کلاهبرداری وانتی با شعار «موز ارزان شد!»

بعد از این خرید ارزان، با خوشحالی به تفریح رفتیم و شب هنگام زمانی که برای خواب آماده می‌شدم ناگهان پیامک‌های پی درپی برداشت از حساب بانکی به گوشی تلفنم سرازیر شد. باورم نمی‌شد! چه کسی این پول‌ها را برداشت می‌کرد؟
کلاهبرداری وانتی با شعار «موز ارزان شد!»
کد خبر : ۶۴۱۶۸

تبهکاران اسکیمری که با شگرد فروش میوه‌های ارزان، به حساب بانکی شهروندان دستبرد می‌زدند، در حالی با تلاش افسران کارآزموده پلیس فتای خراسان رضوی دستگیر شدند که به قصد کلاهبرداری از استان‌های دیگر به مشهد آمده بودند.

 ماجرای این پرونده کلاهبرداری ازآن جا آغاز شد که مردی سراسیمه و نگران وارد مرکز انتظامی شد و به کارشناسان پلیس فتا گفت:روز جمعه به همراه خانواده ام برای تفریح و خوش گذرانی سوار خودرو شدیم و به طرف جاده ییلاقی شاندیز حرکت کردیم. در مسیر جاده ناگهان همسرم با دیدن تابلوی «موز ارزان شد!» که روی اتاق وانت میوه فروشی حاشیه جاده نصب شده بود، از من خواست تا برای خرید موز ارزان قیمت توقف کنم! چرا که قیمت موز‌ها با توجه به کیفیت آن تعجب آور بود.

خلاصه با آن که نمی‌توانستم این موضوع را باور کنم ولی با اصرار همسرم کنار وانت سفید رنگ توقف کردم که دو مرد حدود ۳۰ و ۴۰ ساله مشغول فروش موز و نارگیل بودند. وقتی از فروشنده خواستم تا ۲ کیلو موز برایم وزن کند، او با لهجه خاص شهروندان غرب کشور روبه من کرد وگفت: این قیمت ارزان و این کیفیت میوه را کجا گیر می‌آوری؟ حداقل ۳۰ کیلو بخر! درحالی که هنوز نمی‌توانستم قیمت ارزان میوه‌ها را بپذیرم، حیرت زده به آن‌ها گفتم: «شما از استان دیگری به مشهد آمده اید، آیا این مبلغ فروش صرفه اقتصادی دارد؟» فروشنده جوان با لبخندی خاص پاسخ داد: ما بعد از فروش میوه‌ها از مشهد، زعفران می‌خریم و آن را با قیمت بهتری در غرب کشور می‌فروشیم و این گونه به سود بهتری می‌رسیم! …در همین حال مرد جوان با خوشرویی و لبخند زنان کارت بانکی ام را به همراه رمز آن گرفت و به همکارش داد که در جلوی وانت پشت فرمان نشسته بود و کارت‌ها را دردستگاه «پوز» می‌کشید.

بعد از این خرید ارزان، با خوشحالی به تفریح رفتیم و شب هنگام زمانی که برای خواب آماده می‌شدم ناگهان پیامک‌های پی درپی برداشت از حساب بانکی به گوشی تلفنم سرازیر شد. باورم نمی‌شد! چه کسی این پول‌ها را برداشت می‌کرد؟ از شدت نگرانی و اضطراب داخل پذیرایی مدام به این سو و آن سو می‌رفتم و چشم از پیامک‌های میلیونی برنمی داشتم، اما کاری از دستم برنمی آمد! خلاصه همه پول‌هایی که برای رهن منزل پس انداز کرده بودم از حسابم برداشت شد و من تا صبح نخوابیدم و خودم را به پلیس فتا رساندم که این جا متوجه دستبرد‌های اسکیمری شدم و …

درپی اعلام شکایت این مال باخته میان سال، بلافاصله بررسی‌های تخصصی کارشناسان با راهنمایی‌های ارزنده رئیس پلیس فتای خراسان رضوی آغاز و مشخص شد که تبهکاران اسکیمری به دور از چشم خریداران میوه ارزان قیمت، از کارت بانکی آنان کپی برداری کرده و با دردست داشتن رمز بانک، به حساب آنان دستبرد می‌زنند! که با توجه به شگرد ارزان فروشی تبهکاران، تعداد دیگری از شهروندان در همان روز، طعمه کلاهبرداران شده اند که تحقیقات پلیس برای ردیابی و دستگیری آنان وارد مرحله جدیدی شد.

در همین حال رئیس پلیس فتای خراسان رضوی به شهروندان هشدار داد: بسیاری از تبهکاران با بهره گیری از شگرد‌های مختلف مانند دوره گردی و ارزان فروشی، طعمه‌های خود را به دام می‌اندازند و سپس با استفاده از دستگاه‌های اسکیمر اطلاعات کارت بانکی مشتریان را کپی می‌کنند و درادامه بارمز بانکی که خریدار در اختیار آنان قرارداده است، به حساب‌های بانکی مردم دستبرد می‌زنند.

سرهنگ قرایی پور افزود:شهروندان باید هنگام خرید کالا، خودشان کارت را در دستگاه «پوز» قراردهند و رمز آن را نیز به دور از چشمان فروشنده و اطرافیان طوری وارد کنند که فقط برای خودشان قابل مشاهده باشد.

مقام ارشد پلیس فتای خراسان رضوی تصریح کرد: شهروندان هنگام خرید باید مراقب باشند تا کارت بانکی آن‌ها در دستگاه‌های پنهان دیگری کپی نشود که تبهکاران دریک لحظه از آن استفاده می‌کنند. سرهنگ قرایی پور توصیه کرد:شهروندان هرگونه موارد مشکوک و اقدامات مجرمانه خلافکاران را با شماره ۰۹۶۳۸۰ به فوریت‌های سایبری پلیس اطلاع دهند.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر