ساعت فعالیت معلمان مدارس غیردولتی کاهش پیدا کرد + جزییات

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره کاهش ساعت فعالیت معلمان مدارس غیردولتی توضیحاتی ارائه داد.
ساعت فعالیت معلمان مدارس غیردولتی کاهش پیدا کرد + جزییات
کد خبر : ۶۴۲۸۷

احمد محمودزاده در چهارمین همایش معلمان مدارس موسسه راه ایمان که امروز (۱۳ اردیبهشت‌ماه) در اهواز برگزار شد، با اشاره به رمز ماندگاری و الهام‌بخشی معلمان بزرگ اظهار کرد: اینکه امروز از شهیدان مطهری، رجایی و باهنر و دیگر بزرگانی که در جریان معلمی ماندگار و الهام‌بخش هستند نام می‌بریم به دلیل اخلاص و برای خدا کار کردن آنها است و این ویژگی در خیل عظیمی از شهدا وجود دارد. این خصوصیت، راه شهید سلیمانی را هم به مکتب سلیمانی تبدیل کرد و یک سرباز از یکی از روستا‌های کرمان، جهانی شد.
وی افزود: دیگر ویژگی‌های این افراد تواضع، سخاوت و گشاده‌دستی در تعلیم دانش است و یکی از اصول سلوک، تواضع است. معلم باید به آنچه می‌گوید و آموزش می‌دهد هم ایمان داشته باشد و با شور و ذوق و ایمان حقیقی آموزش‌ها را ارائه دهد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در محضر استادان و علما بودن نیز در این راه بسیار مهم است و باید ببینیم این موضوع را چقدر مهیا کرده‌ایم. شخصیت، اخلاق و نفوذ کلام معلمان در تربیت دانش‌آموزان بر هیچ کس پوشیده نیست.
وی بیان کرد: معلم در تراز انقلاب اسلامی می‌تواند دانش‌آموز در تراز انقلاب اسلامی تربیت کند و معلم با هویت ملی و اسلامی می‌تواند دانش‌آموز با هویت ملی و اسلامی تربیت کند. امکان ندارد معلم این ویژگی‌ها را نداشته باشد و انتظار داشته باشیم دانش‌آموز با برجستگی اخلاقی و اسلامی تربیت کند.

محمودزاده گفت: امکان ندارد معلمی خود مسلح به حجاب و عفاف نباشد و انتظار داشته باشد دانش‌آموز محجب تربیت و تقدیم نظام و انقلاب کند. امکان‌پذیر نیست معلم صلاحیت علمی نداشته باشد، اما انتظار داشته باشیم دانش‌آموز دارای شاخصه‌های بارز علمی تربیت کند.

وی افزود: باید ببینم چقدر در حوزه خودسازی تلاش کرده‌ایم و بعد به شاگردپروری ورود کنیم. طبق بررسی‌ها اگر امروز از معلمی نام نیک مانده است به دلیل این ویژگی‌های خوبی بوده که ابتدا در خود و بعد در محیط برای دیگران فراهم کرده است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: معلم باید هویت‌ساز باشد. کار در این حوزه، بخشی که مربوط به ما است را از سال گذشته شروع کردیم.

محمودزاده با اشاره تدوین نقشه راه سند تحول بنیادین در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آن چیزی که در آموزش و پرورش مهم است محیط کلاس، معلم و دانش‌آموز است و ما پیگیر این هستیم که معلمان حضور ثمربخشی در کلاس‌های درس داشته باشند.

وی افزود: در بازنگری قانون در رویکرد‌های حمایتی و نظارت بر مدارس غیردولتی، نگاه ویژه‌ای به معلمان مدارس غیردولتی داشته‌ایم. سال‌ها در حق این معلمان اجحاف شده بود و نوعا معلمان در قالب قانون کار، مانند کارگر بودند در حالی که معلم کارگر نیست و بخشی از حضور معلم در کلاس درس و بخشی در محیط‌های یادگیری است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش کردیم ۴۴ ساعت معلمان کاهش یابد و در مجموع به ۳۰ ساعت رسیدیم و این موضوع ابلاغ شده است؛ بنابراین از امسال معلمان مدارس غیردولتی ۳۰ ساعت کار می‌کنند و با این ساعات فعالیت نیز بیمه آنها کامل خواهد بود.

عبدالله حبیبی سرپرست اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان نیز در این همایش گفت: مهارت‌های زندگی باید در مدارس تدریس و تعلیم داده شوند. معلمان الگو باید حواسشان باشد که کوچکترین رفتار‌های آنها در دانش‌آموزان تاثیر می‌گذارد.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اهمیت سختکوشی معلمان و تاثیر آن در دانش‌آموزان افزود: سند تحول بنیادین در این دولت با جدیت دنبال می‌شود که در این سند محوریت با مدارس است. اینکه نتیجه آزمون‌های مدارس ۶۰ درصد کنکور را تشکیل می‌دهد به دلیل این است که می‌خواهد محوریت را به مدارس، معلمان و کتاب قرار دهد بنابراین دانش‌آموز باید از فضای بیرون و آموزشگاه‌ها و کتاب‌های غیردرسی فاصله بگیرد و متوجه شود هر آنچه هست در کتاب، معلم و مدرسه است و فضای دیگری نخواهیم داشت.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر