستند باید حتماً پسوند آنها تغییر کند و می‌توانند این موضوع را پیشنهاد کنند و مخالفتی با آن نشده، اما تا زمانی که به طور رسمی درخواست نشود نمی‌توانیم آن را در قرارداد عنوان کنیم.
آخرین جزئیات از تغییر نام باشگاه استقلال | قانون چه می‌گوید ؟
کد خبر : ۶۴۱۳۲

مالک جدید باشگاه استقلال مطابق قانون خواستار اضافه شدن پسوند خلیج فارس به انتهای نام باشگاه استقلال شده است که این موضوع با واکنش وزارت ورزش و سایر افراد مرتبط به آن شده است.

 تیم فوتبال استقلال تهران برای اخذ کسب مجوز حرفه‌ای از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC نیاز به تغییر مالکیت مشترک با باشگاه پرسپولیس داشت و این امر روز دوشنبه سوم اردیبهشت به سرانجام رسید و ۸۵ درصد از سهام آبی‌ها به هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های وابسته آن واگذار شد. در همین حال عبدالعلی علی عسکری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ خبر از تغییر نام باشگاه استقلال به باشگاه استقلال خلیج فارس داد.

این خبر با واکنش‌هایی از سوی وزارت ورزش و جوانان و سازمان خصوصی سازی کشور همراه بود. سید محمدشروین اسبقیان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در این رابطه و در گفتگو با یکی از برنامه‌های تلویزیونی اظهار داشت: این مواردی است که باید رسماً به ما اعلام شود تا ما آن را بررسی کنیم. نمی‌شود که یک نفر شایعه‌ای را مطرح کند که نام باشگاه را تغییر دهند و سپس همه به این مساله بپردازند. چنین چیزی نیست. تاکنون از طرف صاحبان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، یعنی کنسرسیوم‌های صنایع پتروشیمی و بانک‌ها، چیزی (در خصوص تغییر نام باشگاه‌ها) به صورت رسمی به وزارت ورزش و جوانان اعلام نشده است.

 

ابراهیم بازیان سرپرست سازمان خصوصی سازی نیز در این مورد تصریح کرد: برخی از باشگاه‌ها، چون شرکت دولتی هستند باید حتماً پسوند آنها تغییر کند و می‌توانند این موضوع را پیشنهاد کنند و مخالفتی با آن نشده، اما تا زمانی که به طور رسمی درخواست نشود نمی‌توانیم آن را در قرارداد عنوان کنیم.

او ادامه داد: برای تغییر نام باشگاه استقلال به استقلال خلیج فارس، درخواستی آمده که این موارد هم محل طرح و بحث است و می‌توانند هر پسوندی را مالکان در چارچوب قانون مطرح کنند. اگر نام استقلال به استقلال خلیج فارس تغییر کند و منع قانونی نداشته باشد مورد ملاحظه قرار می‌گیرد.

رضا شاه منصوری حقوقدان ورزشی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که آیا اضافه کردن پسوند خلیج فارس به نام باشگاه استقلال در کنفدراسیون فوتبال آسیا و لیگ نخبگان باعث تحریک کردن تیم‌های کشور‌های حاشیه خلیج فارس می‌شود یا خیر و اینکه آیا این موضوع با مخالفت از سوی AFC همراه می‌شود یا خیر اظهار داشت: ابتدا باید بگویم که اضافه کردن پسوند خلیج فارس به نام باشگاه استقلال هیچ مانعی ندارد. در تمام جهان ما شاهد این هستیم که در نام برخی از باشگاه‌ها نسبت به منطقه جغرافیایی و … پسوند دیده می‌شود و هیچگاه این موضوع در کمیته‌های اخلاق و انضباطی فیفا و AFC مورد بحث قرار نمی‌گیرد.

 

او ادامه داد: هلدینگ خلیج فارس به عنوان مالک باشگاه استقلال از دو حق قانونی خود می‌تواند استفاده کند. اولین مورد این است که می‌تواند از برند باشگاه استقلال برای تبلیغات خود استفاده کند و یک مورد دیگر اضافه کردن پسوند به نام باشگاه استقلال که این هلدینگ از واژه خلیج فارس استفاده کرده است.

شاه منصوری خاطر نشان کرد: اینکه گفته می‌شود خلیج فارس باعث تحریک تیم‌های عربی می‌شود اصلاً موضوعیتی مبنی بر شکایت و… ندارد و کار هلدینگ خلیج فارس کاملاً قانونی و صحیح است.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
مهر
مجله زندگی
ارسال نظر