خبر مهم | این افراد وام تشویقی ازدواج دریافت می کنند + جزییات

وام ازدواج ۱۴۰۳ تکلیفش مشخص است، اما به‌تازگی دولت از تسهیلات تشویقی برای ازدواج دهه شصتی‌ها خبر داده است.
خبر مهم | این افراد وام تشویقی ازدواج دریافت می کنند + جزییات
کد خبر : ۶۵۱۷۶

وام ازدواج ۱۴۰۳ تکلیفش مشخص است، اما به‌تازگی دولت از تسهیلات تشویقی برای ازدواج دهه شصتی‌ها خبر داده است. این وام به همه دهه شصتی‌ها که هنوز یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از پسران و ۵۵۰ هزار نفر از دختران آن مجرد باقی مانده‌اند، تعلق نمی‌گیرد، بلکه برای دریافت آن باید ساکن یا یک منطقه روستایی باشید یا شهری که جمعیت آن زیر ۲۰ هزار نفر باشد. در این دو حالت است که ۵۰۰ میلیون تومان وام تشویقی ازدواج به حساب‌تان واریز خواهد شد.

وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها چه شرایطی دارد؟
وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها که به سرعت نور دهان به دهان چرخید، تنها به متولدان دهه شصتی تعلق می‌گیرد که ساکن روستا یا شهری با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر باشند. وام تشویقی ازدواج شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای ازدواج، ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید جهیزیه آن هم به صورت اقساطی و ۲۰۰ میلیون تومان وام اشتغال می‌شود.
در ضمن، سقف تسهیلات خرید اقساطی جهیزیه برای هر یک از زوجین حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان است که قرار شده به صورت کالاکارت داده شود. حداکثر مدت بازپرداخت آن هم ۳۶ ماه تعیین شده است. جمع این اعداد و ارقام هم نشان می‌دهد که قرار است به زوج‌هایی که شرایط بالا را دارند ۵۰۰ میلیون تومان وام با کارمزد چهار درصد داده شود.
البته سکونت در روستا یا شهری با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر تنها شروط دریافت این وام نیستند. وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که تاریخ تولدشان در بازه زمانی یک فروردین ۱۳۶۰ تا ۲۹ اسفند ۱۳۶۹ و تاریخ عقدشان از ۳۰ خرداد سال ۱۴۰۲ تا ۲۹ اسفند سال ۱۴۰۲ باشد. در ضمن، مجرد بودن زوجین و دارا بودن حساب بانک مهر از دیگر شرایطی است که تا زوج‌های دهه شصتی واجد آنها نباشد، خبری از وام هم نیست.
چند نفر وام تشویقی ازدواج گرفتند؟
۴۶۰۰ نفر که می‌شود ۲۳۰۰ زوج، متقاضی دریافت وام تشویقی دهه شصتی‌ها بودند، اما از این رقم تنها ۱۲۰۰ زوج شرط و شروط دریافت وام را داشتند. طبق اطلاعات منتشر شده، این عده به بانک و معاونت روستایی معرفی شده‌اند. از بین واجدان شرایط هم ۵۰۰ زوج موفق شدند که وام را دریافت کنند. بقیه هم سروکارشان با طی کردن مراحل اداری است که مثل همیشه زمان‌بر و حوصله‌سربر گزارش شده.
البته در این بین هستند کسانی که امکان آوردن ضامن یا توان پرداخت اقساط را ندارند و در نتیجه از گرفتن وام منصرف شده‌اند.

وام ازدواج ۱۴۰۳ چه تفاوتی دارد؟

زمانی که صحبت از وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها شد، خیلی‌ها که هنوز در صف ازدواج مانده‌اند مسرورانه تصور کردند که قرار است تسهیلات جدیدی به آنها تعلق بگیرد، غافل از اینکه قرار نیست این وام به همه با هر شرایطی داده شود. افرادی که دارای شرایط بالا نیستند مشمول همان وام ازدواج ۱۴۰۳ می‌شوند که شرح آن در بودجه سالانه آمده است. قانون بودجه تعیین کرده که مبلغ وام ازدواج در سال جاری برای پسرانی که زیر ۲۵ سال و دخترانی که زیر ۲۳ سال هستند ۳۵۰ میلیون تومان است. به مابقی ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد. این یعنی رقم وام ازدواج به ترتیب ۵۹ درصد و ۶۷ درصد رشد داشته.
البته دریافت وام ازدواج هیچ گاه بی‌حاشیه نبوده است. از آنجایی‌که منبع مشخصی برای دریافت وام ۳۵۰ و ۳۰۰ میلیونی تعریف نشده است، همواره نگرانی‌هایی از بابت دور زدن قانون از سوی بانک‎‌ها و اینکه در آخر کسانی موفق به دریافت وام ازدواج نشوند، وجود داشته است. بانک‌ها از دستور دادن وام سرپیچی می‌کنند، چون سود این تسهیلات تکلیفی اندک است و تازه امکان اعتبارسنجی و دریافت تضامین کافی هم برایشان مقدور نیست.
البته وقتی صحبت از سرپیچی می‌شود نمی‌توان آخرین آمار وام‌های پرداختی را که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، نادیده گرفت. این نهاد اعلام کرده است که از ابتدای امسال تا دهم اردیبهشت ماه در مجموع ۵.۶۳۸ همت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری پرداخت شده است. در این بین سهم وام ازدواج ۴.۰۸۴ همت بوده است، این یعنی باید کمی از نگرانی خود کم کنیم، چون پرداخت وام رشد ۲۸ درصدی داشته است.
اما هرچقدر نگرانی از بابت در صف ماندن برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ وجود دارد، ظاهرا قرار نیست برای وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها صف تشکیل شود، هرچند هنوز زود است قضاوت کنیم، چون اطلاعاتی از نحوه اعطای این وام ارائه نشده، اما آنگونه که دولت اعلام کرده اگر روند اداری طی و مدارک تحویل داده شود، کسی پشت نوبت نمی‌ماند، چرا که سقف قراردادی که با معاونت روستایی و تامین اجتماعی کشاورزان و بانک مهر بسته شده است، قابلیت پوشش‌دهی همه زوجین دهه‌شصتی روستایی را دارد. حالا باید دید عملکرد دولت در اعطای این وام چگونه است و تا پایان سال چند دهه شصتی موفق به دریافت آن می‌شود.

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
مجله زندگی
ارسال نظر