زندگی‌نامه سید ابراهیم رئیسی ، رئیس دولت سیزدهم

سید ابراهیم رئیسی در آذرماه سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در خانواده‌ای روحانی در شهر مشهد و در محله نوغان دیده به جهان گشود. پدر او حجت الاسلام سیدحاجی رئیس الساداتی و همچنین مادر وی سیده عصمت خدادادحسینی بود. رئیسی در ۵ سالگی پدر خود را از دست داد.
زندگی‌نامه سید ابراهیم رئیسی ، رئیس دولت سیزدهم
کد خبر : ۶۵۳۴۸

سید ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در جریان سقوط بالگرد در استان آذربایجان شرقی درگذشت.

سید ابراهیم رئیسی در آذرماه سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در خانواده‌ای روحانی در شهر مشهد و در محله نوغان دیده به جهان گشود. پدر او حجت الاسلام سیدحاجی رئیس الساداتی و همچنین مادر وی سیده عصمت خدادادحسینی بود. رئیسی در ۵ سالگی پدر خود را از دست داد.

او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه جوادیه گذرانده و تحصیل در علوم حوزوی را در مدرسه نواب و سپس در مدرسه آیت الله موسوی‌نژاد شروع کرد. در سال ۱۳۵۴ جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم و مدرسه آیت‌الله بروجردی رفت و مدتی نیز در مدرسه‌ای که با مدیریت آیت الله پسندیده تحت نظر امام خمینی اداره می‌شد، تحصیل کرد.

 

سوابق

در سایت ابراهیم رئیسی در مورد سوابق او در ابتدای انقلاب نوشته‌است: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رئیسی در دوره تربیتی خاصی که مرحوم شهید بهشتی جهت کادرسازی برای تأمین نیاز‌های مدیریتی نظام اسلامی برگزار کرده بود، شرکت کرد و به دنبال شورش‌های مارکسیستی و ایجاد مشکلات متنوع در مسجد سلیمان، به همراه گروهی از طلاب در قالب فعالیت‌های فرهنگی به آن منطقه رفت. پس از بازگشت از مسجد سلیمان، مجموعه سیاسی- عقیدتی پادگان آموزشی صفر- دو در شاهرود را تأسیس و برای مدت کوتاهی آن را اداره کرد.

ورود رئیسی به عرصه مدیریت از سال ۱۳۵۹ و با حضور در جایگاه دادیاری شهرستان کرج آغاز شد و پس از مدتی با حکم شهید قدوسی، به سمت دادستان کرج منصوب شد. پس از دو سال در تابستان ۱۳۶۱ همزمان با دادستانی شهر کرج، مسئولیت دادستانی شهر همدان را نیز عهده دار شد. حضور همزمان او در این دو مسئولیت، برای مدتی ادامه یافت تا آنکه به عنوان دادستان استان همدان معرفی شد و از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳، در این سمت خدمت نمود.

رئیسی در سال ۱۳۶۲ در سن ۲۳ سالگی با جمیله سادات علم الهدی دختر ارشد سید احمد علم الهدی ازدواج کرد. جمیله علم الهدی دانشیار رشته فلسفه علوم تربیت دانشگاه شهید بهشتی تهران، رییس سابق پژوهشگاه علوم انسانی است. رئیسی و علم الهدی دارای دو فرزند دختر هستند. 

 رئیسی در سال ۱۳۶۴ به عنوان جانشین دادستان انقلاب تهران منصوب شد و به این ترتیب، دوره مدیریت قضایی او در تهران آغاز شد. امام خمینی (ره) طی احکام ویژه و مستقیم، او و نیری را برای رسیدگی به «مشکلات اجتماعی در برخی استان‌ها از جمله لرستان، کرمانشاه و سمنان» مامور کرد.

بعد از رحلت امام (ره) سید ابراهیم رئیسی با حکم رئیس قوه قضائیه وقت به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به مدت پنج سال این مسئولیت را برعهده داشت. او از سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد که خدمت ایشان در این سمت تا سال ۱۳۸۳ ادامه یافت. او به مدت ده سال در این سمت بود. 

رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، به مدت ده سال معاون اول قوه قضائیه بود. او که دو رئیس قوه را در این سمت تجربه می‌کرد به عنوان یکی از مسئولان ارشد قضایی کشور مسئولیت سازماندهی و اداره تشکیلاتی این مجموعه را بر عهده داشت و از سال ۱۳۹۳ تا اسفند ۱۳۹۴ نیز به عنوان دادستان کل کشور خدمت نمود.

رئیسی از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۴۰۰ با حکم رهبری، دادستان ویژه روحانیت نیز بود. در سال ۱۳۷۶، ایشان به پیشنهاد برخی اعضای جامعه روحانیت مبارز از جمله آیت الله مهدوی کنی و تصویب شورای مرکزی جامعه روحانیت به عضویت در آن شورا در آمد.

در اسفند ۱۳۹۴، رئیسی با حکم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. 

 رئیسی در ۱۶ اسفند سال ۱۳۹۷ با حکم رهبری به ریاست قوه قضائیه منصوب شد. او درسال ۱۴۰۰ با شرکت در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، رئیس دولت سیزدهم شد.

 

سوابق رئیسی در مجلس خبرگان رهبری

رئیسی در سال ۱۳۸۵، از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز استان خراسان جنوبی برای عضویت در چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری نامزد و انتخاب شد. دو سال پس از حضور در این مجلس، به عنوان عضو هیأت رئیسه انتخاب شد. در دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری در اسفند ۱۳۹۴ نیز برای دومین بار به عنوان نماینده خراسان جنوبی به مجلس خبرگان راه یافت و در اسفند ۱۳۹۷، در جریان برگزاری ششمین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری، او به عنوان نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و تا امروز نیز همچنان نائب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری می‌باشند.

در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در اسفند ۱۴۰۲، رئیسی برای سومین بار به مجلس خبرگان راه یافت.

 

 اهم سوابق مدیریتی و سیاسی

سیزدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۴۰۰ تاکنون
ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران
نایب‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری
تولیت آستان قدس رضوی
عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان عضو حقیقی و حقوقی
معاون اول قوة قضاییه
دادستان کل کشور
ریاست سازمان بازرسی کل کشور
دادستان تهران
دادستان انقلاب اسلامی کرج و استان همدان
عضویت در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خراسان جنوبی
اولین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور
مؤسس حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها (ویژه خواهران) در تهران (کوی نصر)
مؤسس مرکز تخصصی شیعه‌شناسی امام هادی علیه السلام زیرنظر حوزه علمیة قم
مأموریت قضایی امام خمینی (ره) به حجت الاسلام رئیسی به همراه حجت الاسلام نیری جهت رسیدگی به گزارشات ویژه
عضویت در هیأت امنای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به مدت ده سال از سوی رهبری
 

اهم مسئولیت‌ها به اعتبار جایگاه حقوقی

عضو شورای عالی فضای مجازی 
عضو شورای عالی استاندارد
عضو شورای عالی نفت
عضو شورای توسعه شرق و غرب کشور
عضو شورای عالی پول و اعتبار
عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی 
عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر
 

کتب چاپ شده

کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش قضایی) توسط بنیاد پژوهش‌های آستان قدس ضوی
 کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش اقتصادی) توسط بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی
کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش عبادی) توسط بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی
ارث بلاوارث در فقه و حقوق توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
فقه وقف توسط بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی
 


مسئولیت‌ها

رئیس جمهوری اسلامی ایران
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران
نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران
عضو شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان را با نصب اپیلکیشن خبرخوان گردون به سهولت دنبال کنید.
منبع :
شرق
اخبار مرتبط
مجله زندگی
ارسال نظر